Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Pal Kasabası / Andorra

Pal Kasabası / Andorra

 

Pal Kasabası / Andora

Andorra ziyaretimize bugün, ülkenin belki de en büyüleyici köyü olan Pal Kasabası ile devam ediyoruz.

Pal Kasabası Andorra’da yer alan en görkemli, en gezilesi kasabaların başında gelir. Bunun sebeplerinden biri kayak merkezi yolu üzerinde olmasıdır diğer sebeplerine değinecek olursak; kendine has bir mimaride kasaba evleri ve kasaba içerisinde görülebilecek tarihi kilisesi bir etkendir diyebiliriz. Andorra, popülasyonunun hızlı büyümesi ile birlikte her yerde yeni yapıların oluşturduğu oldukça kaotik ve estetik olmayan bir yapıya bürünüyor gibi görünse de, bu kasaba, 1997’den beri özel bir mimari koruma planının bir parçası olduğu için, bu yoğun yapılaşmadan günümüze kadar en iyi şekilde korunmuştur.Kasaba içerisinde birçok ev restorasyon çalışmaları ile yenilenmiş ve eskiyen binalar nispeten yeni görünmekle birlikte, tüm köy Andorra’daki birçok köyde olduğundan çok daha iyi bir şekilde orijinal görünümünü ve tarihi hissini korumayı başarıyor.

Pal Kasabası (Pal Village) / Andora


Ancak, yanlış anlamayın kasaba’ya yeni binalar da inşa ediliyor. Fakat yeni binalar kasabanın biraz uzak kesimlerinde bulunurlar ki bu da kasabanın mevcut yapısını korumak adına kötü bir fikir değildir.  Merkez şehirlerden böylesine uzak olmasına rağmen Pal’in yapılaşmaya olan potansiyelinin başlıca sebebi Pal’ın Andorra’daki birçok kayak merkezlerinden biri olan Pal Arinsal Kayak Merkezi’ne giderken yol üzerinde olmasıdır.

Başka bir deyişle, köy yaz aylarında sakin ve şirin olsa da, kış aylarında kış sporları severler tarafından dolup taşan bu kasaba tamamen farklı bir görünüm sergileyebilir.  Pal’in yerli halkı bazı evlerde sadece yüksek sezonda ikamet ederken, tüm yıl boyunca orada yaşayan insanlar görmek de mümkündür.

Pal Kasabasının Gezilesi Yerleri

Bunun dışında, Sant Climent de Pal kilisesi dışında size köy hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok.  Bu bahsettiğimiz kilise, Andorra’daki çok eski bir kilisedir. Tıpkı Sant Juan de Caselles gibi, 17.-18. Yüzyıllarda yeni eklemeler yapılmış, ana yapı ve çan kulesi 11.-12. Yüzyıllardan kalmadır. Pal ve Sant Climent Kilisesi hakkında daha fazla bilgiyi Andorra’nın resmi sitesinde bulabilirsiniz.

Kayak merkezinden kasabaya bir bakış attığınızda ise aşağıdaki manzara ile karşılaşacaksınız.
Kayak Merkezinden Pal Kasabasının görünümüSize tavsiyemiz, yüksek sezonda yolunuz bu kasabaya düşerse kayak dışında bu kasabayı da mutlaka gezmeniz, yerli halkla kasabanın geçmişi üzerine sohbet etmenizdir.

Sant Climent de Pal ve Sant Juan de Caselles ile ilgili rotalar oluşturacağız. Rota arama bölümünden bu kiliseler ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Takipte kalın, rotasız kalmayın.

Bu içeriği paylaşın:
img

Kamprota

Kamprota, bir kupa kahve yardımıyla siz gezginler ve kamp severler için hazırlandı.

İlgili Mesajlar

Çift Pasaport Almak : İkinci Pasaport

ÇİFT PASAPORT ALMAK : İKİNCİ PASAPORT Bir pasaportum var çift pasaport almak ne işime...

Devamını oku

Uçak bileti fiyatları neden değişiyor?

Uçak bileti fiyatları neden değişiyor? Uçak bileti fiyatları neden değişiyor bunu...

Devamını oku

Otostop güvenli mi? : Otostopla güvenle seyahat etmek mümkün mü?

Otostop güvenli mi ? Otostopla seyahat etmek  genelde insanların ön yargılı yaklaştığı...

Devamını oku

Bir Cevap Yazın