Anavatan Çağırıyor Heykeli (Rusya)

Volgograd, Volgograd, Rusya
Gezi Rotası Ücretsiz
Anavatan Çağırıyor Heykeli (Rusya)
Volgograd, Volgograd, Rusya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Mamay“ Anavatan Çağırıyor Heykeli ”  eski adıyla Stalingrad olan Volgograd şehrinde yer alır. Şehre bakan ve hakim bir tepe olan Mamayev Kurgan’ın zirvesinde göz alıcı yükseklikte bir heykeldir. Bu muazzam sanat eseri, savaş tarihinin en kanlı muharebelerinden biri olan Stalingrad Savaşı’nın anısını yaşatan bir anıt kompleksinin merkezinde yer alır.

Büyük anıtın inşaatı Mayıs 1959’da başladı.  İnşaat, hihayet Ekim 1967’de inşaatı tamamlandı. O zamanlar dünyanın en uzun heykeliydi. O zamandan beri bu rekoru kaybetse de halen Dünyadaki en büyük heykeller arasında yer almaktadır.  Ukrayna‘nın Kiev şehrinde “Anavatan Çağırıyor Heykeli” aynı isimle daha büyük bir heykel inşa edilene kadar Avrupa’nın en uzun heykeli ve dünyanın en uzun kadın heykeliydi.

Anavatan Çağırıyor Heykel Yapısı

Anavatan’ın çağrısı, elinde uzun bir kılıç tutan, arkadaki insanları düşmanla savaşmaya çağıran bir kadın figürüdür. 5.500 ton beton ve 2.400 ton metalden oluşuyor. Heykelin ana gövdesi 85 metre yüksekliğinde ve yaklaşık 8.000 ton ağırlığındadır.

 

Heykel Sembolizmi ve Günümüzdeki Önemi

Heykeliğin üzerinde bulunduğu Mamayev Kurgan tepesi;  Stalingrad Muharebesi’nde en çetin ve kanlı savaşların yaşandığı yerlerden biridir. Savaşan taraflar arasında bu tepe defalarca kez el değiştirmiştir. Kızıl Ordu bu tepede pek çok kayıp vermiştir.

Yapılan araştırmalara göre 35 bin civarında askerin bu tepede gömülü olduğu belirtilmektedir. Heykel ve bulunduğu anıt kompleksi Sovyet yurttaşlarının II. Dünya Savaşı’nın dönüm noktası olarak kabul edilen Stalingrad Muharebesi’ndeki kahramanlıklarının ve vatanseverliğinin sembolüdür.

Savaş sırasında 300’den fazla Nazi askerini öldüren keskin nişancı Vasili Zaytsev buradaki anıt mezara gömülmüştür. İlk Sovyetler Mareşali olan Vasili Çuykov da yine buradaki anıt mezarda yatmaktadır.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:44 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: The Motherland Calls, Volgograd, Rusya
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır