Pal Kasabası / Andorra

Pal Kasabası / Andora

Andorra ziyaretimize bugün, ülkenin belki de en büyüleyici köyü olan Pal Kasabası ile devam ediyoruz.

Pal Kasabası Andorra’da yer alan en görkemli, en gezilesi kasabaların başında gelir. Bunun sebeplerinden biri kayak merkezi yolu üzerinde olmasıdır diğer sebeplerine değinecek olursak; kendine has bir mimaride kasaba evleri ve kasaba içerisinde görülebilecek tarihi kilisesi bir etkendir diyebiliriz. Andorra, popülasyonunun hızlı büyümesi ile birlikte her yerde yeni yapıların oluşturduğu oldukça kaotik ve estetik olmayan bir yapıya bürünüyor gibi görünse de, bu kasaba, 1997’den beri özel bir mimari koruma planının bir parçası olduğu için, bu yoğun yapılaşmadan günümüze kadar en iyi şekilde korunmuştur.

Kasaba içerisinde birçok ev restorasyon çalışmaları ile yenilenmiş ve eskiyen binalar nispeten yeni görünmekle birlikte, tüm köy Andorra’daki birçok köyde olduğundan çok daha iyi bir şekilde orijinal görünümünü ve tarihi hissini korumayı başarıyor.

Başka bir deyişle, köy yaz aylarında sakin ve şirin olsa da, kış aylarında kış sporları severler tarafından dolup taşan bu kasaba tamamen farklı bir görünüm sergileyebilir.  Pal’in yerli halkı bazı evlerde sadece yüksek sezonda ikamet ederken, tüm yıl boyunca orada yaşayan insanlar görmek de mümkündür.

Pal Kasabasının Gezilesi Yerleri

Bunun dışında, Sant Climent de Pal kilisesi dışında size köy hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok.  Bu bahsettiğimiz kilise, Andorra’daki çok eski bir kilisedir. Tıpkı Sant Juan de Caselles gibi, 17.-18. Yüzyıllarda yeni eklemeler yapılmış, ana yapı ve çan kulesi 11.-12. Yüzyıllardan kalmadır. Pal ve Sant Climent Kilisesi hakkında daha fazla bilgiyi Andorra’nın resmi sitesinde bulabilirsiniz.

Size tavsiyemiz, yüksek sezonda yolunuz bu kasabaya düşerse kayak dışında bu kasabayı da mutlaka gezmeniz, yerli halkla kasabanın geçmişi üzerine sohbet etmenizdir.

Reklamsız gezinti için

Sant Climent de Pal ve Sant Juan de Caselles ile ilgili rotalar oluşturacağız. Rota arama bölümünden bu kiliseler ile ilgili ayrıntılı bilgiler aktarmaya çalışacağız. Takipte kalın, rotasız kalmayın.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır