Altındere Vadisi Milli Parkı

Maçka, Trabzon, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Altındere Vadisi Milli Parkı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon ili sınırları içinde yer alır. 1987 yılında milli park ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 4.468 hektardır. Sümela Manastırı, Altındere Vadisi ve bu vadinin jeomorfolojik yapısı ile flora ve faunası milli parkın kaynak değerini oluşturmaktadır.

Milli Park fauna yönünden oldukça zengindir. Kartallar, ağaçkakanlar, şahinler, şahinler, kargalar, kunduzlar, bıldırcınlar, şahinler, cüce baykuşlar, çiller, saksağanlar, ağaçkakanlar, utangaçlar, kara kuşlar Altındere Milli Parkı’nda görülmesi gereken önemli kuşlardır.

Altındere Vadisi Milli Parkı, Doğu Karadeniz bölgesi ve Trabzon ilindeki en önemli cazibe merkezidir. Altındere Vadisi Milli Parkı’nı her yıl 500.000’den fazla kişi ziyaret etmektedir. Özellikle ormanların, vadilerin ve nehir manzaralarının hakim olduğu kırsal rekreasyon alanları yürüyüş, kampçılık, dağcılık, balık tutma, doğa araştırmaları, bilimsel araştırmalar vb. etkinliklere olanak sağlamaktadır. Milli parklar turizm açısından önemlidir. . Sümela Manastırı, her milli park ziyaretçisinin görmesi gereken kültürel bir değerdir!

Nasıl Ulaşılır?

Altındere Vadisi Milli Parkı, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırlarında konumlanıyor. Trabzon’a 48 kilometre, Maçka’ya 18 kilometre, İstanbul’a 1113 kilometre, İzmir’e 1377 kilometre, Ankara’ya ise 786 kilometre mesafedeki milli parka en yakın yerleşim yeri de yaklaşık iki kilometre uzaklıktaki Coşandere Köyü.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden milli parka gitmek isteyenler hava ya da karayolunu kullanabilir. Milli parka en yakın havalimanı Trabzon şehrinde bulunuyor. Trabzon şehir merkezinden Maçka yönüne dolmuş seferleri mevcut. Milli Park içine araç girişi olmadığı için manastırı ve çevreyi gezmek isteyenleri keyifli bir yürüyüş bekliyor. Karadeniz’in nemli havası yüzünden zemin kaygan olabildiği için ayakkabı tercihinizi çevre koşullarına uygun yapmayı da ihmal etmeyin.


DÖKÜMANLAR

Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:42 am
  • Kategori: Kampyeri
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

  • Adres: Altındere Vadisi Milli Parkı, Maçka/Trabzon, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır