Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Botan Vadisi (Delikli Taş)

Delikli Taş (Tarihi Yapı), Erenkaya Köyü/Eruh/Siirt, Türkiye
10TL

Rota Açıklaması

Botan Vadisi

Botan Vadisi , Ksenofon’un MÖ 407’de yazdığı “Anabasisi (Onbinlerin Dönüşü)”ne tanık olan Botan Vadisi’nde çok sayıda arkeolojik höyük, antik yol, mağara, kilise kalıntısı, köprü, han, kale, cami ve değirmen günümüze kadar gelmiş.

Dicle Nehri’nin en önemli kollarından biri olan Botan Çayı, eşine zor rastlanan coğrafi güzelliklere sahip. Botan, Türkiye’nin en sarp ve dik vadilerinden biridir ve kanyon özelliği taşır.

Aynı zamanda İpekyolu üzerinde de bulunan Botan Vadisinde neolitik çağdan günümüze kadar insan yerleşimlerinin izini bulmak mümkündür. Neolitik çağ buluntuları ile Gusir Höyük, Tunç Çağı buluntuları ile Türbe Höyük, Roma ve İslam orta çağında önemli bir liman kenti olan Çattepe; İpekyolu üzerinde önemli bir Osmanlı posta hanı olan Gerre, bölgedeki önemli tarihi miraslar arasındadır.

Botan Vadisi boyunca, trekking yapmak isteyenler için çeşitli yürüyüş yolları vardır. Botan zirve yürüyüş yolu (2 saat, orta zorluk), antik yürüyüş yolu (2 saat, orta zorluk), akabe yürüyüş yolu (2 saat, orta zorluk), erenler yürüyüş yolu (3 saat, ileri zorluk) ve taşbalta erenler yürüyüş yolu (4 saat, ileri zorluk) gibi.

Siirt'te Yer Alan Diğer Rotalar

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer rotalar

Botan Vadisi (Delikli Taş)

Delikli Taş (Tarihi Yapı), Erenkaya Köyü/Eruh/Siirt, Türkiye

Gezilecek Yerler, Trekking Rotası

Binnur Ünal

10 ay önce

Gezilecek Yerler, Trekking Rotası

10 ay önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Delikli Taş (Tarihi Yapı), Erenkaya Köyü/Eruh/Siirt, Türkiye
  • İlçe: Eruh
  • Şehir: Siirt
  • Posta Kodu: 56800
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın