Altınoluk Kazdağları Geçişi (Trekking)

Edremit, Balıkesir, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 15 Şubat 2022

Altınoluk Kazdağları Geçişi (Trekking)

Altınoluk Kazdağları geçişi , Kazdağları Milli Parkı sık ormanları, derin kanyonları ve iki binlere varan zirveleriyle, Türkiye’nin en önemli yürüyüş cennetlerinden biri sayılıyor. Önereceğim rota deniz seviyesinden başlayıp Kaz Dağları’nın doruklarını aşan iki günlük bir aktiviteyi kapsıyor. Zorluk derecesi yüksek bu parkuru, tecrübeli yürüyüşçülerin denemesinde yarar var. Gezimizin çıkış noktası, Antandros antik kentinin bulunduğu Altınoluk beldesi. Edremit yolundaki köprüyü geçerek Şahinderesi Kanyonu’nun ağzındaki şelaleye geliyoruz. Kayalıklar üzerinden süzülen küçük şelaleyi fotoğrafladıktan sonra rotamıza devam ediyoruz.

Reklamsız gezinti için

Kanyonun sağından yükselmeye başlayarak Kışla Dağı’na yöneliyoruz. Burası milli parkın giriş kapısı. Artık Kaz Dağları’nın oksijen deposu sayılan çam ormanlarıyla baş başayız. Sahilden uzaklaştıkça serinlik artıyor. Bir yanımızda Şahinderesi, diğer yanımızda Manastır Kanyonu, çam kokuları eşliğinde yükseliyoruz. Yüksekliği 1184 metreyi bulan Zeybektaşı mevkiini geçtikten sonra Asmalıgedik ayrımına geliyoruz. Sağdaki orman yolu Zığındere üzerinden Sarıkız alanına gidiyor. Biz düz devam ediyoruz. Birazdan Padişah Pınarları olarak anılan bir kamp alanına ulaşacağız. Bölge ağustos ayında bile geceleri çok soğuk oluyor. Yola çıkmadan önce, hazırlıklarınızı buna göre yapmanızda fayda var.

İkinci sabah çadırlarımızı topladıktan sonra, orman yolunun rehberliğinde yola koyuluyoruz. Artık Manastır ve Şahinderesi kanyonları geride kaldı. Düdenal kamp bölgesinin ardından orman örtüsünün kısmen azaldığı açıklık bir alana geliyoruz. Sağ yanımızda, 1767 metrelik zirvesiyle Babadağ yükseliyor. Geldiğimiz kavşak noktasında, sağdaki toprak yol izlenirse Kaz Avlusu (Kartalçimen) bölgesine ulaşılıyor. Biz tekrar düz devam ediyoruz. Kaz Dağları’nın doruklarındaki bu açık alanı geçip, dağ kütlesinin kuzey tarafına yöneliyoruz. Rotamız orman yoluyla birlikte alçalmaya başlarken, artık aşağıdaki düzlükteki yerleşimleri görebiliyoruz. Yaklaşık üç saatlik bir inişle Bayramiç ilçesinin Evciler köyüne ulaşarak trans geçişi noktalıyoruz. Buraya kadar gelmişken, Kaz Dağları’nın kuzey yamaçlarındaki Ayazma mesire yerini görmeden dönmemenizi öneririm.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Şubat 15, 2022 » 8:59 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler

EK DETAYLAR

  • Zorluk Seviyesi: Yüksek

İMKANLAR

  • Adres: Altınoluk Mahallesi, Edremit/Balıkesir, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır