Auschwitz Birkenau

Brzezinka, Małopolskie, Polonya
Unesco

Auschwitz Birkenau

Brzezinka, Małopolskie, Polonya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 6 Temmuz 2020

Auschwitz Birkenau

Unesco Kriteri: Evrensel önemdeki olaylarla ilgili miras

Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1979

 

Auschwitz Birkenau, Nazi Almanya’sının Avrupa’daki Yahudi halkını toptan öldürmeyi amaçlayan Nihai Çözüm politikasını uygulamak için kurduğu altı toplama ve imha merkezinin en önemlisi ve en ünlüsüdür. Başlangıçta Nazi işgali altındaki Polonya’da savaş esirleri için bir toplama kampı olarak inşa edildi.

1942-194 yılları arasında, Yahudilerin ırklarından ötürü işkenceyle öldürüldüğü ana kitlesel imha kampı haline geldi. Auschwitz’te bir milyondan fazla Yahudi erkek, kadın ve çocuk ile on binlerce Polonyalı kurbanın kitlesel katli dışındai binlerce Roman ve Sinti ile çeşitli Avrupa uluslarından esirler de toplu halde öldürüldü.

Nazilerin Yahudileri yağmalama, aşağılama ve imha politikası III. Reich’in yaydığı ırçı ve anti-Semitik ideolojiye dayanmaktaydı.

Kampların En Büyüğüydü

Auscwitz-Birkenau, Alman Nazi rejiminin yarattığı toplama kamplarının en büyüğüydü ve imha tekniğinin yanında zorla çalıştırma yöntemini de kullanıyordu. Büyük bir insan sömürüsü ve ıstırabının ortasında, Auschwitz I ve Auschwitz II-Burkenau’nun kalıntıları, Koruma Bölgesiyle birlikte, aşağı sayılan gruplardan insan onurunu zedelemeye yönelik bu insanlık dışı, acımasız ve yöntemli çabanın kanıtı olarak Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Kamplar, yüzde 90’ı Yahudi olan 1.2 milyondan fazla insanın fırınlarda imha edilmesine neden olan anti-Semitik ve ırkçı Nazi politikasının acımasız doğasının canlı birer tanığıdır.

Auschwitz Birkenau Krematoryum

Auschwitz-Birkenau’daki müstahkem duvarlar, dikenli teller, demiryolu hatları, platformlar, barakalar, darağaçları, gaz odaları (altta) ve insan yakma fırınları (üstte) Holocaust’un yanı sıra, Nazi Almanya’sının kitlesel cinayet ve zorla çalıştırma politikasının nasıl gerçekleştiğini açıkça gösterir.

Auschwitz Birkenau Gaz Odası

 

İz Bırakanlar

Alandan derlenenler, taammüden öldürülenlere kanıt oluşturmanın yanı sıra, bunu gerçekleştirirken kullanılan sistematik mekanizmayı da ortaya koyar. Derlemelerdeki kişisel eşyalar kurbanların imha kamplarına getirilmeden önceki yaşamlarına tanıklık eder.

Alanın ve peyzajının orjinallik ve bütünlük düzeyi yüksektir. Çünkü orjinal kanıtlar herhangi bir gereksiz restorasyona maruz kalmadan önemle korunmuştur.

Unesco Dünya Mirası

Nazi rejiminin, kasıtlı Yahudi soykırımının ve sayısız başka insanın ölümünün bir anıtı olan Auschwitz-Birkenau, insanlığa karşı işlenmiş en büyük suçlardan birinin çürütülemez bir kanıtıdır. Aynı zamanda Alman Nazi rejiminin özgürlüğü ve özgür düşünceyi bastırma ve ırkları kökten imha etme çabalarına dudak uçuklatan olumsuz koşullarda direnen insan ruhunun gücünü de kanıtlar.

Sit alanı, bütün insanlığın, soykırımın, ırkçı politikaları ve barbarlığı hatırlamasını sağlayan, insanlık tarihinin karanlık dönemiyle ilgili kolektif belleği canlandıran ve bunu genç kuşaklara aktaran ve aşırı ideolojilerin ve insan onurunu yok saymanın tehlikeleri ile trajik sonuçlarını ortaya koyan önemli bir merkezdir.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 6, 2020 » 7:07 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Adres: Auschwitz-Birkenau, Ofiar Niemieckiego Faszyzmu, Brzezinka, Polonya

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota

Her şey yolunda mı?

"Auschwitz Birkenau" sayfasını terk etmek üzere olduğunu gördük. Umarım yanılıyoruzdur :) Kamprota'yı sizden gelen yorumlarla zenginleştirmeye çalışıyoruz.