Amasra Sinop Bisiklet Parkuru (331 km)

Bartın, Bartın Merkez/Bartın, Türkiye

Amasra Sinop Bisiklet Parkuru (331 km)

Bartın, Bartın Merkez/Bartın, Türkiye

Açıklama

Amasra Sinop Bisiklet Parkuru (331 km)

Amasra Sinop Bisiklet Parkuru ; Bol yokuşlu ama sürekli deniz kenarını takip eden yeşil-mavi bir parkurdur. İlk önce hiç bitmeyecekmiş gibi gelen bir yokuş, sonra yemyeşil orman dokusu engin mavilikler arasında uzanan nispeten düz bir yol. Ardından vadinin kucağından çıkıp Karadeniz’e kavuşan bir dere ve kumsalın arkasına konumlanan şirin bir köye zikzaklar çizerek inen asfalt. Fındık, kestane ve çam ağaçları arasından tekrar çıkış, tepede rüzgârların yüzümüzü yaladığı bir düzlük ve pedal çevirmeden hızla aşağı indiğimizde varılan köyler. Bol inişli çıkışlı ve virajlı sahil yolu, tipik Karadeniz görüntüleri sergiliyor.

Bu popüler bisiklet rotasının geçtiği yerleşimleri, Bartın-Amasra-Çakraz-Karaman-Uğurlu-Tekkeönü-Kurucaşile-Kapısuyu-Gideros-Kalafat-Kumluca-Imak-Cide-Köseli-Kuşçu-Denizkonak-Çayyaka-İlyasbey-Taşlıpınar-Doğanyurt-Özlüce-İnebolu-Gemiciler-Beldeğirmeni-Abana-Çatalzeytin-Türkeli-Güzelkent-Taşgüney-Maden-Çaylıoğlu-Ortalık-Ayancık-İncirpınar-Abalı-Sinop olarak sıralayabiliriz.

Bartın-Amasra, Kapısuyu-Gideros, Cide-Doğanyurt, Abana-Çatalzeytin arasında yukarda sözünü ettiğimiz yokuşlar yer alıyor. Rota deniz seviyesine paralel ilerlediğinden rampalar, çok fazla irtifa içermiyor. Tamamı asfalt zemini izleyen rota, en yüksek 300 metre irtifaya tırmanıyor. Yine de dik olmasından dolayı soluk kesen bu rampalar için, yüksek kondisyona sahip olmanız gerekiyor.

Türkiye’nin en virajlı yollarından biri olması sebebiyle araç trafiği açısından pek tercih edilmemesi, rotanın en büyük avantajlarından biri. Doğayla baş başa, dingin bir ortamda keyifle bisiklet kullanacağınızdan emin olabilirsiniz. Yol kenarlarında bol bol su kaynaklarına rastlayacaksınız. Bazı küçük koylarda, salaş balıkçı lokantaları mevcut. Hem ucuz, hem taze balık tatma şansınız var.

Uğurlu köyündeki Göldere Şelalesi, tekne yapım merkezi Tekkeönü ve Kurucaşile, bir dönem korsanların sığınağı olan doğal bir liman görünümündeki Gideros (Kyotros), sarıyazmasıyla ünlü balıkçı kasabası Cide, Karadeniz sahilinin Safranbolu’su olarak bilinen İnebolu, plajlarıyla ünlü Abana ve Sinop rotanın öne çıkan başlıkları arasında.

  • Adres Bartın, Bartın Merkez/Bartın, Türkiye
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle
Kamprota
  • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

Yakınlarda neler var?

Ilulissat İcefjord

Ilulissat Icefjord, Grönland
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
2 hafta önce

Kronborg Kalesi

Kronborg Castle, Kronborg, Helsingör, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
2 hafta önce

Roskilde Katedrali

Roskilde Domkirke, Domkirkepladsen, Roskilde, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
2 hafta önce

Jelling Höyükleri : Runik Taşları ve Kilisesi

Jelling Monumenterne UNESCO World Heritage, Thyrasvej, Jelling, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
2 hafta önce

   Puan Verin

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota