Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı

Kutaisi, Imereti, Gürcistan
Unesco

Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı

Kutaisi, Imereti, Gürcistan

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 9 Temmuz 2020

Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’in 236 km batısında bulunan Kutaisi kasabasının sembolü Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı 1994 yılında UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiştir. Adını Gürcistan’ın ilk kralı III. Bagrat’dan alan katedralın yapımına 10. yüzyılın sonlarında başlanmış ve 11. yüzyılın başlarında tamamlanmıştır. Siyasi ve ekonomik gücün simgesi olarak inşa edilen katedral 1621 yılında Türkler tarafından ağır hasarlar verilen katedral, 1952-2012 yılları arasında kademeli bir şekilde yeniden yapılandırılmıştır. Günümüzde yalnızca ibadet için kullanılan Gelati, eskiden bir bilim ve eğitim merkezi olarak kullanılmıştır.

IV. David döneminde burada kurulan akademi Gurcistan’daki önemli kültür merkezlerinden biri haline gelmiştir. Gelati manastırı katedralin aksine, mozaik ve duvar resimleri ile iyi korunmuş bir yapıdır. Katedral ve manastır,Gürcistan’da ortaçağ mimarisinin günümüze taşınan en güzel örnekleridir.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 9, 2020 » 4:38 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Adres: Bagrati Street, Kutaisi, Gürcistan

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır

Her şey yolunda mı?

"Bagrati Katedrali ve Gelati Manastırı" sayfasını terk etmek üzere olduğunu gördük. Umarım yanılıyoruzdur :) Kamprota'yı sizden gelen yorumlarla zenginleştirmeye çalışıyoruz.