Cinque Terre ve Adalar (Porto Venere)

Riomaggiore, Ligurya, İtalya
Gezi Rotası Unesco

Cinque Terre ve Adalar (Porto Venere)

Riomaggiore, Ligurya, İtalya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Cinque Terre ve Adalar

İtalya’da  La Spezia şehrinin batısında yer alan Cinque Terre , 1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir.

Herkes Cinque Terre’den tek bir yer gibi bahseder, ancak aslında beş küçük köyden oluşan İtalyan Riveira sahil şeridinin bir bölümüdür Cinque Terre. Kuzeyden güneye doğru sırasıyla köyler Monterosso, Vernazza, Corniglia , Manarola ve Riomaggiore’dir.

Monteresso Köyü

Cinque Terre ve Adalar (Porto Venere)

Vernazza Köyü

Cinque Terre ve Adalar (Porto Venere)

Corniglia

Cinque Terre ve Adalar (Porto Venere)

Bu beş köy pastel renkte binaları ve muhteşem deniz manzarası ile birbirine çok benzeyebilir. Ancak her birinin kendine özgü bir karakteri vardır. Cinque Terre, İtalya’nın kuzeybatısındaki Cenova’nın güneyinde yer almaktadır. Cenova, Pisa, Roma, Floransa ve Nice’deki havaalanlarına kolayca ulaşılabilecek bir mesafededir. Ayrıca  La Spezia ile Levanto arasında, her köyde duran bir tren hattı bulunmaktadır.

ORADA NE KADAR KALMALIYIM?

Zamanınız kısıtlıysa, Cinque Terre’ı bir gün içinde güne erken başlayıp, doğruca bir ucundan diğerine yürüyerek gezebilirsiniz. Çok sayıda günlük gezi turu mevcut veya her birinde bir saat süren bir köyden diğerine tren veya tekneyle ulaşım mümkün. Ama bu şekilde  gerçekten Cinque Terre ruhunu yakalayamazsınız.

Sabah 10 ile öğleden sonra 4 arasında, köyler gündüzleri turistlerle doludur. Ama akşam olduğunda ortalık sakinleşir. Bu yüzden ideal olarak, Cinque Terre’ye üç veya dört gün ayırmalısınız. Böylece her köyü keşfedebilir, yarım günlük yürüyüşler yapabilir ve sahil boyunca bir tekne gezisi yapabilirsiniz.

Köyler günün farklı saatlerinde farklı bir atmosfere sahiptir. Bu yüzden birkaç gün kalmak, gün doğumu, gün batımı manzalarına şahit olmanıza olanak tanır. Daha fazla zamanınız varsa, yapabileceğiniz çok fazla yürüyüş rotası mevcut. Ya da yakın olan  Portovenere, Levanto veya La Spezia kentlerini ziyaret edebilirsiniz.

CİNQUE TERRE’Yİ ZİYARET ETMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN NE ZAMAN?

Cinque Terre’yi hiçbir zaman tam olarak sessiz bulamayabilirsiniz. En yoğun mevsimi Paskalya’dan Ekim ayına  kadar sürüyor. Ancak en yoğun kalabalıklardan kaçınmak için Temmuz ve Ağustos aylarından uzak durun. Rezervasyonunuz yoksa kalacak yer bulamayabilirsiniz. Ayrıca bu zamanlar gerçekten sıcak olabiliyor bu yüzden bu aylar yürüyüş için uygun bir zaman değildir.
Mayıs ve Eylül ayları arası  Cinque Terre’yi ziyaret etmek için iyi bir zamandır. Sezon dışı risk alabilirsiniz, ancak özellikle Kasım ayları ve sonrası yağmur olabileceği ihtimalini unutmayın. Hava kötü olursa teknelerin çalışmaması ve yürüyüş parkurlarının kapanması riski vardır.

CİNQUE TERRE’DA NEREDE KALMALIYIM?

Beş köyden birinde kalarak akşamları bölgenin atmosferini doya doya tadabileceğiniz anlamına gelir. Ancak bu kadar popüler olduğu için oldukça düşük konforda  olan yerlerde bile konaklama çok pahalıdır. Bu yüzden erken rezervasyon yaptırmayı deneyin. Birçok köyde otel bulunmuyor, sadece daha büyük köyler olan  Monterosso ve Riomaggiore  da hoteller var, bu yüzden çoğunlukla pansiyon ve kiralık evlerde konaklayabiliyorsunuz.

Köyler birbirine çok yakın, ve konfor açısından hemen hemen aynı imkanları sunuyor. Bu yüzden bütçenize uygun herhangi bir köyü tercih edebilirsiniz.

Monterosso en kuzeydeki köy ve köylerin en büyüğüdür. Aynı zamanda  ulaşımı en kolay olanı da Monterosso köyüdür. Cinque Terre’nin diğer ucunda, liman çevresinde muhteşem bir ortama sahip olan büyük köylerden bir diğeri olan Riomaggiore var. Yemek yiyebileceğiniz çok fazla yer ve en iyi gece hayatı bu köyde bulunmakta.

Vernazza ve Manarola daha bu iki köyden daha küçük ve farklı bir atmosfere sahip. Üzüm bağları ile çevrili Manarola ve küçük bir plajı olan Vernazza’da tercihiniz olabilir.

En küçük köy olan ve ulaşılması en zor olan Corniglia’ köyü konaklamak için pek uygun görünmeyebilir. Fakat  aradığınız akşamları biraz sakinlikse kayaların üzerinde olan bu köy size istediğiniz manzarayı cömertçe sunacaktır.

Daha ucuz bir seçenek, komşu Levanto veya La Spezia’da kalmaktır. Her ikisi de Cinque Terre tren hattındadır, konaklama, yemek ve diğer her şey daha ucuzdur. Ayrıca ziyaretçiler tarafından fazla istila edilmediği için daha özgün ve yerel bir havası vardır.

CİNQUE TERRE YÜRÜYÜŞ ROTASI NE KADAR ZOR?

Cinque Terre köylerinin arasında muhteşem manzaralar eşliğinde dolaşmanın en iyi yolu yaya olarak seyahat etmek. Kıyı ya da yamaç parkurları var. Corniglia’dan Riomaggiore’a kadar uzanan düz bir sahil şeridi, 2011 yılında toprak kaymalarına maruz kaldıktan sonra tekrar açılmak üzere geçici olarak kapatıldı.

Patikaların geri kalanı, biraz kayalık zemine sahip bir sürü iniş ve çıkışlar ve  tırmanma parkurları içeriyor. Gerçekten formda olmanıza gerek yok ama yokuş yukarı yürürken rahat olmanız için iyi bir yürüyüş ayakkabısına sahip olmalısınız. Mesafeler çok uzun değil, ancak engebeli olduğu için uzaktan tahmin edeceğinizden daha uzun sürebilir. Ayrıca çoğu zaman insanların dar mesafelerden geçmelerini bekleyebiliyorsunuz. Bu nedenle insan trafiğinden kaçınmak için yürüyüşe erken ya da geç başlayın.

Corniglia’dan Manarola’ya Volastra üzerinden  gitmeniz gerekiyor. Yaklaşık üç saat sürüyor ve bazı ciddi tırmanışlar içeriyor. Yine de bağların üstündeki manzaraları görmek için  buna değer. Daha sonra Manarola’dan 90 dakika içinde Beccara üzerinden Riomagiorre’ye yürüyebilirsiniz, yine başka bir büyük tırmanış sizi bekliyor.

Ana yürüyüşlerin yanı sıra, Sentiero Rosso ya da Portvenere’den Levanto’ya Kırmızı Yol gibi daha sessiz tepe yolları var. Ayrıca köylerden dik bir şekilde tepelere kadar uzanan daha kısa yürüyüşler de var. Burayı görmek istiyorsanız hiç yürüyüş yapmasanız bile köylerde çok fazla tepe ve basamak var.

BİR İZNE İHTİYACIM VAR MI?

Monterosso’dan Corniglia’ya sahil yolunda yürümek için bir Cinque Terre Kartı satın almanız gerekir .Kartı köylerde ve yolun her bölümünün başında bulunan kulübelerden alabilirsiniz. Corniglia ve Riomaggiore arasında yürüyüş yapıyorsanız, tepe yolundan gitmeniz gerekiyor, bu nedenle izin almanıza gerek yok.

Cinque Terre Kartları bir gün için 7,50 €, iki gün için 14,50 € tutarındadır. Ya da Levanto ve La Spezia arasındaki Cinque Terre hattında sınırsız tren yolculuğu içeren bir tren sürümü de var. Bir gün için 16 €, iki kişi için 29 €, üç kişi için 41 €

CINQUE TERRE ‘DE NASIL DOLAŞIRIM?

Cinque Terre bir Milli Park’tır, bu nedenle araç trafiği sadece köylerdeki sakinlerle sınırlıdır ve eğer yapabiliyorsanız bir araba almaktan kaçınmak en iyisidir (en azından yollar korkunç derecede dar ve dik).Araçla seyahat ediyorsanız, La Spezia veya Levanto’ya park edebilir, ardından trenle Cinque Terre’ye gelebilirsiniz.

La Spezia ile Levanto arasında çalışan ve her köyde duran trenler Cinque Terre’ye gidip gelmenin en kolay yoludur. Cenova, Pisa, Roma’ya da  bağlanabilirsiniz. Bir köyden diğerine seyahat etmek sadece beş dakika sürer. Biletler, ne kadar uzağa gittiğinize bakılmaksızın (Cinque Terre Tren Kartı ile ücretsiz) tek bir seyahat için 4 € tutarındadır.

Corniglia’nın tren istasyonu

Trenlerde koltuk rezerve edemezsiniz ve platformlardaki kuyruklar uzun olabilir, ancak trenler uzundur, sıra çabuk ilerler.

Köyleri (limanı olmayan Corniglia hariç) Portovenere, La Spezia ve Levanto’ya bağlayan bir feribot da var. Sudan manzarayı görmek  için sınırsız seyahatli bir günlük bilet almanız gerekiyor.Yetişkinler için 35 € / çocuklar için 18 €

CINQUE TERRE ‘DE YAPACAK BAŞKA NE VAR?

Cinque Terre’nin çevresinde ziyaret edebileceğiniz birkaç kilise ve anıt var. Yürüyüşün yanı sıra yüzebilir, dalabilir, yelken sporları yapabilirsiniz. Her yerde mevcut olan kalamar tava, karides ve hamsi ile yerel deniz mahsullerini denemeyi kaçırmayın.
Yerel beyaz şaraplarını tatmalısınız. Köylerin arkasındaki tepeler üzüm bağı teraslarıyla kaplıdır ve burada şarap imalathanelerinin bazılarında tadına bakabiliyorsunuz.

Azizler Günleri, Paskalya alayı, Mayıs’taki limon festivali ve Haziran’da hamsi festivali, üzüm hasat festivali ve Monterosso’nun kasım ayında tuhaf festivali gibi yıllık festivallere göz atın.

YANIMDA NE GETİRMELİYİM?

Çok fazla şey değil! Muhtemelen, konaklama yerinize ulaşmak için dahi devasa bir tepeye tırmanacak ya da merdivenlerden çıkacaksınız, bu yüzden mümkün olduğunca az eşya getirmeye çalışın. Yürüyüş ayakkabınızı unutmayın. Ayrıca her köyde doldurulabileceğiniz ücretsiz musluklar bulunduğundan, bir su şişesi veya termos almayı ihmal etmeyin.

Monterosso gerçek bir plajı olan tek köy olmasına rağmen, burada  her köyde yüzebilirsiniz. Bu yüzden mayolarınızı getirebilirsiniz. Güneş kremi gibi şeyleri unutursanız buradan almak oldukça pahalı olacaktır.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:50 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

  • Adres: Riomaggiore, Province of La Spezia, İtalya
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır