Batı Toroslar Bisiklet Parkuru (209 km)

Fethiye, Muğla, Türkiye

Batı Toroslar Bisiklet Parkuru (209 km)

Fethiye, Muğla, Türkiye

Ayrıntılar

Güncellendi Mart 22, 2019 - 7:55 am
 • İlan No: 4072

Açıklama

Batı Toroslar Bisiklet Parkuru (209 km)

Batı Toroslar Bisiklet Parkuru , Yayla ve köy yollarını arşınlayan bir bisiklet rotasısıdır ve zorluk derecesi yüksek bir parkur. Sadece ilkbahar sonu ile sonbahar arasında denenmesini önereceğimiz güzergâhta, mevsim itibariyle kar veya çamur engeliyle karşılaşabilirsiniz.

Parkur Güzergahı

Muğla ili Fethiye ilçesinden başlayan rota Kemer-Karabel-Seki Ayrımı-İncealiler-Ceylan-Temel-Girdev Yaylası-Boğazcık-Yeşilbarak-Bayındır-Gömbe-Sütleğen-Yuvacık-Palamut-Çamlıköy-Tesbilik-Ardıçlıburun-Arsaköy-Yakaköy-Güneşli-Çamurköy-Alaçat-Minare-Dip Mahallesi-Akbel-Ovacık mevkilerinden geçerek yeniden Fethiye’ye dönüyor. Girdev Yaylası-Ardıçlıburun arasında Antalya il sınırlarında pedal çeviriyorsunuz. Rotanın Ceylan-Temel-Girdev Yaylası-Boğazcık-Yeşilbarak, Sütleğen-Yuvacık-Çamlıköy, Dip Mahallesi-Akbel etapları toprak yol, diğer bölümler ise asfalt.

Fethiye-Seki ayrımı arasındaki Antalya karayolunda trafik yoğun. Bu etabın aynı zamanda deniz seviyesinden 1304 metre yüksekteki Karabel Geçidi’ne kadar rotanın en zorlu rampalarından birini tırmandığını belirtelim. Seki ayrımından öncelikle İncealiler köyüne erişen parkur, bu noktadan itibaren tekrar yükselmeye başlayarak Girdev Gölü’ne ulaşıyor. Göle inmeden önce 2 bin metredeki aşıtta harika bir manzara sizi bekliyor.

“Türkiye’nin Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanları” listesinde yer alan gölün çevresi, Fethiye ve Kaş ilçesinin yaylası olarak kullanılmakta. Rakımı 1730 metre olan gölden tura devam edildiğinde önce Boğazcık Beli’ne (1900 metre) tırmanılıp ardından Gömbe’ye iniliyor. Kaş ilçesinin yaylası olan bu yerleşim biriminde ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız bakkal ve market bulabilirsiniz.

Rotanın bundan sonraki bölümü genel olarak Alaçat’a kadar inişi kapsamakta. Rakımı 100 metre olan Alaçat’tan Dip mahallesine ulaşanlara rotanın sürprizi, 1520 metre rakımdaki Akbel’e çıkan zorlu yokuş. Baba Dağı’nın kuzey yamacındaki Akbel mevkiinden sonra pedal basmadan Fethiye’ye inebilirsiniz.

Rotayı kısa tutmak isteyenler, Girdev Yaylası’ndan sonra Boğazcık mevkii geçildiğinde kavşak noktasından sağa ayrılarak Tezli Beli-Dereköy-Çatak-Kayacık-Yakaköy güzergâhını kullanabilir.

Rotada bisiklet sürerken İncealiler köyünde Oinoanda, Arsaköy’de Arsada, Yakaköy’de ise Tlos antik kentlerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Girdev Yaylası’nda Lykia lahitlerine rastlayacaksınız.

 • Adres Fethiye, Muğla, Türkiye
 • İlçe Fethiye
 • Şehir Muğla
 • Area Bisiklet Rotaları
 • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle
Kamprota
 • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

Şartlar & Koşulları okudum onaylıyorum.

Yakınlarda neler var?

Aksazlar Kamp Alanı

Keçiler, Aksazlar Camping, Fevzi Çakmak Caddesi, Fethiye/Muğla, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
1 hafta önce

Kıdrak Koyu Kamp Alanı

Uzunyurt, Kıdrak Kamp Alanı, Fethiye/Muğla, Türkiye
 • Kamping
Ayrıntılar
1 hafta önce

İçmeler Kamp Alanı

İçmeler, İçmeler, Marmaris/Muğla, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
1 hafta önce

Sarıgerme Kamp Alanı (Halk Plajı)

Sarıgerme, Sarigerme Gunubirlik Piknik Alani Kamping, Ortaca/Muğla, Türkiye
 • Kampyeri
Ayrıntılar
1 hafta önce

0 İnceleme

Sırala:
Değerlendirme Yap

Değerlendirme Yapİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
 • Kamprota