Bafa Gölü Gölyaka Yediler Parkuru

Gölyaka, Muğla, Türkiye
Ücretsiz
Bafa Gölü Gölyaka Yediler Parkuru
Gölyaka, Muğla, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2020

Bafa Gölü Gölyaka Yediler Parkuru

Bafa gölü Gölyaka Yediler parkuru tarihi ve doğal güzelliklerle dolu bir parkurdur. Efsaneye göre avcı çoban Endymion, Latmos yamacındaki bir mağarada uyurken onu gören Ay Tanrıçası Selene genç çobana âşık olur. Selene, Zeus’tan Endymion’un hiç uyanmamasını ve sonsuza dek genç kalmasını diler. Aşklarının meyvesi olarak tam elli çocukları olan çift sonsuza kadar mutlu yaşarlar. Latmos Dağı’yla birlikte anılan Endymion’a adanan tapınak, Herakleia antik kentinde yer alıyor.

Pagan dönemin ardından Hıristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen Latmos (Beşparmak) Dağı’nda, pek çok manastır ve mağara yer alıyor. Önereceğim rota, efsanelere konu olan Bafa Gölü manzaralı Latmos Dağı’na gizemli bir yolculuk. Gölyaka’dan başlayan antik taş döşeli yolla, sarp ve engebeli arazide tarihi mekânları keşfederek ilerleyen Bafa gölü Gölyaka Yediler parkuru, Bafa Gölü manzarası eşliğinde yükseliyor. Önünüze çıkan ve detaylarıyla pek çok çağrışıma açık kaya formları harika fotoğraflar veriyor.

Vahşi doğanın ortasında anemon ve yabangüllerinin yarenliğinde, iki saatlik bir yürüyüşle tepedeki Yediler Manastırı’na ulaşıyoruz. Bafa Gölü ve Büyük Menderes Ovası’na hâkim bir konumdaki manastır, birkaç kilise ve yapı kompleksinden oluşuyor. Yakınındaki kaya oyuklarına resmedilen freskler, Latmos Dağı’nın en önemli tarihi eserleri arasında. İsa’nın doğumundan ölümüne kadarki süreci betimleyen bu eski mağara resimleri ve erken Hıristiyanlık döneminden kalma fresklerin bir kısmı, ne yazık ki tahrip edildi.

Sürekli tırmanış ve arazi yapısının sertliği nedeniyle yorulanlar, manastır bölgesinden Gölyaka köyüne geri dönebilirler. Kendisine güvenen ve kondisyonu iyi olan doğaseverlere, Latmos’un zirvelerine yürüyüp Pantokrator Mağarası ve onun 300 metre kuzeyinde yer alan İsa Mağarası’na kadar devam etmelerini öneririm. Yaz aylarında Yörüklerin çadır kurduğu bu mevki, yöre halkı tarafından Arap Avlusu olarak anılıyor. Latmos Dağı’nın doğu yüzünde, bir başka Karia kenti olan Alinda yer alıyor. İki veya üç günlük kamplı, yorucu ve uzun bir rotayı göze alanlar, Gölyaka – Yediler Manastırı – Latmos – İsa Mağarası – Alinda etabını yürüyebilirler. Yol boyunca pek su bulunmadığını, ıssız ve sarp bir bölgede yürüyeceğinizi hatırlatalım.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 5, 2020 » 2:51 pm

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Gölyaka, Gölyaka Mahallesi, Milas/Muğla, Türkiye
Reklamsız gezinti için

Rezervasyon Planlayın

Rezervasyon kimin adına?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota