AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 22 Mart 2023

Antalya’nın doğal güzelliklerinin birçoğu üst dünyada yer alırken, bazıları da yeraltında saklıdır. Beldibi Mağarası da Antalya’nın gizemli yeraltı dünyasının en etkileyici örneklerinden biridir. Eğer doğa harikaları ve tarihi mekanlarla ilgileniyorsanız, Beldibi Mağarası’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Burası denizden  yaklaşık 25 m yükseklikte sığınak mağaradır. 1.derece sit alanıdır.

 

Beldibi Mağarası Nerededir?

Beldibi Mağarası, Antalya ili Konyaaltı ilçesinde yer alır. Antalya-Kemer yolunun yaklaşık 40. kilometresinde Çamdağ tünelinin hemen çıkışından bir patika ile ulaşılır. Hemen aşağısında çöplük koyu bulunmaktadır.

 

Beldibi Mağarası Tarihi

Beldibi Mağarası’nın tarihi de oldukça ilginçtir. Mağarada yapılan kazılarda, insanlar ve hayvanlar tarafından kullanıldığına dair izler bulunmuştur. Mağara, tarihi boyunca yerli halk tarafından da kullanılmıştır.

Burası Antalya bölgesinin ikinci önemli Prehistorik merkezidir. Yapılan kazı çalışmalarında Üst Paleolitik ve Mezolitik döneme ait çakmak taşı aletler ortaya çıkmıştır. Ayrıca sığınağın duvarlarında, demir oksitle yapılmış insan, dağ keçisi ve geyik resimleri tespit edilmiştir.

Çevresi çam ormanı ile kaplı Beldibi Mağarası üst Paleolilitik, Epipaleotilik ve Neolitik avcılar tarafından gerektiğinde bir sığınma ve yurt yeri olarak kullanılmıştır. Kazılarda 6 katmanla karşılaşılmış. Buradaki buluntular arasında, beyaz kalker ve deniz hayvanı kabukları, katkılı hamurdan iyi fırınlanmamış çanak çömlek parçaları, dar ağızlı kaplar  vardır. Kap formları bezemeli değildir. Ayrıca çakmak taşından bol miktarda alet ve artıklar bulunmuştur.

Beldibi Mağarası’nda yaşayan toplulukların avcı ve toplayıcı olduklarını ve çevrelerindeki yabani tahılları orak bıçaklarla topladıklarını ele geçen bulgulara bağlı olarak söyleyebilmek mümkündür. Karain Mağarası’nda eksik olan mezolitik kültürünü de bu yerleşme yeri tamamlamaktadır.

Uyarı ve Tavsiyeler

Beldibi mağarası en başta bahsettiğimiz gibi bir sığınak mağaradır. İçerisinde gezilecek büyüklükte bir mağara aklınıza gelmesin. Etrafı demir parmaklıkla çevrili alanda göreceğiniz yalnızca boyamaların yapıldığı bir duvar olacak. Ayrıca hemen aşağısında küçük bir koy olan çöplük koyu bulunuyor. Burayı gezip kısa bir yürüyüş ile tarihi kalıntıları görmek için alana ulaşabilirsiniz.

 

Beldibi Mağarası’na Ulaşım

Antalya Merkez’den özel araç ile yaklaşık 40-45 dakika sürüyor. Özel aracınızla Antalya’dan geliyorsanız Beldibi kavşağından U yaparak geri tünele doğru gidin, tünelin girişine gelmeden sağdan asfalt bir yol ayrılıyor, oradan yaklaşık 200 m kadar gidince karşınıza beton bariyerler çıkacak. Aracı burada bırakıp yürüyerek yaklaşık 200 m ileride ki eski tünele ulaşın. Tünelin girişinde hemen sağda ki patika ise Beldibi Mağarasına gitmektedir.

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki kendi  fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

 

Görsel Kaynak:

Sol Haber


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 22, 2023 » 7:40 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Liman, Beldibi Mağarası, Konyaaltı/Antalya, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır