Ahlat Selçuklu Mezarlığı – Adilcevaz

Ahlat, Bitlis, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 8 Temmuz 2020

Ahlat Selçuklu Mezarlığı Bitlis’e yolu düşen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.  Bu arada Bitlis’te deniz var deseler inanmazdım gitmesem. : ) Bitlisde deniz var arkadaşlar Van denizi. : )

Bitlis’in Van gölüne kıyısı olan Ahlat ilçesi 2000 yılındaki başvurusu ile  UNESCO Dünya mirasları listesine aday.

Tarihi mezar taşları, kümbetler, köprü  ve mağara evleri ile ilçe için açık hava müzesi desek abartmış olmayız sanırım. Ahlat Selçuklu mezarlığında anıt niteliğinde 3000’e yakın mezar taşı bulunmakta.

Erzen hatun kümbeti,keşiş kümbeti,emir bayındır kümbeti, Hüseyin Timur esen kümbeti, bugatay Aka-Şirin kümbeti,ulu kümbet, Mirza bey kümbeti ve adı bilinmeyen diğer Selçuklu mimarisi kümbetleri ile de ülkemizin kümbet konusunda  en zengin  ilçesi. Ayni zamanda ahlatta  yaklaşık 500 adet neolitik çağdan kalma mağara bulunmakta. Kamp deneyimlemedim fakat Ahlat sahil yakınında Adilcevaz sahilde aygır gölü kenarında çadır açabilirsiniz.

Selçuklu Mezarlığı ile ilintili bu içerik ilginizi çekebilir:  Ahlat Tarihi: Milat Öncesine Dayanan Bir Tarih

Selçuklu Mezarlığı ile ilgili bir hikaye

Söylenen o ki; rus işgali altındayken bir gece ruslar bu mezar taşları ile karşılaşırlar. Ve bu mezar taşlarını uzaktan türk askeri zannederler. Ve bu mezar taşları gece boyunca Ruslar ile Bitlis arasında dikildikleri yerde Bitlis’i savunurlar.  🙂 Yaşanmışlığı ile ilgili elbette şüphe götürüyor. Ancak bize anlatıldığında bu hikayeden keyif aldığımızı söyleyebilirim.

Mezar taşları farklı farklı boylarda

Bunun sebebini ise daha sonra öğrendik. Meğer mezar taşı ne kadar uzun ve heybetliyse o mezarlarda yatan kimseler de bir o kadar önemli şahsiyetlermiş. Önemli komuta kademesinde yer alan askerler bunlar. Önemli kişilere ait mezarların önünde açıklayıcı metinler mevcut. İsimleri ve kısa künyeleri yazılı. Yaptığımız gezi sırasında kaydettiğimiz video ile mezarlık hakkında bir izlenim edilebilirsiniz.

Düşüncelerinizi yorum alanında belirtebilirsiniz. Bundan memnuniyet duyarım.

Sevgiyle kalın.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 8, 2020 » 10:09 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler, Tarihi Yerler
  • Adres: İki Kubbe Mahallesi, Ahlat Selçuklu Mezarlığı, Ağrı Bitlis Yolu, Ahlat/Bitlis, Türkiye

VİDEO

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır