Bergama Asklepion Ören Yeri

  • 70₺
Bergama Osb/Bergama, İzmir, Türkiye

AÇIKLAMA

Bergama Asklepion Ören yerine bir ziyaret mi planlıyorsunuz? Size bu yazımızda İzmir ‘in Bergama ilçesinde bulunan Asklepion’a dair bilgileri derledik.

Bergama Asklepion Tarihçesi

Asklepion ilk olarak MÖ IV. yüzyılda Pergamon akropolünün eteklerinde sağlık tanrısı Asklepios adına bir tedavi merkezi olarak kurulmuştur. Günümüzde burada yer alan mimari kalıntılar ise M.S II. yüzyıla Roma İmparatoru Hadrian dönemine tarihlenmektedir.

Asklepios Kimdir?

Asklepios antik Yunan panteonunda sağlık, şifa ile ilişkilendirilen tanrıdır. Tanrı Apollon ve ölümlü Koronis’in oğludur. Yunan mitolojisinde yarı at yarı insan bilge bir kentaur olan Kheiron Asklepios’u hekimlik, cerrahlık, şifalı otlar, ahlak, erdem, savaş ve av konusunda eğitmiştir. Asklepios’un çocukları, Homeros’un İlyada’sında da adları hekim olarak geçen iki oğlu; Machaon ve Podaleirios ve kızları; Iaso, Panacea, Aceso, Aglaia, Meditrina ve Hygeia’dır.

Asklepios mitolojisi hakkında daha fazla bilgi için; https://aktuel.kamprota.com/asklepios-kimdir-saglik-ve-tibbin-tanrisi

Bergama Asklepion Mimarisi

Kutsal Alana giriş Via Tecta adı verilen yaklaşık 1 km uzunluğunda üstü örtülü sütunlu kutsal yol ile sağlanmaktadır. Kutsal yolun sonunda bir  propylon (anıtsal giriş) yapısı alana girişi sağlar. Anıtsal giriş  kuzey, güney ve batı yönleri sütunlu galeriler ile çevrili bir avluya çıkar. Girişin sağ tarafında kütüphane binası, girişin solunda ise tapınak yer alır. Avlunun kuzeybatısında yaklaşık 3.500 kişilik tiyatro ve güney doğusunda ise yuvarlak planlı tedavi binası yer almaktadır. Avlunun batısında şifalı olduğu düşünülen su kaynakları, erken dönem tapınağı ve uyku odaları mevcuttur.

Asklepion’u kütüphanesi ve bir tiyatrosu ile uyku odalarının olduğu, çeşitli şifalı otlar, sular ve çamur banyoları ile tedavilerin yapıldığı, fizyoterapi seanslarının uygulandığı bir kaplıca kompleksi olarak tasvir edebiliriz.

Pergamon’lu Antik Hekim Galen

Antik Roma’nın en önemli hekimlerinden Galen Pergamon’da doğmuş ve Asklepion’da tedavi yöntemlerini uygulamıştır. Galen tarihte ilk fizyoterapist olarak kabul görür.

Dünya’daki diğer Asklepion Kutsal Alanları

Asklepios birçok yerde tapınım görmüş, adına tapınaklar inşa edilmiştir. Bu kutsal alanlara Asklepion adı verilmiştir. Bergama dışında bilinen Asklepion’lar; Titan-Trika, Rodos, İstanköy, Epidauros, ve Atina’dadır. Bunlar arasında günümüze en iyi şekilde yalnızca Bergama Asklepion kutsal alanı ulaşmıştır.

Bergama Asklepion Yol Tarifi ve Giriş Ücretleri

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

08:30 ile 18:30 saatleri arasında açık olan müzeye giriş  2022 yılı itibari ile 70  TL . Ören yerinde ayrıca Müze kart geçerlidir.

Bergama gezisi planlıyorsanız Bergama Gezilecek Yerler yazımıza göz atın!

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak  gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mayıs 14, 2022 » 6:47 pm
  • Fiyat: 70₺
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Adres Zafer, Asklepieion, Site Sk., Bergama Osb/Bergama/İzmir, Türkiye
  • İlçe Bergama Osb/Bergama
  • Şehir İzmir
  • Posta Kodu 35700
  • Ülke Türkiye

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
İşletmenizi Ekleyin
  • İşletmenizi Ekleyin