Aziz Nikolaos Anıt Müzesi (Kilisesi)

  • 30₺
Demre, Antalya, Türkiye
Gezi Rotası Ücretli

Aziz Nikolaos Anıt Müzesi (Kilisesi)

Demre, Antalya, Türkiye
  • 30₺

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nikolaos, Lykia bölgesinin önemli kentlerinden biri olan Patara’da doğmuş ve Myra’da (Demre) yaşamıştır. Myra’da piskoposluk yapmıştır. Aziz Nikolaos’ın saygın dini kişiliği öldükten sonra aziz mertebesine ulaşmasını sağladı. Öldükten sonra Myra’lılar onun adına bir kilise inşa ederek içindeki lahite koydular.

Rusya, Avrupa ve Amerika’da özel saygı duyulan biz aziz olan Aziz Nikolaos’ın, Akdenizde küçük büyük bütün teknelere resmi veya ikonası asılmış, sefere çıkarken “Dümenini Aziz Nikolaos Tutsun” dileği dilemek bir gelenek haline gelmiştir.

Aziz Nikolaos Kilisesi’nin bulunduğu Myra kentinin Likya Bölgesinin başkenti olmasında ve saygınlığının artmasında Aziz (St.) Nikolaos’ın büyük etkisi olmuştur. St. Nicholas Kilisesi Bizans sanat tarihinin önemli bir anıtı, en seçkin örneğidir. Sel, depremler ve istilalar ile büyük hasarlar gören Noel Baba Kilisesi 1042’de Bizans İmparatoru IX. Konstantin ile karısı Zoe tarafından, 1862 yılında Rus Çarı I. Nikolay tarafından onartılmıştır.

1087 yılında düzenlenen Haçlı Seferleri sırasında Bari’den gelen tüccarlar Aziz Nikolas’ın kemiklerini çalıp İtalya‘nın Bari şehrine götürdüler ve yaptıkları bazilikaya gömdüler. Aziz Nikolas’a ait olduğu sanılan geride kalmış bir kısım kemik ise bugün Antalya Müzesi’nde korunmaktadır. Demre İlçe merkezinde Gökyazı Mah. Müze Cad. üzerinde bulunan Aziz (St.) Nikolaos Anıt Müzesi sabah saat 08.00’de açılmaktadır. Müzekart geçerli olan müzeye giriş ücretlidir.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:45 am
  • Fiyat: 30₺
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Merkez Mahallesi, St. Nicholas Kilisesi, Demre (Kale)/Demre/Antalya, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır