MOSKOVA

Gezi Rehberi

MOSKOVA GEZİ REHBERİ

 GENEL BİLGİLER


Popülasyon:
12 Milyon

İklim:
Ilıman / Karasal

Rakım:
152 m
T
Telefon Kodu:
+7 495

Metro Ağı:
Var

Havaalanı:
Var

Konuşulan Dil:
Rusça

Bunlara dikkat


PRİZ TİPİ:

MOSKOVA'DA HAVA DURUMU
Videoyu oynat

  BORDO PASAPORT


Vize:
Zorunlu

Başvuru:
Min. 1 Ay önce

Pasaport:
Min. 6 Ay

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Moskova Büyükelçisi: Mehmet Samsar

Posta adresi
7. Rostovskiy pereulok 12 115127 Moskova / Rusya Federasyonu


TELEFON:

Konsolosluk Santrali: +7 495 994 93 59  , +7 495 994 48 08 (Konsolosluk işlemlerine ilişkin olarak saat 14:30 – 18:00 arasında telefonla bilgi almak mümkündür.) 

Acil Durum: +7 999 926 13 20

Fax: +380 44 281 07 94
E-posta: [email protected]

 http://moskova.be.mfa.gov.tr/

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu Moskova gezi rehberi ile Moskova seyahatinizde işinize yarayacak rehberlik hizmetlerinden, tur acentalarına, Moskova ‘nın tarihinden gezilecek yerlerine , alışveriş ve ulaşım bilgilerinden konaklama imkanlarına kadar tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Moskova gezi rehberi ‘ne seyahatiniz sonrasında eklemek istediklerinizi [email protected] adresine yazarak deneyimlerinizi, anılarınızı Kamprota ile paylaşabilirsiniz.

MOSKOVA TARİHİ

Moskova, 800 yıl boyunca, büyük bedellere rağmen işgalcilerin (Moğollardan Napolyon ve Hitler’e varıncaya kadar) saldırılarını savuşturdu. Moskova 12. yüzyılda, bir kasabadan biraz daha fazlasıydı. Ancak Moskova ve Yauza nehirlerinin birleşmesiyle ortaya çıkan stratejik konumu sayesinde ayakta durmayı başardı. Kremlin sarayı bu zamana kadar uzanıyor.

13. yüzyılda, Altınordu şehri yaktı. Ancak Moskova çok geçmeden Moğollar için hayati önem taşıyan bir vergi toplama alanı olarak zenginleşti. 1380’de şehrin eski düşmanın boyunduruğundan kurtulması için bir yüzyıl daha gerekecekti. 1480’de Prens İvan III, Doğu Slav beyliklerini birleştirdi ve Ugra Nehri’ndeki Moğolları yendi.

İlerleyen yıllarda İvan III, Büyük Prens oldu ve yeni Kremlin’in duvarlarını ve kulelerini tasarlamaları için Rönesans İtalya’lı mimarları davet etti. Halefi olan İvan IV (Korkunç İvan), 17. yüzyılın başlarında dünyadaki en büyük şehir olduğu için kentin silüetine birçok altın kubbeli Ortodoks kilisesi ekledi.

Ardından Büyük Peter, Rusya’nın başkentini St Petersburg yaparak kuzeye kaydırdı. Bir süre sonra Moskova 1812’de Napolyon’un saldırısını püskürttü, ancak şehir kısa bir süre de olsa işgal altında kaldı ve ağır hasarlar gördü.  Moskova 1900 yılına kadar 1 milyon nüfusuyla yeniden inşa edildi ve hızla büyüdü.

1917’deki Bolşevik devriminden sonra Lenin, başkentin tekrar Moskova olmasını emretti. Daha sonra, Stalin’in 1930’lardaki liderliği altında şehir, eski Moskova’nın büyük bir bölümü yıkılmadan yıkıldı ve büyük bir sanayileşme programına girişildi. İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler, Napolyon’un ayak izlerini Rus ordusunu ve amansız kışı yenerek takip etti.

1980’de, Olimpiyat Oyunları, ABD ve diğer Batı ülkeleri tarafından boykot edilmesine rağmen Moskova’ya geldi. 1991 yılında şehir, Gorbaçov’un reformlarına karşı çıkan Komünistler tarafından Sovyetler Birliği’nin dağılmaya başladığı sert hatlı Komünistler tarafından başarısız bir darbe girişimine zemin hazırladı. O zamandan beri, şehir giderek batılılaştı ve dünyadaki en zengin şehirlerden biri haline geldi.

Bunları biliyor muydunuz?

•  Haziran 1941’de, Alman ordusu Moskova’nın ucundaydı ve kışın erken başlaması ve General Zhukov’un efsanevi karşı saldırısı ile Nazilerin kenti ele geçirmelerini engelledi.

• Brezhnev’de, Moskova’nın savunma sanayi üretiminin üçte birini ve iş gücünün dörtte birini oluşturdu.

• 1453 yılında Konstantinopolis’in Osmanlılara geçmesinden sonra, Moskova kendisini “Üçüncü Roma” olarak nitelendirdi ve Hristiyanlığın gerçek mirasçısı olduğunu iddia etti.

GÜVENLİK

Moskova’da sokak suçları nadir de olsa görülebilir. Üzerinizde çok miktarda para taşımak pek akıllıca değildir. Ülkede siyahi ve uzak doğulu insanlara karşı ırkçı bir tavır gözlemlenebilir. Rusya’da uyuşturucu kullanımı yasal değildir. Rusya, uyuşturucu madde konusunda sıfır tolerans politikası izler.

Uyuşturucu herhangi bir madde ile yakalanmanız, başınıza çok ciddi dertler açacaktır. Uzak durmanızı tavsiye ederiz. 

LGBT+ YOLCULAR

Eşcinsellik Ülke genelinde yasadışı değildir.  Ancak yine de özellikle kırsal bölgelerde son yıllarda pek çok sözlü ve fiziksel darp rapor edilmiştir.  Seyahat güvenliğiniz için Seyahatiniz öncesinde mutlaka bağlı bulunduğunuz şehrin LGBT+ Derneklerine danışıp, Moskova seyahatiniz öncesinde tavsiyelerini mutlaka alın.

SAĞLIK

Sağlık Hayatı başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Moskova Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

ULAŞIM

Metro ile Ulaşım

Moskova Metro HaritasıMoskova’yı gezmenin en kolay ve en ekonomik yolu, neredeyse 190 istasyona sahip olan verimli ancak çoğu zaman kalabalık Metro sistemini kullanmaktır. Girişler ülkemizde de olduğu gibi büyük bir ‘M’ ile işaretlenir ve seferler gün boyunca düzenli olarak devam eder. Aktarmalı yapacağınız yolculuklar için bir kart satın almak küçük bir indirim sağlayacaktır. Tavsiyemiz bu kartlardan bir tane mutlaka temin edin.

Moskova Metro Haritası

Telefon: +7 495 539 5454

Web adresi: http://www.mosmetro.ru

 

Otobüs / Troleybüs ile Ulaşım

Moskova ayrıca, Moscow City Transport tarafından işletilen geniş bir otobüs, troleybüs ve tramvay ağına da sahiptir. Bunlar yoğun saatlerde rahatsız edici derecede kalabalık olabilir. (biletler) kiosklardan veya doğrudan sürücüden küçük bir ek ücret karşılığında satın alınabilir.

Akıllı kartlar metro, otobüsler, troleybüsler ve tramvaylar için, üç veya yedi gün sınırsız seyahat için kullanılabilir.

Web adresi: http://msk.rusavtobus.ru/en/

 

Taksi ile Ulaşım

Resmi taksiler “T” işaretli sarı renktedir. Bunların arasında mühürlü bir sayaç ve ekranda basılı bir ücret tablosu vardır, ancak sürücüler anlaşmalı bir ücret konusunda ısrar edebilirler. Bahşiş beklenmiyor.

Moskova’daki güvenilir taksi firmaları arasında Yeni Sarı Taksi (tel: +7 495 688 3399; http://www.nyt.ru) ve Taksi-Maxim (tel: +7 495 505 5555 / + 7 495 504 2222; http://taximaxim.ru/en/).

Moskova ayrıca belirlenmiş rotaları takip eden ve otobüs duraklarına uğrayan kapsamlı bir minibüs ağına sahiptir. Bunları da tercih edebilirsiniz.

Taxi Maxim

Bu Google Play uygulamasını kullanarak Moskova’daki Maxim taksilerine tahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Maxim taksi uygulaması:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.taxsee.taxsee&hl=tr

 

Araç Kullanımı

Moskova’da araba sürmek zor ve trafik sıkışıklığı yaşanıyor. Trafik polisinin talep ettiği yüksek para cezaları, Moskova’da araba kullanmaktan kaçınmak için iyi bir neden. Güvenlikli otoparklar hırsızlık yaygın olduğu için daha güvenlidir. Büyük otellerin birçoğu konuklara bu imkanı sunmaktadır.

Araç kiralama

Moskova’da araba kiralama pahalı. Bazı firmalar sadece şoförlü araba kiralayacaktır. Moskova’da temsil edilen uluslararası firmalar arasında Avis (Telefon: +7 495 981 1917; http://www.avisrussia.ru) ve Europcar (www.europcar.com) bulunmaktadır. Sürücüler en az 21 yaşında ve bir yıllık sürüş deneyimine sahip olmalıdır.

Bisiklet kiralama

Bazı Moskova parklarında ve kentin bikeshare programı kapsamında, şehrin genelinde 300 bisiklet kiralama istasyonuna sahiptir.  Velobike (Telefon: +7 495 966 ​​4669; https://velobike.ru/en/) bisiklet kiralama hizmeti verilmektedir.

Metro İle Ulaşım

Metro Telefon: +34 902444 403

Web Adresi: www.metromadrid.es

Metro her gün 01:30’a kadar düzenli olarak çalışır. 12 metro hattının her biri bir renk ve sayı ile ayırt edilir. Haritayı büyütmek için üzerine tıklayın. Hatırlatma: Aynı haritayı yukarıdaki web bağlantı adresinde de bulabilirsiniz.

Madrid Metro Haritası

MOSKOVA'DA GEZİLECEK YERLER

Turist Büroları

Intourist Seyahat Acentası
Donskoy proyezd, Moskova, 119334 + 7 495 730 1937
Pzt-Cum 09:00-17:30.

http://www.intourist.com

Intourist acentası bugün vize başvuruları ve paket turları için yardımcı olabilecek birçok tur acentesinden sadece biri. Resmi bir turizm ofisi bulamadıysanız şayet, Hotel Cosmos’ta yer alan InTourist danışma masası, temel turistik bilgileri size sağlayabilir. Diğer yararlı danışma masaları arasında Moskova’daki yabancı elçilikler ve Metropol Hotel, Teatralny proezd 2’deki danışma masası yer alıyor. (Telefonu: +7 499 501 7800).

Moscow Pass Kartı
Rusya Ulusal Turizm Ofisi ofislerinden (www.visitrussia.org.uk) yurtdışından temin edilebilen Moscow Pass, en popüler müze ve ilgi çekici yerlerin çoğuna ücretsiz giriş imkanı sunar. Geçişler ödediğiniz ücrete göre bir, iki veya üç gün boyunca kullanılabilir.

GEZİLECEK YERLER

Gorky Parkı

Gorky Parkı , Moskova

Maxim Gorky’nin ismini alan halka açık bu devasa park, aynı adı taşıyan Martin Cruz Smith’in roman ve filmi tarafından dünyaca ünlendi. Patikaları, süs çiçekleriyle bezeli bahçeleri ve gölgeli ağaç kemerleri ile nehir kenarı yürüyüşleri için popüler bir mekandır.

Adresi: Krymsky Val ulitsa, Moscow, 119049

 

Red Square

Kızıl Meydan , Moskova

Kremlin’in yıldızlarla çevrili duvarları ve St Basil Katedrali’nin renkli kubbeleri, tarihi Moskova’nın merkezi olan Kızıl Meydan’da hakimdir. Soğuk Savaş sırasında askeri cesaret gösterileri için ayarlanan birlikler, hala Moskova’nın ünlü Zafer Bayramı geçit töreni için her yıl burada toplanıyor.  Lenin’in Mozolesi, Devlet Tarihi Müzesi ve GUM Mağazasının da dahil olduğu pek çok gezilebilecek yer burada toplanıyor.

Adresi: Red Square, Moscow, 109012

 

Pokrovsky Sobor (Aziz Basil Katedrali)

Aziz Basil Katedrali , Moskova

Hiçbir şey, St Basil Katedrali’nin şeker renkli kubbeleri gibi ‘Moskova’ yı anlatamaz. Gerçeküstü Kızıl Meydan’dan yükselen ve bir şekerleme kubbeleri koleksiyonuyla taçlandırılan bu şaşırtıcı mimari gezegenin en dikkat çekici binalarından biridir. 1550’lerde Ivan Terrible’ın Moğollara karşı kazandığı zaferini anmak için inşa edilmiş, bugün Moskova’nın en iyi dini simgeler ve duvar resimleri koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

Adresi: Red Square, Moscow, 109012

 

Kremlin

Kremlin Sarayı , Moskova
Reklamsız gezinti için

Rus devletinin merkezi olan Kremlin (kelimenin tam anlamıyla ‘müstahkem kent’), Rusya’nın en ünlü anıtıdır. 15. ve 16. yüzyıldan kalma kiliselerin ve sarayların ikonik silueti ile bu duvarlı kale aslında 1147’de kuruldu. Kültür, Sovyetler Birliği hükümetinin merkezi olarak oynadığı rolle güvence altına alındı. Soğuk Savaş kurgusunun bir sonucu olarak, ünü gerçek tarihsel rolünü aşıyor, ancak Rusya’nın hikayesinin büyüleyici karmaşıklıklarını düşünecek daha iyi bir yer yok.

Adresi: Krasnaya ploshchad, Moscow, 103073

Websitesi: http://www.kreml.ru/en

 

Khram Khrista Spasitelya (Kurtarıcı İsa Mesih)

Khram Khrista Spasitelya , Moskova

Bu güzel katedral 20. yüzyıl Moskova’sının mücadelelerinin bir anıtıdır. Aslen 1883 ve 1889 arasında Napolyon’a karşı kazanılan zaferin anısına inşa edilen Katedralin parıldayan yapısı 1997 yılında tamamlandı.

Adresi: Volkhonka ulitsa 15-17, Moscow, 119019

Websitesi: http://www.xxc.ru/english

 

Tretyakov Galereya (Tretyakov Devlet Galerisi)

Tretyakov Galereya (Devlet Galerisi)

Dünyadaki en önemli Rus ikonlarını bir araya getiren bu galeri, Bizans döneminden 17. yüzyıla kadar olan Rus Ortodoks sanatını kapsar. En ünlü eseri Madonna ve çocuk olarak bilinen mükemmel bir portre. Ayrıca Theophanes tarafından Yunan, Dionysius ve Andrey Rublyov’un eserleri bulunmaktadır. Koleksiyon, 20. yüzyılın başlarına kadar yeni Rus sanatını içeriyor.

Adresi: Lavrushensky pereulok 10, Moscow, 119017

Webadresi: http://www.tretyakovgallery.ru/en

 

Mavzoley Lenina (Lenin’in Mozolesi)

Lenin’in Mumyalanarak Korunan Bedeni

Sovyetler Birliği’nin kurucusu, Kremlin’in doğu tarafında, Kızıl Meydan’a bakan kırmızı ve siyah granit bir türbede yer almak için korunmuştur. Lenin, 1924’te öldü ve onun cesedinin gövdesi, türbeye bir kristal tabut içinde yerleştirildi ve sadık Rus vatandaşları için bir hac noktası haline geldi. Ziyaretçiler, ziyarette saygılı olmalıdır (şapka, kamera veya cepte el yok). Not: türbe sıklıkla haber verilmeksizin kapanır.

Adresi: Red Square, Moscow, 109012

Webadresi: http://www.lenin.ru

 

Devlet Tarihi Müzesi

Moskova Devlet Tarihi Müzesi

Küflü bir tarihi eser koleksiyonundan daha fazlasını arıyorsanız, buradaki her oda, farklı bir tarihi dönemi anlatan bir tarzıda dekore edilmiştir. Kalıcı sergiler, Volga Nehri’nin yanında bulunan 5000 yıllık bir longboat botu ve ortaçağ zırhı ve silahları da dahil olmak üzere Rusya’nın her yerinden hazineler sergileniyor. Sibirya, Altay ve Kievan Rus sergileri ülkenin geniş kültürel ve etnik çeşitliliğini yansıtıyor. Tanımlar Rusça, ancak İngilizce turları da mevcut.

Adresi: Red Square 1, Moscow, 109012

Webadresi: http://www.shm.ru/

 

Novodevichy Manastırı (Novodevichy Manastırı)

Novodevichy Manastırı , Moskova

1524’te Büyük Prens III. Vassily tarafından kurulan Novodevichy Manastırı, altın kubbe ve katmanlı bir çan kulesi ile taçlandırılmış klasik Rus Ortodoks mimarisinin bir parçası olan Smolensk Bakire Katedrali’nin hakimiyetindedir. Manastır, soylu olmayan kadınlara yönelik bir sürgün yeriydi ve Rusya’daki en sağlam Ortaçağ manastır komplekslerinden biri olmaya devam ediyor. İçinde 16. yüzyıl freskleri ve görkemli 17. yüzyıldan kalma ikonostasis var. Bitişik mezarlıkta Anton Çehov da dahil olmak üzere birçok seçkin Muskovitin mezarları yer alıyor.

Adresi: Novodevichy proezd 1, Moscow, 119435

Telefonu: +7 495 246 8526.

Faaliyet Saatleri: 09:00-17:00

 

Memorialny Muzey Kosmonavtiki (Kozmonotik Anıt Müzesi)

Memorialny Muzey Kosmonavtiki , Moskova

Bu büyüleyici müze, Sovyet uzay araştırmalarının zaferini gösteren fresklerle kaplı, 100 metre yüksekliğindeki (328 ft) titanyum yapı, Uzayı betimleyen taş tavanın gölgesinde yer alıyor. Rus, bilim, uzay ve mühendislik alanındaki başarılarını kutluyor. Dışarıda iki Tupolev yolcu uçağı ve Yuri Gagarin’i uzaya çıkaran tipte bir de Vostok roketi var. Astronomiye ilginiz varsa bu müze mutlaka ilginizi cezbedecektir mutlaka ziyaret edin.

Adresi: Prospekt Mira 111, Moscow, 129515

Giriş Ücretli

Webadresi: http://www.kosmo-museum.ru

Faaliyet Saatleri : Sal-Çar, Cum-Paz 10:00-19:00, Per 10:00-21:00.

MOSKOVA'DA YAPILABİLECEKLER

Tekne turları

Moskova’yı görmenin en iyi yollarından biri, Moskova Nehri üzerinde bir tekne gezisine çıkmaktır. Capital Shipping Company tarafından işletilen gezi turları, şehir merkezindeki bir dizi noktadan yarım saatte bir hareket ediyor ve bu turlar yaklaşık 90 dakika sürüyor.  Kremlin ve Moskova Devlet Üniversitesi gibi Moskova simgelerinden geçiyor. Biletler otellerden veya tekne şirketinden alınabilir.

 

Yürüyüş Turları

Seyahat acenteleri ve oteller sizi Moskova’da yürüyerek gezdirmek için özel rehberler sağlayabilir ve bu kişiler, bazıları sınırlı İngilizce konuşan Kızıl Meydan’da hizmet veren serbest rehberlerden daha güvenilirdir. Biraz daha yaratıcı bir şeyler arıyorsanız, MoscowMania çok çeşitli gayrı resmi çalışan şehir yürüyüş turları sunan, enerjik, tarih bilgileri iyi insanların bir araya geldiği bir websitesidir. Buraya göz atabilir size rehberlik edecek bir yerli bulabilirsiniz.

Telefon: +7 903 713 0583

Web adresi: http://www.mosmania.com

Moskova Gezileri

Peredelkino
Moskova’nın 20 km (20 mil) güneyindeki Peredelkino, çevredeki çam ormanlarında (ikinci evleri) koruyan Moskova’nın büyük yazarları ve entelektüelleri için favori bir sığınaktı. Şair ve yazarı Boris Pasternak, 1953’te burada yaşadı ve köy kilisesinin yanındaki mezarlığa gömüldü. Boris Pasternak’ın evi müze olarak halka açık. Müze olan evi, kişisel eşyalarını ve geniş bir kütüphaneyi içeriyor.

Sergiyev Posad

Sergiyev Posad

Rusya’nın en büyülü manzaralarından biri, Sergiyev Posad’daki (eski adı Zagorsk) St Sergius’un Üçlü Lavrası’dır. 1340’larda Radonezh St Sergius tarafından kurulan bu, Rusya’daki en önemli manastır kompleksi ve Rus Ortodoks Kilisesi’nin manevi kalbidir. Bir kaleye benzeyen, Ortodoks bir terim olan onurlu anlamına gelen ‘Lavra’ nın sahip olduğu dört Ortodoks kilisesinden biridir. Her gün 05:00-21:00 arasında açıktır ve giriş ücretsizdir. Sergiyev Posad, Moskova’nın kuzeydoğusunda, neredeyse açık hava müzeleri olan bir grup eski Rus şehri olan Altın Yüzük’ün bir parçasıdır.

Telefon: +8 496 540 5334.

Web adresi: www.europcar.com

MOSKOVA'DA KONAKLAMA

Konaklama başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Madrid Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

MOSKOVA'DA YEME & İÇME

Komünizmle yönetilen Sovyet Rusya’nın dağılmasından sonra Moskova, şu anda dünyanın en marka takıntılı şehirlerinden biri haline gelmiştir. Butikler, statü ile takıntılı olan insanların satın almayı daha cazip kılan, pahalı ve göz alıcı ürünleri tercih etme eğilimdeler. Aslında, kentin en zengin sakinlerinden bazıları yurtdışında alışveriş yapmayı tercih ediyor çünkü Moskova’dan hem daha kaliteli hem de daha ucuz. Ruble ‘nin Türk lirasına göre olan değerine aldanıp Moskova’yı sakın ola ucuz zannetmeyin. Moskova, Dünya üzerinde bildiğiniz herhangi bir şehirden çok daha pahalıdır. Uygun fiyatla alışveriş yapabileceğiniz yerler de var Moskova Gezi Rehberi ‘nde alternatif alışveriş yerlerini tek tek ele alacağız.

VEGAN MUTFAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ VERMEK İSTER MİSİN?

Ne yazık ki elimizde Vegan restoranlar ile ilgili bir bilgi mevcut değil. Moskova’ya seyahat eden Vegan bireyler için Moskova’nın Vegan mutfağı hakkında bilgi vermek ister misin? Lütfen Rehberi Düzenle sekmesini kullanarak bu alana Vegan Mutfağı konusunda yazın.

Başlıca Yerler

Reklamsız gezinti için

Kızıl Meydan’ın kuzeyindeki Tverskaya Ulitsa (Tverskaya caddesi), Moskova’nın en pahalı alışveriş caddesidir ve çok sayıda pahalı butiğe sahiptir. Arbat, yüksek kaliteli mağazaları olan kentin ana alışveriş bölgesidir. Moskova’nın Bond Caddesine eşdeğer olan Petrovka ise elmas takılardan kürk mantolara ve antikalara kadar çok çeşitli ürünler sergileniyor.

Pazar Yerleri

Tıpkı ülkemizde de olduğu gibi pazar kültürü moskovada da mevcut. Pazar yeri, pazartesiden cumartesiye 07:00-19:00 , pazar günleri ise 07:00-17:00 saatleri arasında açıktır. Resimlerden, cam üfleme hediyelik eşyalara rastlamak mümkündür.  Gorbushka Electronics Market’te ise çok çeşitli oyunlar, video ve DVD’ler bulunur.

Alışveriş Merkezleri

Eskiden 19. yüzyıla ait büyük bir alışveriş merkezi olan Kızıl Meydan’da bulunan GUM (Gosudarstvenny Universalny Magazin), Hugo Boss, Dior, Calvin Klein ve benzer markaları satan pahalı butiklerle doludur. Başlıca rakibi olan havalı mağaza TsUM, uluslararası markalara sahipken, Barvikha Luxury Village gösterişli ürünler sunar.

Eliseev Gastronome (aşağıda), 14 Tverskaya’da yer alır, bir şey satın almayacaksanız dahi görülmeye değer. 1880’lerde bir asilzadenin sarayı olarak inşa edilmiş, orijinal mermer sütunlarını, maun raflarını ve şamdanlarını hala koruyor. Şimdi ise lüks bir market zincirine aittir.

Açılış saatleri
Moskova’da alışveriş saatleri genellikle pazartesiden cumartesiye 09:00-18:00 arasındadır. Bazı büyük mağazalar 10:00-20:00 arasında açılıyor.

Anı Eşyaları

Moskova’dan bir hatırayla ayrılmak için bol seçeneğiniz var. Matruşka (Matryoshka) bebeklere göz atın. Yerel elbiseler, çiçekli elbiseler ve başörtüleri;  kürk şapkalar, zarif dantel benzeri ayrıntılara sahip hediyelik eşyalar, seramik ve kehribar takılar ilginizi çekebilir.

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

Alışveriş & Gece Hayatı başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Moskova Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

REHBERİ DÜZENLE

Moskova Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

Moskova Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek Moskova Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır