Otostop güvenli mi? : Otostopla güvenle seyahat etmek mümkün mü?

Otostop güvenli mi ?

Otostopla seyahat etmek  genelde insanların ön yargılı yaklaştığı bir konudur. İnsanlar genelde trafik tehdidinden çok insan tehdidine odaklanmış durumda. Ancak on binlerce kilometrelik otostop deneyimlerimiz gösterdi ki otostopla seyahat etmek hiç de öyle tahmin ettiğiniz gibi tehlikelerle dolu değil. Aksine çok güzel insanlar tanıyorsunuz. Elbette herkes iyi değil bu bir gerçek ancak burada kontrol tamamen sizde. İstediğiniz yerde araçtan inmeyi seçip yolunuza bir başka araçla devam etme şansınız var. Bu yazıyı otostopla seyahate olan ön yargılı bakışı kırabilmek ve otostopla seyahat eden insanlara da otostopla seyahat güvenliği konusunda bir kaç bilgi verebilmek için derledik. Gelin nedir bu bilgiler bakalım.

Yolun güvenli kısmında, araçların geçtiği kısımdan olabildiğince uzaktaki kısmında, yani emniyet şeridinin mümkünse asfaltlanmamış, çakıl taşlı kesiminde beklediğinizden emin olmalısınız. Sürücülerce yeterli bir mesafeden (100 metre ve üstü idealdir) görülebilir olduğunuzda emin olun, çünkü bu sürücülere;

1) Sizi alıp almamaya karar vermeye,

2) Yol kenarında güvenle durmalarına yetecek kadar zaman tanır.

Uzaktan rahatlıkla seçilebilen giysiler giyin, tabi aynı kural yol kenarlarında yürürken de geçerli!

Bazen, özellikle geceleri, sürücüler yorgun ve uykulu olduklarından—ama yine de varış noktalarına zamanından varmaları gerektiğinde—bir otostopçu alacaklardır. Durumun bu olduğunu düşünüyorsanız, asla birilerinin arabasında uykuya dalmayın. Konuşacak bir konu bulamasanız da, tetikte durun. Eğer, sürücü ehliyetiniz varsa, bu durumu sürücünüze ufaktan çaktırabilirsiniz. Bazı durumlarda, arabayı sürmenize izin vermekten mutluluk duyarlar.

Otostopçu kendini yol güvenliğinin bir ajanı varsaymalıdır. Şimdiye dek, otostopçunun yol güvenliği üzerindeki etkisi üstüne tek bir araştırma yapılmamıştır ve görünen o ki, otostopçuların negatif bir etkileri yoktur, bilâkis pozitif etkileri olabilir. Çıkarılacak sonuç, otostopçu güvenliğe dikkat etmeli ve özellikle geceleri görülebilir olmalıdır.

Farkındalık

Farkındalık, otostopçuyu tehlikeli yolculuk tekliflerini kabul etmekten alıkoyacaktır. Örneğin alkol ya da uyuşturucu etkisi altındaki bir sürücü hal ve hareketleri ile bunu açık edecektir. Sürücüyü ve aracı dikkatle gözden geçirin. Eğer sarhoşluk belirtileri varsa (ağızda gevelenen sözcükler, düzensiz konuşma, göz temasından kaçınma, kapağı açık alkollü içecek şişeleri), araca binmeyin. Yolculuk teklifini kesinlikle reddedin.

Araca binmeden, sürücüyle konuşun. Böylece, yolculuk teklifinin sizi gitmek istediğiniz yere götüreceğinden ve durmak için güvenli bir noktada bırakacağından emin olursunuz. İçgüdülerinize güvenin! Eğer teklifi kabul etmek içinize sinmediyse, sürücüye teşekkür edip reddedin, yürüyüp gidin.

Kadın Otostopçular

Kadınlar için, otostop daha riskli gibi görünür. Ancak gerçek pek de öyle değildir. Kayıt altına alınan  erkeklere yapılan taciz oranı kadınlarla hemen hemen aynıdır. Tutanak tutulan otostopçu cinayeti ve otostopçu tecavüzü vakalarının çoğu yalnız otostop çeken kadınlarla ilgilidir, ancak bunun sebebi, Dünya’daki homofobinin bir sonucu olarak, adamların tecavüzleri çok daha seyreklikle rapor etmesi, ve kurbanın erkek olduğu durumların çoğunda cinayetlere “otostopçu cinayeti” damgası vurulmamasıyla ilgilidir.

Bir kadın olarak otostop çekmek daha kolaydır. Çoğu zaman kadın otostopçulara kadın sürücüler durur. Aileler bile (ya da diğer genellikle-otostopçulardan-hazzetmeyen tipteki araç sahipleri), kadınları “tehlikede” olabileceklerini düşündükleri durumdan “kurtarmak” için dururlar. Toplumdaki cinsiyet ayrımcılığının bir sonucu olarak, çoğu insan kadın otostopçuları araçlarına almak için daha güvenilir bulurlar. Ve, muhtemelen toplumdaki cinsiyet ayrımcılığının bir sonucu olarak, kadınlar otostopçu olarak araçlara alınmak için daha güvenilirdirler.

Otostop Güvenli mi ? : Güvenlik Tüyoları

-Kolaylıkla seçilebilen giysiler giyin, güvenli bir noktada bekleyin, yolda yürürken dikkatli olun.
-Sunulan yolculuk teklifinden şüpheliyseniz, reddedin.
-Kapıların içeriden açılıp açılmadığını kontrol için, kapıyı düzgün kapayamamış rolü kesebilirsiniz.
-Bazıları araç plakasını, renk ve modelini bir kenarlara not düşmeyi önerir (bir arkadaşa kısa mesaj yoluyla mesela).
-Tanıdığınız birileriyle otostop çekin. Sosyal ağ gruplarından aynı yöne giden otostop referanslı otostopçular bulabilirsiniz.-Geceleri otostop çekmek, gündüz otostop çekmekten daha tehlikelidir.
-Muhtemelen en güvenlisi, birden fazla adamın olduğu araçlara binmemektir.
-Aracın ön tarafında oturmak daha iyidir.
-Bir miktar biber gazı edinmek iyi bir fikir olabilir, kendinizi kullanmak zorunda olmasanız da daha güvende hissedebilirsiniz. Ancak Dünya’nın bazı bölümlerinde yasa dışı olduğunu unutmayın.

-Sırt çantanızı yakınınızda tutun, örneğin kucağınızda, ki aniden inmeniz gerektiğinde sıkıca kavrayabilesiniz.
-En kıymetli eşyalarınızı, örneğin pasaport, cüzdan, para, cep telefonu, her zaman üzerinizde bulundurun. Böylece çantanızı terk etmek zorunda kalsanız bile en azından bu eşyalarınızı kurtarmış olursunuz.
-Eğer etrafta evler ya da başka insanlar varsa, onlara el sallayabilir ya da bir arkadaşınıza veda edermişçesine rol kesebilirsiniz. Sürücü, arabasına binerken sizi birilerinin gördüğünü sanacaktır.
-Eğer uzak mesafeye giden bir kamyon ya da arabaya binerseniz, bu araç tam olarak gitmek istediğiniz yere gidiyor dahi olsa, asla en baştan tüm yolu gitmeye evet demeyin. Yoldaki bir şehirde bir arkadaşınızı ziyaret edeceğinizi söyleyin, daha sonra sürücüye tümüyle güvendiğinizde, arkadaşınızı daha sonra ziyaret edeceğinizi söyleyip tüm yolu gidebilirsiniz.
-Aracı güvenli bir noktada terk etmeyi amaçlayın.
-Her zaman içgüdülerinize güvenin.
-Pozitif düşünün ve pozitifi cezbedin.
-Sürücüyle iyi muhabbet kurmaya çalışın, detaylar için otostopta görgü kurallarına göz atın.
-Tabelasız otostop sırasında duran sürücüye gideceğiniz yeri söylemek yerine önce onun hangi tarafa gittiğini sorun. Böylece içinize sinmez ise reddedebilirsiniz ya da sizin için yolunu değiştirmeye hazır kötü niyetli kişilerle karşılaştığınızda kendinizi koruyabilirsiniz.

Sürücülerinizi seçmek

Tercihan en ideali, sürücünüzü kendinizin seçmenizdir. Benzin istasyonlarında ya da kamyoncu lokantalarında sorup soruşturabilirsiniz. İnsanların görüntülerini kısaca gözden geçirin ve güvenilir/ilginç görünen insanlarla konuşun. Yalnız her daim hatırlayın ki, görünüş güvenliği garantilemez.

Birlikte yolculuk yapabileceğiniz en güvenli gruplardan biri kamyon şoförleridir. Sürücüden uzağa oturursunuz. Her zaman gerektiğinde kapıyı açabilirsiniz (yalnız hayatınızın hareket hâlinde olmasını istiyorsanız, kamyon hareket hâlindeyken atlamayın!).  Batı Avrupa’daki—ve de Türkiye’deki—büyük kamyon/TIRların pek çoğunun, patronun aracın tam olarak nerede olduğunu bilmesini sağlayan sensörleri vardır. Rotadan ayrılmak ya da aracın, beklenmedik bir şekilde bir kaç dakika beklemesi, patronun hemen cep telefonuyla vesaire müdahale edeceği anlamına gelir.

Her zaman durum bu değildir, tabii. Avustralya’da, kamyon şoförleri tek şeritli yollarda uzun mesafeler sürerler ve çoğunlukla fazla mesai yapmışlardır. Bu tehlikeli sürücülüğe ve kötü deneyimlere yol açabilir.

Aracı olması gerekenden erken terketmek

Yolda giderken, durum herhangi bir sebepten kötüleşirse ve artık araçta bulunmak istemiyorsanız, inmenin bir yolunu bulmanız gerekir. Sürücüyü sizi bir sonraki iyi otostop noktasında (siz seçin, sürücünüze sizin içini iyi bir otostop noktası seçmesi için güvenmeyin) ya da şehir gibi tanıdığınız insanlarla iletişim kuracağınız, “hospitality exchange” (Couchsurfing gibi) organizasyonlarından yararlanacağınız, ya da toplu taşıma araçlarına binebileceğiniz başkaca bir güvenli bölgede bırakmasını söyleyin.

Eğer rahatsızlık hissederseniz, araçta kalmak zorunda olmadığınızı unutmayın. Sürücüye, baştan anlaştığınız mesafenin tümünü almak gibi bir borcunuz yok. İyi kurtulma taktikleri arasında yolculuktan mide bulantısı taklidi, ya da fikrinizi değiştirdiğinizi, başka birşey yapmak/başka bir yere gitmek istediğinizi ifade etmek vardır. Sakin kalın, nazik olun, ama lafı kıvırmadan, gevelemeden açıkça söyleyin. Çoğu sürücü isteklerinize saygı duyacaktır.

OTOSTOP HARİTASI

Yolların zorluk derecelendirmelerini (bekleme süresi, güvenlik, otostopa uygunluk vs.) görmek için otostop haritasına göz atın. Harita altına tecrübe ettiğiniz yollar hakkında bilgiler vererek bu haritanın geliştirilmesine katkı sağlayın <3

Reklamsız gezinti için

https://kamprota.com/turkiye-otostop-haritasi/

ANILARINIZI ANLATIN

Otostop güvenli mi ? değil mi? Bunu en iyi gezen bilir. Siz otostopla gezenler Otostop güvenli mi ? değil mi bunu anılarınızı yazarak okurlarınıza anlatabilir, anılarınızla onlara ilham verebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır