Davutlar Priene Trekking Parkuru

Davutlar, Aydın, Türkiye
Ücretsiz

Davutlar Priene Trekking Parkuru

Davutlar, Aydın, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2020

Davutlar Priene Trekking Parkuru

Davutlar Priene Dilek Yarımadası Parkuru ; Ege Denizi’ne keskin bir bıçak gibi uzanan yarımada üzerindeki Dilek Yarımadası- Büyük Menderes Milli Parkı, Kuşadası ile Söke arasına konumlanıyor. 1966 yılında milli park ilan edilen bölge, Büyük Menderes Deltası, birbirinden güzel koyları, tarihi mekânları, yöreye özgü flora ve faunasıyla ülkemizin önemli turizm merkezlerinden biri. Hemen hemen Akdeniz’de yaşayan her bitki topluluğunun görüldüğü alanın kuzey tarafındaki yüksek kesimlerde, Karadeniz Bölgesi’nin bitki türlerine de rastlanıyor.

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Milli Parkı’nın bu zengin coğrafyası, yürüyüşseverlere birçok parkur olanağı sunuyor. Bunlardan birisi de, Kuşadası yakınlarındaki Davutlar beldesinden başlayan ve kuzey-güney doğrultusunda yarımadayı geçen zor bir rota. Davutlar’ın çıkışından parkın derinliklerine doğru ilerleyen orman yoluna giriyoruz öncelikle. Kızılçam, çınar ve meşe ağaçları, yükseldikçe yerini kestane ve ıhlamur ağaçlarına bırakıyor. Yaklaşık sekiz kilometrelik toprak yol, Kurşunlu Manastırı sapağına ulaşıyor. Sık bitki topluluğu arasındaki harabeleri gezdikten sonra, tekrar rotamıza dönüyoruz.

Samson Dağları olarak anılan yarımada üzerindeki sırtları aşarak parkın güney kısmına geçiyoruz. Orman örtüsünün izin verdiği noktalarda, Büyük Menderes Nehri’nin hayat verdiği aynı ismi taşıyan ovayı görebiliyoruz. Bir süre sonra stabilize yoldan ayrılarak bir patikaya giriyoruz. Yaklaşık 20 kilometrelik zor bir etabın ardından, Anadolu’nun en önemli antik kentlerinden Priene’nin akropolis alanındayız.

Büyük Menderes Nehri’nin zamanla denizi doldurmasıyla liman kent olma özelliğini, dolayısıyla da tarihteki önemini yitirmiş Priene. Kent, Bafa Gölü ile Milet antik şehrini seyreden yüksek bir tepeye konumlanmış. Zamanın önemli mühendislerinden Hippodamos’un planladığı ızgara sistemiyle inşa edilen sit alanının en önemli eseri Athena Tapınağı. Örenyerini gezdikten sonra Güllübahçe köyünün Turunçlar Mahallesi’ne inerek, Kuşadası veya Söke’ye gidebilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 5, 2020 » 2:48 pm

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Davutlar, Davutlar Mahallesi, Kuşadası/Aydın, Türkiye
Reklamsız gezinti için

Rezervasyon Planlayın

Rezervasyon kimin adına?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır