fbpx

Adada Antik Kenti

Sütçüler, Isparta, Türkiye

Adada Antik Kenti

Sütçüler, Isparta, Türkiye

AYRINTILAR

30 Ocak 2021 » 4:24 Tarihinde güncellendi
  • Kategori: Tarihi Yerler

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 30 Ocak 2021

Şehrin ismi ilk olarak Artemidoros’da geçmektedir. Kent, 1888 yılında ilk olarak G. Hirschfeld ve aynı zamanda W.M. Ramsey tarafından tespit edilmiştir. Kentin kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte MÖ II. yüzyılda Termesosla Adada arasında yapılan bir anlaşma metninde geçmektedir. Kentte MÖ I. yüzyılda sikke basıldığı da göz önüne alınırsa, kentin bu tarihten daha önce kurulduğu düşünülmektedir.

Roma İmparatorluk döneminde özellikle İmparator Traianus, Hadrianus ve Antonius Pius dönemleri Adada’nın en parlak dönemleridir.

Kent, Caralis (Beyşehir) Gölü’nün batı kıyısını izleyerek Antiokheia (Yalvaç), Neapolis (Şarkikaraağaç), Timbiriada (Aksu), Adada (Karabavlu) üzerinden Pednelissos (Kozan) ve Perge (Aksu) antik kentine uzanan antik yol üzerinde yer almaktadır. Kentte tabanı taş döşeli bir antik yol, Roma İmparatorluk Çağı Traianus Tapınağı, İmparatorlar Tapınağı, İmparatorlar ve Zeus Megistos-Serapis Tapınağı ile Yeniköy yolu altında kalan İmparatorlar ve Aphrodite Tapınağı yer alır.

Ayrıca forum, bazilika, akropol, anıtsal çeşme, yönetici binası, açık hava toplantı yeri, tiyatro ve mezar anıtı bulunmaktadır.

Nasıl Ulaşılır?

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz. Bu yakınlarda Kamp düşünüyorsanız yakınlarda bulunan Kovada Gölü kenarında kamp yapmanızı öneririz.

Yeme/İçme

Şelale yakınlarında ayrıca sıkma börek alabileceğiniz, mangal da yakabileceğiniz yerel halka ait küçük bir tesis bulunmaktadır.

Siz de bir şeyler ekleyin

Adada Antik Kent ‘ini ziyaret etmiş veya bu bölgenin yerlisi iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alanda çekilmiş fotoğraflarınızı gönderip, yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

  • Adres adada antik kenti, Sağrak Köyü/Sütçüler/Isparta, Türkiye
  • İlçe Sütçüler
  • Şehir Isparta
  • Posta Kodu 32950
  • Ülke Türkiye

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır

Kaynaklar korunuyor.