Dinozor Eyalet Parkı

, Alberta, Kanada

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 7 Temmuz 2020

Dinozor Eyalet Parkı

Unesco Kriteri: Doğal olaylar ve güzellikler, Yeryüzü tarihinin önemli evreleri

Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1979

 

Kanada’nın Alberta eyalet sınırları içerisinde yer alan Dinozor Eyalet Parkı, “Sürüngenler Çağı” ndan kalma özellikle 75 milyon yıl önceye dayanan yaklaşık 39 dinozor türüne ait en önemli fosil keşiflerinin yapıldığı bölgedir. Park; Alberta kırgıbayırlarının, bitki örtüsü seyrek, derin erozyona uğramış, çıplak ve güzel bir alanın merkezindedir.

75 milyon yol önce, geç Kretase döneminde bu alanın manzarası ılık bir iç denize akan ırmakları ve gür ormanlarıyla oldukça farklıydı. Alçak bataklıkları, dinozorlar da dahil olmak üzere çok çeşitli hayvanların yuvasıydı.

Koşullar kemiklerinin fosil olarak korunmasına da çok uygundu. Günümüzde bu kırgıbayırlar ekolojik açıdan özel bir çok bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bol su kaynaklarıyla birleşen ılıman kış mikroiklimi yerli toynaklı canlıları beslemektedir.

Bölgede şimdiye kadar 165’ten fazla kuş türü kaydedilmiştir.

Erozyon kil taşlarını ve kum taşlarını açıkta bırakıp Kanada’daki en büyük kırgıbayırı yaratmıştır.

*Kırgıbayır (Sözlük anlamı): Kurak iklimlerde sel suları veya rüzgârlarla aşınan engebeli, tarıma ve yerleşmeye elverişsiz aşınım şeklidir. Kanyonlar, dar vadiler, dere yarıkları ve hoodoolar gibi yeryüzü şekilleri, kırgıbayır ile ilintilidir. Bu tür alanlarda yaya olarak ulaşım çok zordur.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 7, 2020 » 8:25 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Dinosaur Provincial Park, Alberta, Canada

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota