Papaz koyu kumluca kampı nerede, nasıl gidilir?

Papaz koyu kumluca kampı nerede, nasıl gidilir?

Papaz Koyu Kumluca kamp nerede, nasıl gidilir. Güzelliği ve sakinliği ile Antalya Kumluca Papaz Koyu kamp ve piknik alanı gezi notları.

Papaz Koyu kumluca kamp gezi notlarım

İstanbul’dan bir takipcimi gezdirmek için Salda gölü ile başladığımız Ege-Akdeniz turumuzda Antalya üzerinden Kemer Adrasan ve nihayet Kumluca’ya gelmiştik. Buradaki başka bir takipçim olan Orhan karşıladı bizi. Adrasan Sulu Ada Tekne turundan sonra sıklıkla duyduğum ve çok merak ettiğim Kumluca Papaz koyuna akşam üzeri gelmiştik. Önce çadırımızı kurup, sonra mangalımızı gün batımının serinleten hafif rüzgarı ile yaktık. Sıcak bir Temmuz ayı akşamında buradaydım ama tadını çıkaramadan hava kararmıştı bile.  Ay ışığında sahile vuran dalgaların sesi ve ıssızlığın simgesi olan çırçır böceklerinin zırıltısı geliyordu.

Papaz koyu kamp alanı

 

Papaz Koyu‘nda gece denize girdim

Takipçim ve artık samimi dostum olan İsa Gülek ile mangal keyfimizi yaptıktan sonra çayımızı içerken “ben gidiyorum dedim”. İsa şaşkınlıkla nereye dedi. Biliyordu ansızın küçük çılgınlıklar yaptığımı. Dedim “ben sabahı bekleyemeyeceğim denize giriyorum.” Saat gece 11 gibiydi sahili oldukça taşlık ve kayalıktı. Hiçbir aydınlatma yoktu. Ne kadar yapma, etme dediyse de yok arkadaş  mümkün değil sonra uyuyamam girmem gerek. Beni tutabilmek ne mümkün. Taşlık olan kayalıkların hemen dibinde karanlık içinde yavaş yavaş suya girdim.

 

Ayaklarım biraz çizildiyse de Akdeniz’e doğru kulaç atmaya başladım. Şimdi bazılarınız ne var gece bizde giriyoruz denize diyeceksiniz.  Tabi ki herkes girebilir ama ben biraz fazla açılınca ardıma baktım ve sadece karanlık bir kara parçası görüyordum. Geriye dönecektim ama sahilin ne tarafından denize girdiğimi kestiremedim. Çünkü çevrede hiçbir yerleşim alamı ve ışıkları yoktu. Gecenin 01.00 inde deniz ortasında karaya doğru birlikte geldiğim İsa arkadaşa seslenmeye başladım.  Zorda olsa sesimi duyurmayı başarmıştım. Bana ışık tut nerede olduğunu bileyim dedim. Cep telefonunun ışığını açtığında ona doğru yüzmeye başladım. Nihayet karaya ulaşmıştım. Ayak ve bacaklarım çizik içinde ve bir o kadarda yorgundum. Gece gece kaşınmanın sonu diye kendime kızdım ama en azından merakımı gidermem ve yorulmam dan dolayı iyi bir uyku çekeceğim kesindi.

papaz koyu kamp alanı

Papaz koyu piknik alanı sabah keyfi.

Issız yerde yaptığım kamplarda en çok sevdiğim şey ise uyanıp  çadırımın fermuarını  açınca beni karşılayacak olan manzaradır. Yaptığım tüm kamplarda bu beni çok etkiler. Çünkü buraya da akşam gelmiş ve gün gözüyle ilk defa görecektim. Ne mi gördüm?  Uyku sersemliğimin yüzüne çarpan orman kokusu ile Akdeniz ferahlığının tokatı idi. Derin bir nefes ile çadırım dan çıktım ve bu görüntüleri çekmeye başladım. Arkamızdaki tepelerden deniz kenarına kadar inen orman, karşımda Korsan koyu ve Karagöz koyunun o müthiş manzarası. Sessizlik, huzur ve keyifi doğa içinde bulmanın mutluluğunu kaçırmam hiçbir zaman. Sonuna kadar sabahki sucuklu yumurtanın dibini ekmekle sıyır gibi sıyırırım bu keyfi. Benim için yaşam bu demek her zaman.  Anı bulunduğun doğa içindeki keyfi yakalayarak yaşamak gerek her zaman. Sabah bu doğa ve atmosferde yaptığımız sağlam bir kahvaltı sonrası doğanın ve denizin tadını çıkarmaya gelmişti zaman.

Papaz Koyu Kumluca güzellikleri

Dün geceki gereksiz maceranın acılarını yeni hissetmeye başlamıştım.  Bu kayalıklarda bacaklarım gece baya çizilmiş.  Ancak bu çiziklere tuzlu su iye gelir diyerek tekrar denizin gündüz gözü ile tadını çıkarmaya. O kadar berrak bir suyu vardi ki! Keşke burada dalış yapılsa da su altını da keşfetsek dedim.  Ben 2 * yıldız dalgıç  olarak  doğanın iç güzelliklerini de merak ederim her zaman.  Şimdilik dışıyla yetineceğiz artık. Birazda Papaz Koyu’ndan bahsedeyim.

Papaz Koyu Kumluca nasıl bir yer?

Kumluca Belediyesi ve Orman işletmenin birlikte düzenlediği kamp ve piknik alanı.  Aslında her şey düşünülmüş.  Çeşmeden akan buz gibi suyu,  pek temiz olmayan tuvaleti,  sahilde ki soyunma kabini ve duşuna kadar her şey düşünülmüş.  Ağaç altı piknik masaları ve mangal yerleri yanına çadırınızı kurabileceğiniz alanlar bile mevcut. Burada sadece elektrik  ve aydınlatma yok. Bence de iyi ki yok. Doğayı günün kendi aydınlığını yaşamak daha güzel bence. Ancak yakınlarda market yok. Adrasan tarafından veya Kumluca tarafından gelirken Karagöz’den kamplık veya pikniklik tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza almalısınız. Belediye’nin büyük çöp konteynırları bile var tabi ama kullanabilene tabi.

Papaz Koyu Kumluca Kamp Ücreti 2020 :

En sevdiğimde bu işte; böyle güzel yerlerin ücretsiz oluşu. Duşu ve suyu, tuvaleti piknik masaları, duşları ile tamamı ile ücretsiz. Hafta sonları kalabalık oluyor erken gitmeye bakın. Birde otoparkı yok. Yol kenarına tek sıra park ediyorsunuz araçları.

Papaz Koyu Kumluca’da neler yapılır ?

Bu doğa ve cennet köşede yapılacak bir çokta aktivite var.

 • Bu müthiş ortamda ailecek piknik yapabilirsiniz.
 • Mangal yakıp güzel bir akşam geçirebilirsiniz.
 • Benim gibi kamp severler için müthiş bir kamp alanı
 • Pırıl pırıl denizinde serinleye bilirsiniz.
 • Balık tutabilirsiniz.
 • Bu eşsiz doğada Likya yolunda uzun yürüyüşler yap bilirsiniz.
 • Fotoğraf çekmeyi de unutmayın.

papaz iskelesi nerede

 

Papaz koyu orman yangını

Tek üzüldüğüm nokta ise  geçen sene çıkan orman yangınında arkadaki tepelerde gördüğüm yanmış alanlar beni çok üzmüştü. Umarım rant alanı açmak için değildir.  Bir iki sene sonra anlarız.  Koruma altındaki bu bölgeleri yangınla atıl hale getirip imara açıyorlar. Yazık çok yazık olur.

papaz koyu kamp imkanları

Papaz Koyu Kumluca nerede yol tarifi ?

Finike üzerinden gelecekseniz, Mavikent sahil yolu üzerinden üzerinden 26 km. sonra karşınıza çıkacaktır. Yolun hemen altında 15 mt. Aşağıda bulunuyor. Adrasan tarafından gelecekseniz Karagöz yolundan sola dönüp yolu takip ederek 12 km. sonra yolun solunda karşınıza çıkacak. Buraya ulaşım kendi araçlarınız ile yapmanız daha uygun. Adrasan Kumluca arası çalışan otobüslere binerseniz eğer 30-40 dk yürümeniz gerekebilir. Eğer şanslıysanız otostop ile de gelebilirsiniz.

kamp alanı yol tarifi

Papaz koyu Kumluca Kaç km ?

 • Adrasan 12 Km 20 dk.
 • Kumluca 19 km. 25 dk
 • Finike 25 km. 30 dk
 • Antalya 100 km 1 saat 40 dk.
 • Kaş 100 km. 1 saat 35 dk. da ulaşabilirsiniz.

Papaz koyu Kumluca ve Adresan çevresinde kamp atılacak yerler haritası 2020

Papaz koyu ve çevresinde yapılabilecek kamp ve konaklama alanlarının online maps haritasını hazırladım. Bu harita ile gitmek istediğiniz konumu seçerek bulunduğunuz yer ile olan uzaklık ve saat bilgisini elde edebilirsiniz. Ayrıca yol tarifi ile güncel navigasyon rotası ile kolaylıkla gelebilirsiniz.

 

Karadeniz Bölgesine de hayranlığım bir başkadır hani. Özellikle Kapıkaya fest için gittiğim Samsun Bafra’daki kamp ve festival hakkındaki yazımı da paylaşmıştım Kamprota’da. İşte tüm ayrıntıları ile Kapıkaya fest nerede ne zaman yapılıyor hakkındaki yazımı da inceleyebilirsiniz.

 

Papaz koyu yorum

Türkiye’nin cennet köşelerini yıllardır geziyorum.  Yüzlerce koy gezmişimdir. Ama yerleşim merkezlerinden biraz uzak. Biraz da ıssız bu tür koyları sanki bir daha hiç gitmeyecek gibi veya başkaları gelmeyecekmiş gibi pis bırakıyoruz.  Papaz Koyu Kumluca için çok değerli bir yer. Bu değere sahip çıkmalıyız.  Papaz Koyu’nun hemen 20 m.  yukarısında dev gibi iki tane çöp konteynırı var. İnsanlar yine yediğini yediği yerde, afedersiniz ama sıç….  Aynı yerde bırakıyor (anladınız siz onu) Her yer güya poşet içinde çöplerle dolu. Çöpünüzü poşete koymuş ağzını bağlamış ama 20 m. ileride yol kenarındaki çöpe götürememişsiniz. Yarım akıllı bu insanlar vallah. Birde ağaç ve sahildeki çalı içleri alkol şişeleri ile doluydu. Allah bildiği gibi yapsın re diyeyim artık.

Güzelliği ve sakinliği ıssızlığı ile birleştiren Papaz Koyu Kumluca kamp ve piknik nerede, nasıl gidilir. Akdeniz’in koyu mavi ve koyu yeşilini birleştirdiği bu muhteşem yer hakkındaki gezi notlarımı paylaştım sizlere.

Reklamsız gezinti için

Kaynak: https://turluyorum.net/papaz-koyu-kumluca-kamp-nerede/

İyi tatiller…

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır