AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Cambazlı Kilisesi, Silifkenin 29 km doğusunda Cambazlı Köyü sınırları içerisinde  yer alıyor. Mersin’den ise 78 km uzaklıkta olan Kilise Erken Bizans Dönemi’ne tarihlenmektedir. Çevresinde ise Geç Helenistik, Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu kilise bölgedeki en iyi korunmuş kiliselerden birisidir. Bazilika planlı üç nefli kilisede oldukça iyi taş işçiliği dikkat çekmektedir.

Uzun kenarları 20 metre, kısa kenarları ise 13 metre olan kilisenin çatısı yıkılmış durumdadır. Duvarları hala ayakta olan kilisenin avlusunda da bir sarnıç vardır. Ören yeri içerisinde anıt mezarların yanı sıra çok sayıda kaya mezarı etrafa dağılmış durumdadır.

Cambazlı Kilisesi Ulaşım Ve Ziyaret Saatleri

Kiliseyi herhangi bir zaman sınırlaması olmadan dilediğiniz zaman ziyaret edebiliyorsunuz. Cambazlı Kilisesine 2022 yılı için herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Kiliseye yalnızca özel araç ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Limonlu’dan Öküzlü Ören Yeri, Yanıkhan Ören Yeri, Esenpınar ve Sümek köylerini geçerek Cambazlı’ya ulaşabilirsiniz.

Kızkalesinden ise Adamkayalar olarak geçen kabartma ve kaya mezarlarının da bulunduğu Hüseyinler Köyü üzerinden de Cambazlı Kilisesine ulaşabilirsiniz.

Cambazlı Kilisesinden devam ettiğinizde ise yaklaşık 25 dakika mesafede sırası ile Olba ve Uzuncaburç Antik Kentleri yer alıyor.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmişseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

Görsel: Wikimedia

 


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:44 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Cambazlı Kilisesi, Canbazlı, Silifke/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır