Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Amasra Sinop Bisiklet Parkuru (331 km)

Bartın, Bartın Merkez/Bartın, Türkiye

Rota Açıklaması

Amasra Sinop Bisiklet Parkuru (331 km)

Amasra Sinop Bisiklet Parkuru ; Bol yokuşlu ama sürekli deniz kenarını takip eden yeşil-mavi bir parkurdur. İlk önce hiç bitmeyecekmiş gibi gelen bir yokuş, sonra yemyeşil orman dokusu engin mavilikler arasında uzanan nispeten düz bir yol. Ardından vadinin kucağından çıkıp Karadeniz’e kavuşan bir dere ve kumsalın arkasına konumlanan şirin bir köye zikzaklar çizerek inen asfalt. Fındık, kestane ve çam ağaçları arasından tekrar çıkış, tepede rüzgârların yüzümüzü yaladığı bir düzlük ve pedal çevirmeden hızla aşağı indiğimizde varılan köyler. Bol inişli çıkışlı ve virajlı sahil yolu, tipik Karadeniz görüntüleri sergiliyor.

Bu popüler bisiklet rotasının geçtiği yerleşimleri, Bartın-Amasra-Çakraz-Karaman-Uğurlu-Tekkeönü-Kurucaşile-Kapısuyu-Gideros-Kalafat-Kumluca-Imak-Cide-Köseli-Kuşçu-Denizkonak-Çayyaka-İlyasbey-Taşlıpınar-Doğanyurt-Özlüce-İnebolu-Gemiciler-Beldeğirmeni-Abana-Çatalzeytin-Türkeli-Güzelkent-Taşgüney-Maden-Çaylıoğlu-Ortalık-Ayancık-İncirpınar-Abalı-Sinop olarak sıralayabiliriz.

Bartın-Amasra, Kapısuyu-Gideros, Cide-Doğanyurt, Abana-Çatalzeytin arasında yukarda sözünü ettiğimiz yokuşlar yer alıyor. Rota deniz seviyesine paralel ilerlediğinden rampalar, çok fazla irtifa içermiyor. Tamamı asfalt zemini izleyen rota, en yüksek 300 metre irtifaya tırmanıyor. Yine de dik olmasından dolayı soluk kesen bu rampalar için, yüksek kondisyona sahip olmanız gerekiyor.

Türkiye’nin en virajlı yollarından biri olması sebebiyle araç trafiği açısından pek tercih edilmemesi, rotanın en büyük avantajlarından biri. Doğayla baş başa, dingin bir ortamda keyifle bisiklet kullanacağınızdan emin olabilirsiniz. Yol kenarlarında bol bol su kaynaklarına rastlayacaksınız. Bazı küçük koylarda, salaş balıkçı lokantaları mevcut. Hem ucuz, hem taze balık tatma şansınız var.

Uğurlu köyündeki Göldere Şelalesi, tekne yapım merkezi Tekkeönü ve Kurucaşile, bir dönem korsanların sığınağı olan doğal bir liman görünümündeki Gideros (Kyotros), sarıyazmasıyla ünlü balıkçı kasabası Cide, Karadeniz sahilinin Safranbolu’su olarak bilinen İnebolu, plajlarıyla ünlü Abana ve Sinop rotanın öne çıkan başlıkları arasında.

Parkur Çevresindeki Kamp Alanları

Yolun uzun, konaklama için bu kamp alanlarını inceleyebilirsin

Ayancık Akgöl Kamp Alanı

Akgöl, Uzunçay Köyü/Boyabat/Sinop, Türkiye

Gezilecek Yerler, Kamp Alanı

İçerik Yönetimi

1 sene önce

Gezilecek Yerler, Kamp Alanı

1 sene önce

Tatlıca Şelaleleri Kamp Alanı

Erfelek Tatlıca Şelaleleri, Erfelek Yolu, Akören Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye

Gezilecek Yerler, Kamp Alanı

İçerik Yönetimi

1 sene önce

Gezilecek Yerler, Kamp Alanı

1 sene önce

Güzelcehisar Kamp Alanı

Güzelcehisar Plajı, Arıönü Köyü/Bartın Merkez/Bartın, Türkiye

Kamp Alanı

İçerik Yönetimi

1 sene önce

Kamp Alanı

1 sene önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Bartın, Bartın Merkez/Bartın, Türkiye
  • İlçe: Bartın
  • Şehir: Bartın
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın