AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Temmuz 2023

Bitlis, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve lezzetli yemekleri ile tanınan bir şehir. Aygır Gölü de Bitlis’in en güzel doğal varlıklarından biridir. Her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turisti kendine çeken göl bir volkanik set gölüdür.  Bu yazıda, Bitlis’in Aygır Gölü’nü keşfetmek isteyenler için bir rehber hazırladık.

Göl 65 metre derinliğinde ve yaklaşık 3.7 kilometre kare alanı kapsamaktadır. Buraya giderken solunuzda tüm görkemi ile Süphan Dağı manzarası sizi karşılıyor. Göle vardığınızda burada bir alabalık restoranı bulunmaktadır. Ufak bir plaja sahip olan göl berrak suyu ile ziyaretçilerine yüzme imkanı da sunar. Üzerinde balıkçı tekneleri ile göl ve çevresi fotoğraf çekimi ve çeşitli etkinlikler için çok uygun.

Gölün çevresindeki diğer gezilecek yerler arasında, Ahlat Selçuklu Mezarlığı,  Emir Bayındır Kümbeti, Çifte Kümbetler ve Harabe Şehir gibi tarihi yerler bulunmaktadır. Ayrıca Nemrut Dağı Milli Parkı, Van Gölü ve Tatvan gibi diğer turistik yerlere de yakın mesafededir.

Aygır Gölü’ne Ne Zaman Gitmeli?

Bitlis’in Aygır Gölü, yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Ancak en uygun zamanlar bahar aylarıdır. Çünkü doğa bu aylarda canlanır ve göl çevresindeki bitki örtüsü değişik renklerle bezenir.

Eğer yolunuz Bitlis’e düşerse, Aygır Gölü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Gölün Konumu ve Ulaşımı

Aygır Gölü, Bitlis’in Adilcevaz ilçesindedir. İlçe merkezine 8 kilometre, il merkezine 130 kilometre mesafede yer alır.  Göl kenarında ücretsiz otopark alanları da mevcuttur.

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki kendi  fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 13, 2023 » 2:50 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

  • Adres: Aygırgölü, Adilcevaz/Bitlis, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır