AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Mersin ili, Silifke ilçesinin 19 km kuzeyinde yer alan Aşağı Dünya Obruğu 70 m derinlik ve 100 m-150 m genişliğindedir. 400 m batısında Akhayat harabeleri bulunur. Bu yüzden Akhayat Obruğu olarak da adlandırılır. Obrukların oluşumu yeraltı sularının kireçtaşı tabaklarını eritmesi ile gerçekleşmektedir.

Ana kayaya oyulmuş merdivenlerle obruk içerisine iniş bulunmaktadır. Burada doğal ve insan yapımı mağaralarda yerleşim kalıntıları bulunmuştur. Aşağı dünya obruğu ve akhayat harabelerini kapsayan alan 1993 yılında 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

Aşağı Dünya Obruğu Nerededir? Nasıl gidilir?

Aşağı Dünya Obruğu Mersin’in Silifke İlçesi’ne bağlıdır. Mersin’den araçla yaklaşık 1 saat 40 dakika, Silifke’den ise 25 dakika uzaklıktadır.

Mersin-Antalya Karayolu’ndan giderken Atakent’i hemen geçince Karadedeli Köyü yoluna sağa sapıyorsunuz. Yaklaşık araçla 12 dakika daha bu yolda ilerleyince sağda yer almaktadır. Ne yazık ki buraya giden bir toplu taşıma bulunmamaktadır. Alternatif olarak Mersin’den 170 numaralı Taşucu otobüsleri ile Atayurt’a gelebilir, burada yol ayrımından otostop ile şansınızı deneyebilirsiniz.

Atayurt’dan saptığınız zaman, yol üzerinde göreceğiniz Karakabaklı Ören Yeri hakkında yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Aşağı Dünya Obruğu’na giriş ücretsizdir. Buraya gitmek için en uygun mevsimler ise ilkbahar ve sonbahardır. Yazın seyahat edenler, sıcaktan etkilenmemek için sabah saatlerini tercih etmeliler.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:44 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Öztürkmenli, Aşağı Dünya Obruğu, Silifke/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır