Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Aksu Vadisi Bisiklet Parkuru (159 km)

Akpınar Köyü, Eğirdir/Isparta, Türkiye

Özellikler & İmkanlar

Rota Açıklaması

Aksu Vadisi Bisiklet Parkuru (159 km)

Deniz kıyılarından bozkırlara, yalçın dağların doruklarından gür ormanlara, akarsuların özgürce yol aldığı kanyonlardan gökyüzünün mavisini kuşanan göllere kadar uzanan zengin bir coğrafya üzerinde yaşıyoruz. Özellikle Kaçkarlar, Aladağlar, Toroslar ve Küre Dağları gezginlerin heyecanını arttıran birbirinden etkileyici ayrıntılarla dolu. Bisiklet rotamız, Türkiye’nin güneyini batı-doğu ekseninde bir bariyer gibi kaplayan Toros Sıradağları’ndan kaynağını alarak Akdeniz’e dökülen Aksu Vadisi’ni izliyor.

Isparta ilinden doğup Antalya il sınırlarında denize karışan Aksu Nehri, Akdağ ile Davras Dağları’ndan gelen derelerin birleşmesiyle oluşuyor. Önce güneydoğu yönünde akan akarsu Kovada Gölü’ne girip yeraltı sularına karışır. Ardından Göksu ile birleşerek hızlı bir debiyle yoluna devam eder. Bisiklet rotamız, Isparta ilinin turistik ilçesi Eğirdir yerleşiminden başlıyor.

Deniz seviyesinden 950 metre yüksekte yer alan başlangıç noktasından itibaren sırasıyla Akpınar-Eyüpler-Çiflik-Kırıntı-Kovada Gölü-Karadiken-Müezzinler-Çandır-Yazılı Kanyon-Bozdoğan-Kozan-Akçapınar-Gebiz-Töngüçlü-Tekkeköy-Abdurrahmanlar-Perge-Aksu-Karaçalı-Özlü güzergâhını izliyor.

Toroslar’ın bağrından başlayıp Akdeniz’le kucaklaşan Aksu Nehri yatağını takip eden parkurun en yüksek noktası, 1050 metrelik rakımıyla Karadiken köyü. Yürüyüş ve seyir teraslarıyla donatılan Kovada Gölü Milli Parkı’na kadar neredeyse düz bir zeminde ilerleyen güzergâh, rampaların ardından Karadiken yerleşimine çıkıyor.

Sonrasında çam ağaçlarıyla bezeli vadilerin içinden geçerek 290 metre rakımdaki Çandır yerleşimine iniyor. Yakınlarda bulunan ve büyük bir kayaya işlenen Yunan şairi Epiktetos’un özgür insan üzerine yazdığı bir şiirinin yer aldığı Yazılı Kanyon Tabiat Parkı’nı ziyaret etmenizi öneririz.

Daha sonra Bozdoğan’a dek rampalara saran rota, Pednelissos antik kentinin yer aldığı Kozan köyünden itibaren inişe geçiyor tekrar. Bu noktadaki pek çok kişinin bilmediği Uçan 1 ve Uçan 2 şelalelerini görmenizi ve göletinde yüzmenizi öneririz. Güzergâh daha sonra Gebiz beldesini geçerek Aksu yerleşimine ulaşıyor.

Parkurun bir diğer tarihi mekânı, Aksu yakınlarındaki antik Pamfilya bölgesinin başkentliğini yapan Perge ören yeri. İsteyenler rotayı burada sonlandırabilecekleri gibi, Aksu yatağını izleyerek Akdeniz’e ulaşabilir.

Bu parkur üzerinde yer alan kamp alanları

Aşağıdaki kamp alanları bu rota için en ideal kamp noktalarıdır

Eğirdir Gölü Kamp Alanı

Eğirdir Gölü, Isparta, Türkiye

Kamp Alanı

1 sene önce

Kovada Gölü Milli Parkı Kamp Alanı

Kovada Gölü Milli Parkı, Eğirdir/Isparta, Türkiye

Kamp Alanı

1 sene önce

Karacaören Barajı Kamp Alanı

Karacaören Barajı, Bucak/Burdur, Türkiye

Kamp Alanı

1 sene önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Akpınar Köyü, Eğirdir/Isparta, Türkiye
  • İlçe: Akpınar Köyü
  • Şehir: Isparta
  • Posta Kodu: 32500
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın