Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Belgrad Ormanı Bisiklet Parkuru (20 km)

Bahçeköy, Bahçeköy Merkez Mahallesi, Sarıyer/İstanbul, Türkiye

Rota Açıklaması

 

Belgrad Ormanı Bisiklet Parkuru (20 km)

Belgrad Ormanı Bisiklet Parkuru ; İstanbul’un akciğeri olarak niteleyebileceğimiz Belgrad Ormanı flora ve fauna açısından son derece zengin bir alanda seyreder.

18. yüzyılda 13 bin hektarlık alana sahip ormanının günümüzde 5 bin 500 hektara gerilediğini söylersek, yeşil alan katliamının boyutunu gözler önüne sermiş oluruz.

Belgrad Ormanı’nın İstanbul için önemi, çok eski tarihlere dayanır. Neşet, Topuz ve Ayvad dereleri gibi akarsular Bizans ve Osmanlı döneminden yakın tarihimize kadar kentin içme suyunu sağlıyordu. Kırkmerdiven su sisteminin önemli bir merkezi olan Belgrad Ormanı’nda Kömürcü (1620), Büyük (1724), Topuzlu (1750), Ayvad (1765), Valide Sultan (1796), Kirazlı (1818) ve Sultan II. Mahmut (1839) adlı yedi bent inşa edilerek şehre su getirilmiştir. Günümüzde de su bidonlarıyla Neşet Suyu önünde kuyruk oluşturan İstanbulluları görebilirsiniz.

Yeşil alan 1956 yılından beri mesire ve piknik alanı olarak hizmet veriyor. Büyük bend etrafındaki yürüyüş parkurunun yanı sıra orman içi yollarda bisiklet sürenlere rastlayabilirsiniz. Önereceğimiz bisiklet parkuru Bahçeköy merkezden başlayıp orman içerisinde bir daire çizdikten sonra tekrar Bahçeköy’e dönüyor. Giriş kapısından ormanlık alana daldıktan sonra sağdaki yola girerek Valide Sultan Göleti’nin etrafını dolaşıyoruz. Ardından II. Mahmut Bendi yanından geçerek Gümüşdere yolundan güney yönünde ilerliyoruz. Biraz ilerde sağımızda görüş alanımıza giren Kömürcü Bendi’nin yanından geçip Neşet Suyu’na erişiyoruz. İsteyenler Büyük Baraj etrafındaki yürüyüş güzergâhını kullanarak parkuru uzatabilir.

Yaklaşık 83 metre irtifada bulunan Bahçeköy’den başlayan rotanın en yüksek noktası 212 metre. Sürekli alçalıp yükselen güzergâh üzerindeki rampalar pek yorucu değil. Belgrad Ormanı içerisinde sekiz kilometrelik özel bir bisiklet parkuru yer alıyor. Belgrad Ormanı’na ulaşım oldukça kolay. Hafta sonları aşırı kalabalık, o nedenle zamanı olanlar hafta içinin sakinliğinden yararlanabilir. Bu arada Büyükdere-Bahçeköy arasında altı buçuk kilometrelik özel bisiklet yolu bulunduğunu hatırlatalım.

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Bahçeköy, Bahçeköy Merkez Mahallesi, Sarıyer/İstanbul, Türkiye
  • İlçe: Bahçeköy Merkez Mahallesi
  • Şehir: İstanbul
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın