Bisiklet Parkuru: Uzungöl-Anzer-İkizdere (70km)

Uzungöl Mahallesi, Çaykara/Trabzon, Türkiye

Bisiklet Parkuru: Uzungöl-Anzer-İkizdere (70km)

Uzungöl Mahallesi, Çaykara/Trabzon, Türkiye

Ayrıntılar

Güncellendi Ağustos 4, 2020 - 1:26 pm
 • İlan No: 3983

Ek Ayrıntılar

 • Kamp Noktası: Uzungöl, Anzer
 • Dehidrasyon: 0,12lt/km
 • Bisiklet Türü: MTB

Açıklama

Bisiklet Parkuru olarak ideal olan bu rotayı tercih ettiğinizi varsayarak yazımıza devam ediyoruz.

Uzungöl, Trabzon merkeze 99km, Çaykara ilçesine ise 19 kilometre mesafede doğal sit alanı statüsüne sahip. Çevresinde konaklama tesislerinin yer aldığı bu set gölü, ilgi gören bir turizm merkezi. Uzungöl’den başlayan bisiklet parkuru yüksek yaylalar ve olağanüstü manzaralı yollardan geçerek Rize’nin İkizdere ilçesine uzanıyor. Yaklaşık 1116 metre irtifada yer alan Uzungöl’den başlayan rota Demirkapı (Haldizen)-Kürdünyaylası-Anzer Yaylası-Kamanındibi-Dereköy mevkilerini kat ederek İkizdere’de sona eriyor.

Rota’nın İlk Etabı: Uzungöl-Demirkapı

Mesafe: 16km

Rotanın ilk bölümünü 16 kilometrelik Uzungöl-Demirkapı etabı oluşturuyor.  Haldizen Deresi eşliğinde orman içi nefis bir yol sizleri bekliyor. Kayalık yüksek duvarlar ve çam ağaçlarının tabloya dönüştürdüğü dar bir vadi içinde ilerleyen rota, tarihi bir köprü yakınında kavşak noktasına erişiyor.

Demirkapı Etabı

Soldaki yol Arpaözü, sağdaki ise Demirkapı Yaylası’na gidiyor. Siz sağa dönerek köprü üzerinden geçin ve yükselmeye devam edin. Yaklaşık 400 metre sonra yayla girişinde başka bir köprüye rastlayacaksınız. Bu noktadan sola dönerek köprüden karşıya geçin. Soğanlı-Karataş Dağları’nın eteklerine kurulan Demirkapı Yaylası etrafındaki buzul gölleri, otantik ahşap evleri ve iki butik oteliyle son yılların yeni turizm rotalarından. Yayla içinden geçen anayol, dağları aşarak yayla ve köyler üzerinden Bayburt il merkezine ulaşıyor.

Siz Aşağı Demirkapı mahallesi evlerini geçerek orman yoluna girin. Birazdan dere yatağından karşıya geçip birkaç evden oluşan mezraya ulaşacaksınız. Ardından vardığınız kavşak noktasından Soğanlı Dağları’na tırmanan güzergâh, 2 bin 904 metrelik geçidi aşarak Rize il sınırlarına giriyor.

Anzer Yaylası-İkizdere Etabı

Bu noktadan Dipsizgöl, Hataların Gölü gibi gölleri uzaktan görme şansına sahipsiniz. Bundan sonraki bölümün sürekli iniş içermesi, bisikletçilerin işini kolaylaştırıyor. Kürdünyaylası geçildikten sonra önünüze çıkan ayrımdan sola dönerek Anzer’e, İkizdere-İspir karayolunda ise sola dönerek İkizdere’ye ulaşabilirsiniz. Demirkapı-Anzer-Kamanındibi arası toprak, geri kalan güzergâh asfalt.

Çifteköprü, Meles, Dereköy (Velkü) tarihi kemer köprülerinden geçen güzergâhın Anzer Yaylası ve Kamanındibi mevkilerinde lokantalar bulunuyor. Ayrıca balıyla ünlü Anzer’de iki konaklama tesisi mevcut.

İmkanlar

 • Adres Uzungöl Mahallesi, Çaykara/Trabzon, Türkiye
 • Posta Kodu 61940
 • Area Bisiklet Rotaları
 • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle
Kamprota
 • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

Şartlar & Koşulları okudum onaylıyorum.

Yakınlarda neler var?

İzmir Delikli Koy Çeşme

Ovacık, Delikli Koy, Çeşme/İzmir, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
1 ay önce

Şile Eşşek Adası

Balibey, Bali Bey Plajı, Şile/İstanbul, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
1 ay önce

Denizli Göleti

Denizli Göleti, Denizli, Gebze/Kocaeli, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
1 ay önce

Bursa Suuçtu Şelalesi

Muradiyesarnıç, Suuçtu Şelalesi, Mustafakemalpaşa/Bursa, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
1 ay önce

0 İnceleme

Sırala:
Değerlendirme Yap

Değerlendirme Yapİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
 • Kamprota