AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2020

Chitwan Milli Parkı

Rapti, Reu ve Narayani ırmaklarının taşkın ovaları boyunca uzanan bir ırmak vadisi havzasında bulunan Kraliyet Chitwan Milli Parkı 1984 yılında Unesco tarafından Dünya mirası ilan edilmiştir.

Hindistan ile Nepal arasında Himalaya dağlarının eteklerinde bulunan Chitwan,eskiden Hindistan ve Nepal’in dağ etekleri boyunca uzanan “Terai”bölgesinin günümüze kadar korunmuş en önemli  birkaç kalıntısından biridir. 932 kilometrekarelik astropikal ovayı kaplayan parkın zengin bir florası ve faunası vardır.Tek boynuzlu Asya gergedani popülasyonlarından (400 olduğu düşünülüyor)biri bu parkta yaşar.

Kraliyet Bardia Ulusal Parkına 1986 yılında konulmadan önce,Nepal’deki son Hint gergedanı popülasyonu da bu parkta yaşıyordu. Leopar, yaban köpeği ve tembel hayvanlar parkta yaşayan diğer tehlike altında olan hayvanlardır. Parkta 350’den fazla kuş türü ve 99 kadar balık türü yaşamaktadır.Tehdit altında olan Hint pitonu da parkta bulunur.

PARKA GİRİŞ ÜCRETİ

2019 yılı yabancı ziyaretçiler için park izni 2000 rupi.  Parkla ilgili geniş okuma için web sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

http://www.chitwannationalpark.gov.np/

Chitwan Milli Parkı tam olarak nerede?

Yukarıda fotoğraflar bölümünde harita ikonuna tıklayarak milli parkın yer aldığı tam koordinatları görebilirsiniz.

NASIL GİDİLİR, ULAŞIM NASIL SAĞLANIR?

Otobüs ile

Chitwan’ın ana otobüs terminali, kasabanın kuzeydoğusunda bulunur adı Bachhauli Otobüs Terminalidir. Chitwan’a ulaşmanın en kolay yolu Katmandu’dan 500- 650 rupi tutarında beş ile yedi saat arası süren turist otobüsüdür. Otobüsler, Kathmandu’daki Kantipath’ın Thamel ‘in sonunda sabah saat 7.00 civarında kalkmaktadır.

Pokhara’dan kalkan turist otobüsleri ise 400 – 450 rupi tutarında, beş – yedi saat arası yol sürmektedir. Turist otobüsü durağından 07: 30’da kalkmaktadır. Son durak, Bachhauli turist otobüsü terminalidir ve Sauraha’ya 15 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Sunauli / Belahiya’dan Hindistan sınırına giden bir turist otobüsü (fiyatı 600 rupi civarı) var. Sauraha’dan ayrılırken, tüm turist otobüsleri saat 9.30’da Bachhauli’den kalkmaktadır.

Ayrıca, Sauraha’nın yaklaşık 6 km kuzeyinde bulunan Mahendra Hwy’de bulunan Tandi Çarşısı’ndan (Sauraha Chowk olarak da bilinir) halk otobüsleri kalkmaktadır. Bu otobüsün güzergahları arasında Katmandu, Pokhara ve Siddharthanagar (Bhairawa) / Sunauli yer alır. Her 30 dakikada bir hareket eder beş- altı saatlik bir güzergah izler) fiyatı yaklaşık 300 rupidir.

Araç kiralayarak

Seyahat acenteleri ve oteller Pokhara veya Katmandu’dan Chitwan’a yaklaşık 100 ABD Doları karşılığında özel bir araba tahsis edebilirler. Yolculuk her iki şekilde de yaklaşık beş saat sürer.

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Parkta yapabilecek olanaklarınız son derece geniş.

Fil Sırtında Safari

Chitwan Milli Parkı ‘nın simgesi haline gelen fil sırtında safari, nadir görülen tek boynuzlu gergedanlar, Bengal Kaplanları, yüzlerce kuş türü ve yırtıcı sürüngenler gibi vahşi arasında dolaşmanın en heyecan verici yoludur. . Deneyimli rehberler bu turlar esnasında seyahatlerinizi daha keyifli ve anlamlı kılmak için hayvanların daha fazla görülmesini sağlamak için sizi ormanın derinliklerine kadar götürür. Elbette araç olarak kullanılan şeyin bir canlı olduğunu düşününce bu sizi biraz irite edebilir o zaman Jeep’le safari yapalım!

Jeep Safari

Hayvanları araç olarak kullanmaktan kaçınanlar ciplerle orman safarisinin tadını çıkarabilirler. Doğal ortamlarında nadir bulunan yabani flora ve faunayı yakalayabilirler. Bu turların tamamı sizi Timsah ve kaplumbağa yetiştiriciliği yapılan “Gharial Timsah Yetiştirme Merkezi” ne götürecektir. Burada bu canlıları daha yakından görme şansınız olacak.

Orman Yürüyüşü ve Kuş Gözlemciliği

Nepal’in vahşi ovalarını ve kuşları izlemek sizi ilgilendirirse, doğa konusunda bilgili bir rehber ile birlikte bir orman yürüyüşü yapmanızı öneririz. Bu yürüyüş, size vahşi hayvanları çok yakından görmeniz için ideal bir imkan sunar. Kuş Gözlemciliğini yürüyerek yapmak her zaman en iyisidir. Nepal’de bulunan çok sayıda rehber hem yerel hem de göçmen farklı kuş türlerini tespit etmenize yardımcı olabilir.

Kano Gezintisi

Nepal ovalarının nehirlerinde yavaş bir kano gezintisi yapmak  nehir kenarı manzarasını izlemenin en iyi yoludur. Aynı zamanda timsah ve diğer suda yaşayan canlıların görülmesi için en iyi seçim olacaktır.

20 Bin Göl Turu

20 Hacer Tal olarak bilinen 20 Bin Göl Chitwan, Kuş Gözlemciliği yeri ve göçmen kuşların yanı sıra farklı kuş türlerinin evi olması ile ünlüdür. 20 Bin Göl, Milli Park içinde yer alır.  Jeep Safari için alternatif bir rota olarak kullanılmaktadır.

Turları nereden alırım?

Tüm bu turları, Hotel resepsiyonlarından ve şehir merkezlerinde yer alan tur şirketlerinden bulmak mümkün. Ancak tavsiyemiz tur şirketlerine bakmanız yönünde olacaktır. Daha rekabetçi fiyatlarla, hotellerden alacağınız turlara göre daha uygun fiyatla bu turları almanız mümkün olacaktır.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 9, 2020 » 4:36 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler

EK DETAYLAR

  • Unesco Tarihi: 1984
  • Unesco Kategorisi: Doğal Sit Alanı
  • Adres: Chitwan National Park, Subarnapur, Nepal

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır