Mersinde Tantuni nerede yenir?

Mersinde Tantuni nerede yenir?

Mersine tantuni nerede yenir konusunu yazmakta hiç ama hiç zorlanmayacağım çünkü tam 30 yıllık bir Tantuni gurmeliğim söz konusu. 🙂 Eh ama tabi damak tadı söz konusu olduğunda insanların farklı farklı zevkleri olabilir. Ancak sözü edilen Tantuni ise; ortak bir damak zevki söz konusudur ve bu da kişiden kişiye farklılık gösteremez.  Tantuni’ye aşikar bir Mersinli bilir ki; tantuninin kendisine has etin sinirlerinden ayrıştırılma ve bir pişirme tekniği vardır. Tantuniyi leziz yapan şey; etin sinirsiz oluşu, hemen onun ardından kıvamında haşlanıp daha sonra  tam ayarında, doğru oranda ve çeşitlilikte baharatlarla kavrulması ve doğru oranda et ve sebzelerle doğru ekmeğin içinde servis edilmesidir .

Bu dengeyi sağlamak kolay gibi görünebilir ancak iki Tantunici arasındaki lezzet farkı dağ gibidir.

Mersin’de en lezzetli tantuniyi kim yapıyor?

Bu sorunun tartışmasız yalnızca bir tane cevabı var. O da 1983 yılından bu yana faaliyet gösteren, Mersin’in ilk Tantunicisi olan Shogun Tantuni ‘dir. Sahibi Hamit abimiz aslen Elazığlı, ancak yıllardır Mersinlidir, çocukluğumuzu bilir. Dedemizden, babamıza, bize ve hatta şimdi evladımıza kadar Tantuniyi bize Hamit Abi tattırmıştır.

Onlarca yerde yedik mu mereti, Mert Tantuni’den, Yaprak Tantuni’ye, Göksel’den..  Özkanına, Salih Ustasından Şişko Tantuni’sine kadar..

Hepsine kötü demiyorum buradan yanlış bir anlam çıkarmanızı istemem sonuç olarak  burada söz konusu edilen şey Mersin Tantunisi, Mersin’de kötü tantuni yiyemezsiniz. Bundan emin olun. Mersin’de sadece Lezzetli / Daha lezzetli ayrımı yapabiliriz.

İşte Shogun Tantuni de burada En lezzetli olarak değerlendirdiğimiz yegane yerdir.

Neden adı çok bilinmiyor?

Shogun Tantuni’yi işleten Halit abimiz ununu elemiş duvara asmış biri. Öyle aman aman çok kazanayım ikinci, üçüncü, dördüncü bir şube açayım derdinde biri değil. Pozcu semtinde Alanya fırını sokağında,  ilk açıldığı günden beridir 36 yıldır aynı yerde. Bunca yıl boyunca yeri hiç değişmedi. Bu sebeple her yerde bir şubesi görünmediği için pek göze batmıyor.

Mersinde Tantuni nerede yenir ? Sizin başka bir yanıtınız mı var? Yorum alanında sebepleri ile görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Shogun Tantuni nerede? Nasıl gidilir? Adres ve  İletişim bilgileri

Alanya fırını sokağından içeri girin İkinci sokağın köşe başında Manavın yan tarafında Shogun Tantuni’yi göreceksiniz.

Web adresi: shoguntantuni.com

Telefon : (0324) 325 74 72

Reklamsız gezinti için

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır