Assisi Fransasco Bazilikası ve Fransisken Sit Alanları

Assisi, Umbria, İtalya
Gezi Rotası Unesco
Assisi Fransasco Bazilikası ve Fransisken Sit Alanları
Assisi, Umbria, İtalya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Assisi , San Fransasco bazilikası ve Fransisken Sit Alanları

St. Fransasco’nun doğum yeri olan Assisi 2000 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine girmiştir. Ortaçağ tepekenti olan Assisi Fransisken Düzeni’nin ve evrensel barış ve hoşgörü mesajının doğduğu yerdir. Kent-mabet sürekliliğinin eşsiz bir örneğidir.

Kentin ortaçağ sanatı eserleri, onu İtalyan ve Avrupa sanat ve mimarisi için temel bir referans noktası haline getirmiştir. Subasio dağının eteğindeki Asio tepesinde yer alan Assisi tarihindeki en önemli olay, Fransisken Tarikatını kuran Assisi ‘lı Fransasco’nun (1182-1226) çalışmaları olmuştur. Daha sonra azize ilan edilen eşi Clare, Fransiskenlerin kız kardeş tarikatı St. Clare Tarikatı’nı kurdu. Fransasco 1228’de aziz ilan edilince, onun onuruna anıtsal bir kilise inşa edilmeye karar verildi.

Daha sonra St. Clare’in onuruna Santa Chiara Bazilikası inşa edildi.San Fransasco Bazilikası, sanatın ve mimarinin gelişimini önemli ölçüde etkileyen seçkin bir mimari komplekstir. Kompleksin inşaatı 1228’de başlamıştır. Alt bazilikaya Gotik taç bir kapıdan girilir; iç mekan tamamen fresklerle kaplıdır. Oturma düzeninin olduğu bir alandan girilen üst bazilikanın, beyaz kireçtaşından ortasında büyük bir gül pencere bulunan muhteşem bir doğu cephesi vardır. İç duvarlar, azizin yaşamıyla ilgili Giotto ve Cimabue’nin yaptığı resimlerle süslüdür. San Rufino Katedrali’nin 8. yüzyıla ait olduğu düşünülüyor ancak 1036 civarında katedral olarak yeniden inşa edilmiştir. Batı cephesi, Umbria Romanesk mimarisinin bir şaheseridir.

Santa Chiara Bazilikasının inşaatına 1257’de başlanmıştır. Yapının ayırt edici özelliği payandasıdır ve iç mekânı birçok sanatçının St. Clare efsanesini anlatan freskleriyle süslüdür.

*Payanda: Zemin katın üstündeki çıkma bölmeyi desteklemeye yarayan dayanaklara inşaatta payanda adı verilir.

Assisi , San Fransasco bazilikası ve Diğer Fransisken Sit Alanları italya (Kriter — Yaratıcı insan dehası; Değer alışverişi; Kültürel geleneğe tanıklık; İnsanlık tarihindeki önemi; Evrensel önemdeki olaylarla ilgili miras )


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:45 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

EK DETAYLAR

  • Unesco Tarihi: 2000
  • Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı
  • Kriter: İnsan Dehası
  • Adres: Assisi, Perugia ili, İtalya
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır