Aquileia Patriklik Bazilikası ve Arkeolojik Alanı

Aquileia, Friuli-Venezia Giulia, İtalya
Gezi Rotası Unesco
Aquileia Patriklik Bazilikası ve Arkeolojik Alanı
Aquileia, Friuli-Venezia Giulia, İtalya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Aquileia Patriklik Bazilikası ve Arkeolojik Alanı

Aquileia, devasa arkeolojik alanı ve Patrik Bazilikası ile sanatsal ve tarihi bir hazinedir. Friuli-Venezia-Giulia’da (Udine Eyaleti) bulunan arkeolojik alan 1998’de İtalya’nın UNESCO Dünya Mirası listesine eklendi. Erken Roma İmparatorluğu içindeki en büyük ve en zengin Akdeniz şehirlerinden biriydi. Aquileia, Orta Çağ’dan 18. Yüzyıla kadar Orta Avrupa için Hristiyan dünyasının baskın bir merkezi oldu. Arkeolojik kazılar, Roma Dönemi şehri ile ilgili her şeyi aydınlatmamıştır ama yine de  bulunanlar, Eski Roma’nın ihtişamının kesinlikle en iyi korunmuş tanıklıklarındandır. Bu şehrin önemli kalıntıları arasında Aquileia’nın Patrik Bazilikası, 4. Yüzyıl mozaikleri  bu dini mimarinin etkileyici bir eseridir. Bu 4. yüzyıl mozaiğinde Havarileri temsil eden on iki balıkçıyı içeren bir deniz sahnesi canlandırılıyor.

Romalılar tarafından Barbarlara karşı askeri karakol olarak kurulan Aquileia, Natissa Nehri üzerindeki konumu sayesinde  önemli bir ticaret merkezine dönüştü.Yavaş yavaş İmparatorluğun en gelişen şehirlerinden biri olarak ortaya çıktı, ancak Hun Attila tarafından 5. Yüzyılın ortalarında yıkıma uğradı. Forum, Bazilika (Roma Hükümeti binası), macellum veya iç mekan ürünleri pazarı, hamamlar, Türbeler, konut kompleksleri, savunma duvarları, Sepolcreto Romano, sirk (veya yarış arenası) ve amfitiyatro bugün, nehir limanındaki kalıntılar gibi, depolar ve iskeleler ile tamamlanmaktadır. Yapılan kazılar, forumun ve Roma bazalikasının bir kısmını, Cumhuriyet döneminin macellum’unu, bir hamam ve iki lüks konut kompleksini açığa çıkardı. Kent surlarının dışında, etkileyici mezar anıtları bulunan bir mezarlık, anfitiyatro ve sirk ortaya çıkarıldı.
Bugün Roma ve Paleochristian kalıntıları, Aquileia’nın üç müzesinde büyük oranda ziyaret edilebilir: Ulusal Arkeoloji Müzesi, Paleochristian Müzesi ve Patrikhane Kent Müzesi.

Çevresinde neler var?

Burayı ziyaret etmeyi düşünürseniz bu tarihi yeri gezdikten sonra Aquileia’dan Friulia Venezia Giulia’nın en iyi donanımlı kayak merkezlerinden bazılarına kolayca gidebilirsiniz. Gitmişken görkemli manzaraların, bazı kış sporlarının ve odak noktası San Daniele’nin meşhur prosciutto’su olan lezzetli yerel yemeklerin tadını çıkarmaya değer. Tercih edeceğiniz bir sanat şehriyse,komşu ülke Slovenya ile İtalya sınırında olan Trieste’ye bir saatten daha az zamanda ulaşılabilir. Burada  büyüleyici Piazza dell’Unità d’Italia ve görkemli  mavi Adriyatik Denizi’ne bakan Miramare Kalesi’nin antik cazibesine dalabilirsiniz.

Aquileia’ya nasıl gidilir?

Aquileia Patriklik Bazilikasına tren ile kolayca ulaşılabilmektedir. Cervignano-Aquileia-Grado istasyonunda indikten sonra otobüslerle doğrudan Aquileia’ya gidilebilirsiniz. Araba ile seyahat tercih ederseniz A4 otoyolu ile Venezia-Trieste’yi takip ettikten sonra Palmanova çıkışından ulaşılabilirsiniz. İtalya’ya yurtdışından gitmeyi planlıyorsanız en yakın havaalanı ise Trieste’nin 30 km kuzeybatısında yeralan Aeroporto Regionale Friuli Venezia Giulia di Ronchi dei Legionari havaalanıdır.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:45 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

EK DETAYLAR

  • Unesco Tarihi: 1998
  • Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı
  • Adres: Piazza Capitolo, 1, 33051 Aquileia, UD, İtalya
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır