Doğa Aktivitesi
Cevizarası Güzelyayla Göleti Doğa Yürüyüşü
Yenişehir, Mersin, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 15 Şubat 2022

Cevizarası Güzelyayla göleti Doğa Yürüyüşü

ETKİNLİK DETAYLARI

23 Şubat 2020 Pazar günü saat 07:30 da Mezitli Zabıta Müdürlüğü önünden aracımız hareket edecektir. Yol boyunca katılımcılarımız alınacak, saat 08:00 da Pirireis İlköğretim Okulu önüne gelecek araçlarımız Kahvaltı için Fatma Ananın yerine hareket edecektir 08:30 ” Fatma Ananın yerinde ” kahvaltı molası verilecektir. Sonrasında tekrar araçlarımızla yürüyüş başlangıç yeri olan Cevizarası mevkine gidilecektir.

Buradan başlayacak doğa yürüyüşümüz muhteşem Sedir ve Ladin, ormanları eşliğinde patikalardan Güzelyayla Göletinde son bulacak parkurumuz (12 km olup ilk defa yürünecek yeni Bir Parkurdur Muhteşem Manzaraları kaçırmamanızı tavsiye ederim Uygun kıyafet ve Ayakkabı İle herkesin yürüyebileceği bir parkur. Yürüyüş sonrası Rehberin uygun gördüğü bir yerde yemek molası verilecektir 16:30 Mersine dönüş için hareket edilecektir.

TARİH : 23 Şubat 2020
PARKUR : Cevizarası Güzelyayla göleti Doğa Yürüyüşü

ETKİNLİK GÖREVLİLERİ :

SORUMLU YÖNETİCİ : Selman GÜNGÖR
REHBER : Selman GÜNGÖR
ARTÇI : Begüm SANCAR

HAREKET YERLERİ, SAATLERİ :

MEZİTLİ BELEDİYESİ ZABITA MÜDÜRLÜĞÜÖNÜ : 07:30
PİRİREİS ORTAOKULU : 08:00

KAHVALTI : KUMANYA ÇEŞMELİ KÖY KAHVESİ
ÖĞLE YEMEĞİ:KUMANYA

KAYIT İÇİN İLETİŞİM TEL

Selman GÜNGÖR : 533.387.4914
Bektaş COŞKUN : 541.563.7605
Begüm SANCAR : 541.245.3271
Benan OKYAR : 506.408.0436
Yeşim Tavşanlıoğlu: 506.899.3228
Fazıl Tekeli : 533.641.6719

KURALLARIMIZ :

BOLKARLAR DAĞCILIK VE DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
Faliyetlerimize katılım için etkinlik linkini tıklamak yeterli değildir. Katılmak isteyenler kesin kayıt için ekte ismi yazılı görevli arkadaşlardan herhangi birini arayarak isimlerini yazdırmak zorundadır. Kayıt yaptırmadan gelinmesi halinde araçta boş yer yok ise kayıt yaptırmış olanlara öncelik verilecektir. Kayıt yaptırıp gelemeyenler ise uyarılacak ve ikinci tekrarında bir daha etkinliğe kabul edilmeyecektir. Araç saatinde hareket edecektir. Dolayısıyla hareket saatinden en az 10 dakika öncesinde araç hareket noktasında olalım.

Etkinlik Sorumlusu ve Rehber Yürüyüşlerimizde tek yetkilidir, verecekleri kararlara katılımcılar uymak zorundadır.
Rehberden önde gitmek ve artçıdan geri kalmak yasaktır.
Yürüyüşlerimiz esnasında Alkollü içecekler kesinlikle kullanılmaz, içtikleri tespit edilenler bir daha yürüyüşlere kabul edilmezler.
Yürüyüş esnasında Akciğer lopları açıldığı için sigara içeni normalden iki kat daha fazla etkileyeceği gibi pasif içici durumunda olan diğer kişilere de zarar verecektir. Söndürülmesi unutulan bir sigara izmariti her açıdan doğaya zarar verebilir. Bu yüzden diğer katılımcılara saygılı olmak koşulu ile sigara ancak büyük molada kontrollü alanda içilebilir, yürürken veya kısa molalarda sigara içilmesi yasaktır.

Su ekmek yiyecek vs için alışverişler faaliyet öncesi yapılmalıdır. Faaliyetler ilan edilen saatte başlar. Gecikenler beklenilmez. Faaliyet saatinde olabilecek değişiklikler katılımcılara bildirilir.
Faaliyetlerde hiç bir şekilde gruptan kopulmaz. Ekip halinde öndeki ile aynı iz takip edilerek hareket edilmelidir.
Evsel atıklarımızı şehre geri götürüyor doğada sadece ayak izimizi bırakıyoruz. Meyve kabuklarını ve çekirdeklerini toprağa gömebilirsiniz.
Kulaklıkla müzik dinlemek yerine doğanın sesi olan rüzgarı, su sesini, kuşların ve diğer hayvanların dilini dinleyelim. Kulaklıkla müzik dinlemek olası tehlike uyarılarını duymanızı da engelleyecektir.
Doğadan sadece Fotoğraf alıyor, sadece ayak izi bırakıyoruz.

PARKUR ÇEŞİTLERİ

Yayla parkurları, Orman içi parkurlar, Köy yolları, Dere yataklar, Vadiler , Kanyonlar ve Dağlık bölgelerdir. Ayrıca parkurları Kolay, Orta, Zor ve Çok Zor olarak 4 çeşide ayırabiliriz.
Parkur çeşitleri aktiviteye katılacak kişilerin performansları baz alındığında önem teşkil etmektedir. Bu nedenle bir aktivite yapmadan önce parkurun bilgisi ve zorluk derecesi mutlaka bilinmeli ve bu konuda deneyimsiz olanlar önceden uyarılmalıdır. Katılımcılar da doğada kendisini denemeden üst seviyelerden başlamamalıdır. Her gün sahilde 10 km yürüyen bir kişi doğadaki eğimli yolların daha ilk kilometrelerinde yürüyemeyecek hale gelebilir ve sakatlanabilir. Çünkü eğimli yollarda yapılan yürüyüşler başka kaş gruplarını çalıştıracaktır. Yürüyüşlere yeni başlayacaklar önce kolay parkurlar ile başlamalı, kendisini iyi hissediyor ve kolay bir şekilde parkuru tamamlıyor ise birkaç seferden sonra daha zor parkurlara geçilmelidir.

YÜRÜYÜŞ ZORLUK DERECELERİ

Zorluk Derecesi Kolay (1) : Yürüyüş eğimi azdır. Yükselme yani çıkış çok az yapılmaktadır. Çıkışlardaki irtifa farkları 300 metreyi geçmez. Patikalar geniştir. Toplam yürüyüş süresi 4 saati geçmez. Yürüyüşlere yeni başlayanlar ve sağlık problemleri olmayan herkes katılabilir.
Zorluk Derecesi Orta (2) : Yürüyüş eğimi artık artmaktadır. İrtifa farkları 700 metreye kadar çıkışlar içerir. Daha dar patikalarda yapılır, bazı yerlerde patikalar yoktur, bazen sık ormanlık alanlardan daha zorlu bölgelerden geçmek gerekebilir. Islak geçişlerde yoğunlaşmaktadır. Toplam yürüyüş süresi 6 saati geçmez. Yürüyüşler kondisyonu iyi olan ve yürüyüş deneyimi de olan herkese uygundur.
Zorluk Derecesi Zor (3) : Yürüyüş eğimi artık zorlu ve fazladır. Çıkışlar da irtifa farkı 1000 metreyi geçmeye başlar. Sert yapılı, taşlık, kayalık ve patikasız alanlardan gidilmektedir. Ormanlık alanları oldukça zorludur. Islak geçişler de mevcuttur. Rehberin oldukça deneyimli olması gerekir. Toplam yürüyüş süresi 6-8 saati bulmaktadır. Teknik çıkışlar içermemesine rağmen bu zorluk derecesi yüksek yürüyüş sportif, tecrübeli ve kondisyonu iyi deneyimli yürüyüşçüler için uygundur.
Zorluk Derecesi Çok Zor (4): Bol eğimli, çıkışları ve inişleri fazla olan, çıkışları 1500 metreyi bulabilen, uzun süreli rota takibi gerektiren. Zorlu arazi şartlarında ilerlenen yürüyüşlerdir. Gerektiğinde konaklama yani kamp yapılabilmektedir. Yürüyüş süresi 8 saat ve üzeri olmaktadır. Deneyim, dikkat, kondisyon, bilgi ve disiplin gerektirir.

Nasıl Giyinmelisiniz?

Yürüyüşlerde kullanılan giysiler; az yer tutan, hafif, çabuk kuruyan, sağlıklı giysiler olmalıdır. Pamuklu giysiler yerine sentetik, termal veya yünlü kumaş giysilerden imal edinmiş, hareket yeteneğini kısıtlamayan rahat giysiler tercih edilmelidir. Dar ve geç kuruyan pantolonları tercih etmemelisiniz. Mevsime uygun kat iç, orta ve dış katman giysiler olarak düşünerek giyim planlamak uygun seçenek olacaktır.

 

Yürüyüş ayakkabısı yürüyüş sporuna uygun, uzun bilekli, rahat, ayağınızı vurmayan, ayağınıza alışmış ve daha önce denenmiş kısacası sorunsuz ayakkabı olmalıdır.

Yanınızda Mutlaka Bulunması Gerekenler:

• İki omuzdan geçmeli rahat bir Sırt Çantası (özellikle tek omuz çapraz askılı çantalar sizi gereğinden fazla yoracak ve omuriliğinize zarar verecektir),

Doğa Yürüyüşlerinde mevsim koşullarına göre; uygun giysiler, tozluk yağmurluk, sert tabanlı bot türü yürüyüş ayakkabısı, bere, eldiven, yedek çorap, fener, düdük, bir öğünlük yiyecek ve yeteri kadar su ( yaklaşık 2 litre ) ve enerji verici yiyecekler ( kuru üzüm, incir, kayısı ) taşımaları tavsiye edilir.
Yürüyüş esnasında kaybedeceğiniz enerjiyi karşılamak için fındık, kuru üzüm, kuru kayısı gibi doğal şeker türevlerini bulundurmanızı tavsiye ederiz.

NOT :
Sevgili doğa severler; Bolkarlar Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübünün etkinliklerine üye olan, olmayan herkes katılabilir.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Şubat 15, 2022 » 4:07 pm
  • Kategori: Trekking Turları
  • Tür: Doğa Aktivitesi
  • Etkinlik Süresi: 1 Gün
  • Hareket Yeri: Mersin
  • Adres: Pirireis, Yenişehir/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

Rezervasyon Planlayın

Rezervasyon kimin adına?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Selman Güngör
  • Selman Güngör