AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Büyük Kanyon

Unesco Kriteri: Doğal olaylar veya güzellikler, yeryüzü tarihinin önemli evreleri, önemli ekolojik ve biyolojik süreçler, biyolojik çeşitlilik açısından önemli doğal ortam

Unesco Kategorisi: Doğal Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1979

 

Colorado ırmağının kayalıkta yaklaşık 1500 metre derinliğe oyduğu “Büyük Kanyon” dünyanın en görkemli kanyonudur. Yatay birer çizgi halinde kanyonu boylu boyuna kesen tabakaları, geçen 2 milyon yılın jeolojik tarihinin izlerini taşır. Özellikle de insanın zor bir çevreye uyumunun tarih öncesine ait izlerini yansıtmaktadır.

Büyük Kanyon,  1919’da bir Kongre kararıyla kurulmuş ve Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk ulusal parklarından olan bir Ulusal parkın en önemli parçasıdır.

1,5 km derinliğinde, 445,8 km uzunluğunda, dik, dolambaçlı yapıda olan bu kanyon, 6 milyon yıldır süre gelen, Colorado ırmağının sebep olduğu bir erozyonun sonucunda oluşmuştur.

Genişliği 200 metre ile 30 km arasında değişen boğaz, parkı Kuzey Yakası ve Güney Yakası olarak ikiye ayırır.  Kanyonda yer alan tanıktepeler, kuleler, masatepeler ve tapınaklar aslında kasnaklardan aşağı bakan dağlardır.

Kanyonda erozyon devam ediyor

Daimi ve mevsimlik ırmaklar kanyon ve kolları boyunca etkileyici şelaleler ve çağlayanlar üretir. Erozyonun açığa çıkardığı yatay jeolojik tabakalar; erken ve geç Prekambriyen, Paleozoik, Mezozoik ve Senozoik dönemler olmak üzere dört büyük jeolojik zamana ait kanıtlar içerir. Bu zaman dilimi yaklaşık 2 milyar yıllık bir jeoloji tarihini kapsar.

Kanyon, aynı zamanda beş farklı yaşam ve bitki örtüsü alanı bulunan büyük bir biyoloji müzesidir. Şimdiye kadar 1000’den fazla bitki türü tanımlanmıştır. Bunların bir çoğu resmi olarak tehdit altındaki türler listesine alınmıştır.

Park, 76 memeli, 299 kuş, 41 sürüngen ve amfibyum türüne ev sahipliği yapar. Colorado ırmağında ve kollarında 16 balık türü yaşar.

Arkeolojik kalıntılar, yerleşim yeri kalıntılarıyla birlikte insan topluluklarının bölgenin sert iklimine ve manzarasına uyum sağladığını göstermektedir. Park, 2600’den fazla belgelenmiş tarih öncesi harabeye sahiptir. Arkaik kültürlere (bilinen en eski yerliler), Güney Yakası boyunca Cahonina yerlileri’ne ve Güney Yakası’nda Kuzey Yakası’nda ve Kanyon içinde Anasazi Yerlileri’ne dair kanıtlar da bunların arasındadır.

Hualapi ve Havasupai Yerlileri bu sırada kanyonlara girdiler ve 1860’ta Anglo Amerikalılar gelene kadar huzur içinde burada kaldılar.

Büyük Kanyon’a ne zaman gidilmelidir?

Güney Yakası yıl boyunca açıkken, Kuzey Yakası 15-Mayıs ile 15-Ekim tarihleri arasında ziyarete açıktır. O yüzden hangi yakayı ziyaret edeceğinize karar verip ona göre hareket etmenizde fayda var. Her iki kısımı da görmek istiyorsanız bu tarihlere göre seyahatinizi organize etmeniz gerekecek. . İlk karın düşmesi ile birlikte Kuzey Yakası turistik ziyaretlere kapanıyor. Bunu bir yere not alın.

Sadece Güney Yakasını görecekseniz Mart-Mayıs ile Eylül-Kasım ayları en ideal dönemler olacaktır. Gündüzleri hava hafif serin olup bunaltıcı olmayacaktır ve yaz dönemindeki gibi aşırı kalabalık olmayacağından daha rahat dolaşabilirsiniz. Yazın yüksek sezon olduğundan kalabalık olması ile birlikte kalacak yer bulma konusunda da sorun yaşayabilirsiniz. Zaten kalınacak yer çok limitli. Kar severim soğukla aram iyi diyorsanız tabii ki kışın da gidebilirsiniz, ama birçok yürüyüş parkurunu yapamayabilirsiniz. Güney Yakası ‘nda  ücretsiz otobüs servisleri 1-Mart ile 30-Kasım arasında çalışmaktadır. Bu dönemde özel araca izin verilmeyen alanlara yalnızca Aralık-Şubat ayları arasında izin verilmektedir.

Bunları yapmadan dönmeyin

1- Skywalk’ta kuş bakışı seyir keyfini tadın

Büyük Kanyon ‘da skywalk ‘a uğrayabilir kanyonu yukarıdan izleyip fotoğraflama şansı bulabilirsiniz. Skywalk, yukarıdan bakıldığında at nalını andıran U biçiminde bir yürüyüş platformudur (aşağıda).

2- Kanyon İçinde Trekking yapın

Kanyon içerisinde yer alan zorluk derecesine, gece konaklamalı veya günübirlik olmak üzere 5 farklı trekking rotasından birini tercih edip kanyonun eşsiz manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz.

3- Gün Doğuşu ve Günbatımı turlarına katılın

Kanyonun en güzel fotoğraflarını verdiği özellikle gün batımı turuna muhakkak katılın.

4- Diğer Aktiviteleri de gözardı etmemek gerek

Kanyon’da Bisiklet kiralayabilir, rehberli (ücretli) veya rehbersiz (kendi başınıza) bisiklet turlarına çıkabilirsiniz. Bisiklet etkinliklerini 1 Nisan ile 31 Ekim arasında bulmanız mümkün.

Ekonominin el verdiği ölçüde balon, helikopter veya otobüs turlarına katılarak kanyonu gezmek de mümkün.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:51 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Grand Canyon, Arizona, Amerika Birleşik Devletleri
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota