Aachen Katedrali ve Paletine Şapeli

Aachen, Nordrhein-Westfalen, Almanya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 6 Temmuz 2020

Aachen Katedrali

Unesco Kriteri: Yaratıcı insan dehası, Değer alışverişi, İnsanlık tarihindeki önemi, Evrensel önemdeki olaylarla ilgili miras

Unesco Tarihi: 1978

 

Yunan ve İtalyan mermerinden sütunları, bronz kapıları, sekizgen bazilikası ve kubbesiyle Aachen’in Paletine Şapeli, başından beri olağanüstü bir mimari başarı olarak görüldü. İlk çağdan beri Alpler’in kuzeyinde yapılmış en büyük altıgen kubbeli bir yapıydı.

Aachen Altıgen Kubbesi

Yapımına orada gömülü olan İmparator Charlemagne döneminde, 790-800 civarında başlandı. Ortçağ boyunca dinsel mimarinin ilk örneklerinden biri olarak kaldı ve Alman imparatorlar 1531’e kadar orada taç giymeye devam ettiler.

Bin yılı aşkın bir süre boyunca geliştirilip şimdiki halini almıştır. Orjinal kompleksin iki bölümü de varlığını sürdürmektedir.  Bu iki yapı; 14. yüzyılda inşa edilen Belediye Binasında bulunan Taş Giyme Salonu ve daha sonra etrafında katedral inşa edilen Paletine Şapeli’dir.

Paletine Şapeli

Paletine Şapeli üzerinde çalışmaya başlandığında Charlemagne’ın rüyası “yeni bir Roma” yaratmaktı. İki yüzyıl sonra, aziz ilan edilince, onun mezarını ve topladığı kutsal emanetleri görmek için hacılar kente akın etmeye başladılar. Kentin Charlemagne ile olan bağları sayısız mimari anıta yansımıştır.

Aachen Katedrali hakkında gözlemlerinizi ve gezi notlarınızı yorum alanında aktarabilirsiniz.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 6, 2020 » 7:33 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Adres: Aachen Cathedral, Aachen, Almanya

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota