Cilento ve Vallo di Diano Milli Parkı

Vallo della Lucania, Campania, İtalya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2020

Üç Eski Uygarlığın Kalbi olan Cilento ve Vallo di Diano Milli Parkı 1998 yılında Unesco Dünya Mirası ilan edilmiştir.
Magna Graecia’nın, Yunanlılarının, Etrüskler ve Lucanialılarla bir araya geldiği Cilento İtalya’nın en büyük ikinci milli parkıdır ve kestane, zeytin ağaçları ve yaprak dökmeyen ağaçlarıyla kaplı dağları ve el değmemiş  plajları içerir.

Bölgedeki en erken insan varlığı, Homo erectus’un kıyı boyunca mağaralarda yaşadığı 250.000 yıl öncesine tarihlenir.
Bronz ve Demir Çağlarda küçük savaşçı ve tüccar grupları bölgeye taşındı.
Yunan kolonileri Magna ve Graecia ile yerli Etrüsk ve Lucania halkları arasında sınır olan Cilento MÖ 2. binyılın sonunda, Miken krallığının önemli bir ticaret kenti haline gelmişti.

Klasik zamandan kalan iki önemli kentin, Paestum ve Velia’nın,kalıntıları burada yer alır. Manastırlar arasında en etkileyici olanı, Valla di Diano’daki Padula’da Certosa Di San Lorenzo’dur. 1306 yılında yapımına başlanan bina 17. Ve 18 yüzyıllarda şimdiki haliyle tamamlanmıştır.

Certosa Di Padula

Certosa Di Padula

Parkın önde gelen kültürel mekanları arasında  Paestum’da; Hera, Ceres ve Poseidon tapınaklarını sayabiliriz. Ünlü Porta Roaa’sı, kemerli bir Yunan kent kapısının en eski örneği olmasına rağmen, Velia Elea’nın kalıntıları daha azdır.

Park, yaklaşık 1.800 farklı bitki türüne sahiptir.Bunun yanında parkı dolduran hayvanların arasında altın kartallar (Aquila chrysaetos), kaya çukurları (Alectoris graeca), Korsika yabani tavşanları (Lepus corsicanus) ve hatta kurtlar var.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 9, 2020 » 4:34 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Vallo della Lucania, Salerno ili, İtalya

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır