Bodrum Yarımadası Bisiklet Parkuru (80 km)

Bodrum, Muğla, Türkiye

Bodrum Yarımadası Bisiklet Parkuru (80 km)

Bodrum, Muğla, Türkiye

Açıklama

Bodrum Yarımadası Bisiklet Parkuru (80 km)

Ege Denizi’nin içine uzanan Bodrum Yarımadası, stabilize köy yollarıyla bisikletçilere farklı güzergâhlar sunuyor. Yarımadanın ortasına konumlanan Ortakent, Yakaköy, Dağbelen, Dereköy, Peksimet yerleşimlerine ulaşım sağlayan köy yollarını kullanarak değişik rotalardan sahildeki beldelere bisiklet sürebilirsiniz.

Bizim önerdiğimiz rota, Bodrum ilçe merkezinden başlayıp yarımadanın çevresini sahilden dolanarak ring yapan kıyı bandı güzergâhı. Hemen hemen tüm turistik beldelere uğrayan günübirlik bisiklet rotamız Bodrum-Torba-Ilıca Bükü (Cennet Koyu)-Gölköy-Göltürkbükü-Gündoğan-Yalıkavak-Geriş-Gümüşlük-Turgutreis-Akyarlar-Bağla-Bitez-Bodrum güzergâhını izlemekte. Bodrum Yarımadası Bisiklet Parkuru kayda değer yokuşu bulunmayan bir parkur olup kendine güvenen her bisikletçi deneyebilir.

Birçok koyda berrak denizin çağrısına uyarak sık sık yüzme molası verebileceğiniz rota, tadını doyasıya çıkarmak için iki günlük bir etkinlik biçiminde planlanabilir. Parkurun birçok yerleşime uğramasından dolayı su veya diğer ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Bodrum Yarımadası turu esnasında ara sıra sert esen rüzgârlarla karşılaşacağınızı bilmenizde fayda var.

Bodrum merkezinden başlayan rotanın Torba beldesine kadarki etabı, deniz kıyısından uzakta seyrediyor. Yarımadanın kuzeyine eriştiğiniz Torba Koyu’nda batıya yönelmek durumundasınız. Artık çam ağaçlarının denizle kucaklaştığı ve kıyı boyunca beyaz villaların sıralandığı bir manzara eşliğinde bisiklet sürüyorsunuz.

İsmini aldığı küçük gölü ve Karyanda antik kalıntılarıyla Göltürkbükü, mandalina ağaçları ve uzun kumsalıyla karşılayacak yolcularını. Yola devam edildiğinde yaz tatillerinin popüler adreslerinden Türkbükü, önünde uzanan Apostol Adası’yla Gündoğan ve Yalıkavak beldelerine ulaşılıyor.

Yalıkavak çıkışında rota, artık yarımadanın batı yakasına erişerek güney yönünde ilerliyor. Dalga seslerinin sakinleştirici ezgisi eşliğinde son derece keyifli bir yolculuk sizi bekliyor. Antik dönemde Myndos ismiyle bilinen Gümüşlük, bisiklet parkurumuzun en güzel mekânlarından biri.

Hemen karşıdaki Tavşan Adası’na sığ denizden yürüyerek harabeleri ziyaret edebilirsiniz. Bodrum’a bağlı en büyük yerleşimlerden biri olan Turgutreis ve hemen ardından Hüseyin Burnu Deniz Feneri sonrasında yarımadanın güney sahillerine varılıyor. Artık doğu istikametine hareket eden güzergâh Akyarlar, Bağla, Bitez üzerinden sabah çıktığınız Bodrum merkezine geri dönüyor.

  • Adres Bodrum, Muğla, Türkiye
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle
Kamprota
  • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

Yakınlarda neler var?

Ilulissat İcefjord

Ilulissat Icefjord, Grönland
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
2 hafta önce

Kronborg Kalesi

Kronborg Castle, Kronborg, Helsingör, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
2 hafta önce

Roskilde Katedrali

Roskilde Domkirke, Domkirkepladsen, Roskilde, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
2 hafta önce

Jelling Höyükleri : Runik Taşları ve Kilisesi

Jelling Monumenterne UNESCO World Heritage, Thyrasvej, Jelling, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
2 hafta önce

   Puan Verin

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota