Eğirdir Gölü Bisiklet Parkuru (180 km)

Eğirdir Gölü, Isparta, Türkiye

Eğirdir Gölü Bisiklet Parkuru (180 km)

Eğirdir Gölü, Isparta, Türkiye

Ayrıntılar

Güncellendi Mart 22, 2019 - 7:54 am
 • İlan No: 4070

Açıklama

Eğirdir Gölü Bisiklet Parkuru (180 km)

Göller yöresindeki bir başka bisiklet parkuru önerimiz iki günlük Eğirdir Gölü çevresi. Bu rotayı Eğirdir-Akpınar-Mahmatlar-Esinyurt-Afşar-Köke-Çaltı-Tokmacık-Yukarıtırtar-Taşevi-Gençali-Akkeçeli-Barla-Sahil-Eğirdir güzergâhını izleyerek gerçekleştirebilirsiniz. Rotayı günübirlik bir aktiviteye dönüştürmek isteyenlere, Yenice köyünden göl kenarına erişip Kemerdamlar mevkiinden daha önce ayarlayacağınız sandalla karşı kıyıya geçmelerini tavsiye ederiz. İkinci seçeneğin yaklaşık 55 kilometre kadar daha kısa olduğunu belirtelim.

Deniz seviyesinden yaklaşık 917 metre yükseklikte bulunan Eğirdir Gölü, ortalama 14 metre derinliğe sahip olup iki bölüme ayrılıyor. Dar bir boğaz ile ayrılan kuzey parçası Hoyran Gölü olarak anılıyor. Bu bölüm günün belli saatlerinde güçlü esen rüzgârla ton değiştirdiği için yerli halk tarafından “yedi renkli” olarak isimlendiriliyor. Yaklaşık 917 metre yüksekliğindeki Eğirdir ilçe merkezinden başlayan parkur, Gelendost ayrımına kadar göl kıyısını izliyor.

Bu noktadan itibaren yükselişe geçen rotanın en yüksek noktası Tokmacık-Yukarıtırtar arasındaki 1355 metrelik tepe. Daha sonra Yukarıtırtar köyüne inenler ana rotadan ayrılıp göl kıyısındaki Aşağıtırtar köyüne yönelirlerse biri işlemeli, diğerleri doğal kaya mezarları görebilir. Bir zamanlar ada olan Limenia antik yerleşimi, gölün dolmasıyla karaya bağlanmış günümüzde.

Ana rota Yukarıtırtar yerleşiminden Taşevi köyüne ulaştığında, güzergâh yeniden göl sahiline paralel devam ediyor. Kısa iniş çıkışlar içeren bu etapta sol tarafınız Eğirdir Gölü, sağ tarafınız şeker pancarı tarlaları arasında ilerliyor. Bir süre sonra Yalvaç-Afyon karayolundan ayrılarak sola dönüyor ve gölün güney sahilini takip ediyoruz.Yaklaşık 2 bin 799 metrelik aynı isimli dağın eteklerine kurulan Barla yerleşiminde Parlais antik kentinden kalma bazı harabeler var. Parkurun son etabı, yine göl kıyısını izleyerek yorucu olmayan rahat bir sürüşle başlangıç noktasına erişiyor.

Bisiklet sürerken göldeki yansımaların müthiş görsellikler yarattığını fark edeceksiniz. Boyalı köyünde, ağaçlarla çevrelenmiş bir iç göle benzeyen sulak alanın kıyısı kamp için ideal. Bölgenin en yüksek dağı olan Barla ve Davraz zirvelerinin suya düşen gölgelerini özellikle sabah saatlerinde fotoğraflayabilirsiniz. Göl kıyısındaki lokantalardan birinde gölün nimetlerinden yararlanıp sazan balığı ve salatadan oluşan mönüyle minik bir ziyafet çekebilirsiniz. Eğirdir ilçesindeki Lale Hostel’in bisiklet kiraladığını ve bisikletçilere özel indirim yaptığını belirtelim.

 • Adres Eğirdir Gölü, Isparta, Türkiye
 • İlçe Eğirdir
 • Şehir Isparta
 • Area Bisiklet Rotaları
 • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle
Kamprota
 • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

Şartlar & Koşulları okudum onaylıyorum.

Yakınlarda neler var?

Aksu Vadisi Bisiklet Parkuru (159 km)

Akpınar Köyü, Eğirdir/Isparta, Türkiye
Ayrıntılar
1 sene önce

Adada Antik Kenti

adada antik kenti, Sağrak Köyü/Sütçüler/Isparta, Türkiye
 • Tarihi Yerler
Ayrıntılar
2 sene önce

Dedegöl Dağı Kamp Alanı

Melikler Yaylası Kamp Alanı, Yaka Köyü/Aksu/Isparta, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
2 sene önce

Yazılı Kanyon Milli Parkı Kamp Alanı

Yazılı Kanyon Milli Parkı, Çandır Köyü/Sütçüler/Sütçüler/Isparta, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
2 sene önce

0 İnceleme

Sırala:
Değerlendirme Yap

Değerlendirme Yapİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
 • Kamprota