Meşhur Gürcü Şarapları : Üzümün Binbir Tonu

Gürcistan’a gidip de oradayken meşhur gürcü şarapları ‘nı tatmadan olmaz.  Benzer kalitede şaraplara sahip Ülkelerdeki fiyatların aksine Gürcistan’da nispeten çok daha uygun fiyatlarla çok kaliteli şarap tatmanız mümkün. Haliyle yapılacak listenize mutlaka bir şarap tadımı eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Gürcü Şarapları neden meşhurdur?

Gürcistan, Dünya üzerinde en erken şarap üretimine başlayan ülkelerden biridir. Şarap imalatının tarihi M.Ö. 8000 yıllarına kadar dayanıyor. Verimli topraklarının bir nimeti olarak 500’den fazla orijinal üzüm çeşidi Gürcistan’da yetişir. Başka hiçbir ülkede bu kadar zengin üzüm çeşidi yetiştirilmemektedir.  Haliyle Gürcistan hem kırmızı hem de beyaz şarap yönünden çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir.

Gürcistan mutfağı dendiğinde akla gelen ilk ürünlerden biri şarap oluyor. Avrupa’daki pek çok lüks restoranda meşhur Gürcü şarapları servis edilir.  Gürcü şarabını bir üst noktaya taşıyan etkenlerin başında mineralli Kafkas suyu geliyor. Mineralli suyla beslenen topraklarda yetişen üzümler daha lezzetli ve aromatik oluyor, bu da şaraba yansıyor.

Gürcistan’da en iyi şarap nerede tadılır?

Eğer Tiflis’teyseniz 8000 Vintages Gürcü şaraplarını tatmak için güzel bir seçenek olabilir.  Bir şişe şarabı 2022 tarihinde 200TL den başlayan fiyatlarla doya doya tatmanız mümkün.  Google map bilgisi için buraya tıklayabilirsiniz.

Tiflis’te yer alan bir diğer güzel mekan ise “Wine Buffet” dır. Konum bilgisi.

Bahşişler ne alemde?

Gürcistan’da Restoranlar, kafeler veya taksilerde bahşişler faturada genellikle yukarı yuvarlanır. Aldığınız hizmetlerden çok memnunsanız hesabınızın %10’u kadar bir bahşiş hoş karşılanacaktır.

Alkol alma yaşı

16’dır.

 

Yazımızı son bir bilgiyle noktalayalım.

Reklamsız gezinti için

2013 yılında UNESCO,  “Somut Olmayan Kültürel Miraslar” listesine Gürcü şarabını eklemiştir. 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır