Derinkuyu Yeraltı Şehri

  • 25₺
Derinkuyu, Nevşehir, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Kapadokya’da 36 yeraltı şehirlerinden en büyüğü 8 katlı Derinkuyu yeraltı şehridir. Binlerce kişinin barınma,yeme-içme,ibadet,savunma ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde olan yeraltı şehrinin 8 katı temizlenerek ziyarete açılmıştır. Yeraltı şehrinin ziyarete açık alanlarında kilise,kiler,ahir,saraphane,misyoner okulu,yemekhane,uyuma ve dinlenme odaları,çalışma odaları ve mezar odası bulunmaktadır. Ayrıca yakın zamana kadar faal olan dünyanın en eski akıl hastanesi de Derinkuyu yeraltı şehrindedir.

İçerideki kilise ve misyoner okulu Bizans dönemi izlerini taşısa da Roma dönemine ait kalıntılarda bulunmuş. Günümüzde gezilebilen alanı 2500 M2 olan Derinkuyu yeraltı şehri temizlenmemiş alanları ile birlikte,toplam 4 km lik bir alanı kapsamaktadır.3. katında bulunan bir tünelin 9 km ilerideki kaymaklı yeraltı şehri ile birleştiği de söylentiler arasında.

Girişin hemen yanında bulunan havalandırma bacasına göre derinlik 40 m.dir.7. katta bulunan ve yeryüzü ile bağlantısı olmayan su kuyusu dikkate alındığında derinlik yaklaşık. 85 m.ye ulaşmaktadır. Yeraltı şehrinde derinliği 40- 85 m. arasında değişen 52 su kuyusu ve havalandırma bacası bulunmaktadır. Giriş ücreti 25 lira olup müze kartınız varsa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:46 am
  • Fiyat: 25₺
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
  • Adres: Derinkuyu/Nevşehir, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır