Dökülen Kan Kilisesi (Voskresenia Khristova Kilisesi)

St.Petersburg, Rusya Federasyonu
Gezi Rotası Kilise Ücretli
Dökülen Kan Kilisesi (Voskresenia Khristova Kilisesi)
St.Petersburg, Rusya Federasyonu

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Dökülen Kan Kilisesi (Voskresenia Khristova Kilisesi)

Dökülan Kan Kilisesi orjinal adıyla (Voskresenia Khristova Kilisesi) Moskova’daki St Basil Katedrali’nde modellenmiş olan bu kilise, sosyalist radikallerin 1 Ocak 1881’de İmparator Alexander II’ye suikast yaptığı yerde St Petersburg’da inşa edildi. 5 Kubbeli Rus mimarisinde yapılan kiremitli kubbelerden oluşan bir fantezi koleksiyonuyla taçlandı ve göz kamaştırıcı mermer ve ışıltılı mozaiklerin büyüleyici bir şekilde restore edildiği bir iç mekanına sahip oldu. Dış cepheden bakıldığında kanalın karşısındaki naberezhnaya Kanala Griboedova manzarasının yer aldığı görülür.

Dökülen Kan Kilisesi , Voskresenia Khristova Kilisesi, şehirdeki diğer “Ortodoks Kiliseleri”nden çok daha farklıdır. Yapılırken toplam maliyeti 3.6 milyon ruble’ye mal olması beklenirken, toplam maliyet 4,5 milyon ruble olmuştur. Bu nedenle, yapımı 24 yıl uzamıştır. Kilise yapıldığında, döneminde Rus Devrimcileri ile olan çekişmeler, milliyetçilik ve yakınında da III. Aleksandr suikast sonucu öldürülmesi nedeniyle, “Kırmızı”ya boyanmıştır.

İç cephesinde de, dış cephesinde de kırmızı renk ağır basmaktadır. İçindeki mozaiklerde de, dini betimlemeler yer almıştır. Soğana benzer çatısı, diğer mimari özellikleri ile Kremlin’e benzer. Kilise, yaklaşık 7.500 m² alanı kapsar. Mozaiklerini, tasarımlarını Viktor Vasnetsov Mikhail Nesterov ve Mikhail Vrubel birlikte yapmıştır. Kilisenin baş mimarı ise Alfred Aleksandroviç Parland idi. Duvarın yüksek bölümlerinde ve tavanda, İncil’den sahneler, girift mozaikler ile betimlenmiştir.

Geniş Rusya Seyahat Rehberi için tıklayın

Moskova Gezi Rehberi için tıklayın

St Petersburg Gezi Rehberi için tıklayın

 


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 7:45 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: наб. канала Грибоедова, 2б, Санкт-Петербург, Rusya, 191186
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota