Buzullar Körfezi : Kluane / Wrangel / St. Elias

Unorganized Yukon, Yukon, Kanada

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Buzullar Körfezi : Kluane / Wrangel / St. Elias

Unesco Kriteri: Doğal olaylar veya güzellikler, Yeryüzü tarihinin önemli evreleri, Önemli ekolojik ve biyolojik süreçler, Biyolojik çeşitlilik açısından önemli doğal ortam

Unesco Kategorisi: Doğal Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1979

 

Dağ doruklarından, dağ eteklerinden, buzul sistemlerinden, göllerden, akarsulardan, vadilerden ve kıyı manzaralarından oluşan eşsiz bir alan. Kanada’da İngiliz Columbia’sı ve Yukon bölgesinden Amerika Birleşik Devletleri’nde Alaska sınırına kadar uzanan görkemli parkları oluşturur.

Wrangell – St.Elias bölgesi, kutup bölgesi dışında en büyük buzul ve buz tarlaları yelpazesine sahiptir. Wrangell – St. Elias, Chugach ve Kluane dağları bu bölgeye Kuzey Amerika Dağ Krallığı denilmesine yol açmıştır.

İklim kuşağı ve yükseklik farkları üç büyük ekolojik bölge yaratmıştır: kıyı iğne yapraklı, kuzey iğne yapraklı ve alpin tundra.

*Alpin (Sözlük): Dağların ağaç sınırının yukarısında kalan, devamlı yeşil çayırlarla kaplı, ekolojik bakımdan tundralara benzeyen bölge. Yüksek tundra.

*Tundra: Kutuplara iyice yakın yerlerin yosun ve likenlerden, kimi otlardan, küçük çalılardan, kimi yerde bodur ağaçlardan oluşan bitki örtüsü, Kutup bozkırı.

Boz ayı, karibu (altta) ve Dall koyununu da kapsayan yabani hayvan ve kuş çeşitliliği bu yaşam alanı çeşitliliğini yansıtır. Parkta ayrıca tatlı su balıkları bulunur ve Alaska-Pasifik somon balığının beş türünün tamamı parkın içinde koruma altındaki sularda yumurtlar.

Karibu (Kanada Geyiği)

Karibu, Kanada Geyiği

Dall Koyunu

Dall Koyunu

Dağlar coğrafi olarak Pasifik dağ sisteminin bir parçasıdır ve bölge 130 kilometre uzunluğundaki Bagley buz tarlasını, ABD’deki en yüksek doruğu (St. Elias dağı) ve Kuzey Amerika kıtasındaki en büyük dağ eteği buzulunu (Malaspina buzulu) içine almaktadır.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:51 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Kluane National Park and Reserve, Unorganized Yukon, Yukon, Kanada
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota