Meksika’nın Balisi : Turkuaz Cenneti Tulum

Meksika’nın Balisi Tulum , yumuşak, beyaz kumlu plajları, turkuaz suları ve bohem havasıyla tanınan tropik bir cennettir. Takma adı “Meksika’nın Balisi” olan Tulum, Endonezya’nın Bali adasından çok daha yakın olduğu için özellikle ABD’li gezginler için bir plaj kaçamağı için ziyaret edilebilecek harika bir yer!

Tulum ayrıca Meksika’daki en iyi Maya kalıntılarından bazıları barındırıyor. Tulum Harabeleri, Karayip Denizi’ne bakar. Burayı ziyaret ettikten sonra, aşağıdaki plaja doğru yürüyebilir ve hemen içine atlayabilirsiniz.

Bu 13. Yüzyıl Meksika arkeolojik alanı, Meksika’nın Balisi Tulum’daki en iyi plajlardan biri olan Playita Tortuga AKA Tulum Harabeleri Plajı’na bakan bir uçurumun üzerinde yer almaktadır. Girmek için sadece 80 peso (4 USD) karşılığında, Tulum Harabeleri’ni ziyaret etmek, Tulum’da bir bütçeyle yapılacak en ucuz ve en iyi şeylerden biridir.

Tulum’a Nasıl gidilir?

Havaalanı olmadığı için Tulum’a direkt uçuş yok. Cancun’a veya Cozumel’e uçuş bulabilirsiniz.

Cozumel üzerinden ulaşım:

Cozumel üzerinden feribot (40dk) + kara yolu (+1 saat) ulaşımla Tulum’a gidebilirsiniz.  Feribotla anakaraya çıktıktan sonra Playa del carmen’e giden feribotlara binebilirsiniz. Bu feribot sizi doğrudan Tulum’a gidecek otobüslerin olduğu bir durağa götürecek. Yolda çevrenizdeki insanlara otobüs durağını sormaktan çekinmeyin. Otobüs yerine taksi kullanmak isterseniz otobüs durağının bulunduğu yerde taksiler de var. Taksi de tercih edebilirsin.

Cancun üzerinden ulaşım:

Cancun üzerinden gidecekseniz şayet sizi 2 saat sürecek bir karayolu bekliyor. Yola çıkmadan önce hangi havaalanına daha uygun fiyatla uçuş bulabileceğinize mutlaka bir bakın.

Tulum Güvenli mi?

Tulum çok güvenlidir. Ama tabii ki eşyalarınızı orta yerde bırakacak kadar değil. Bir araba kiralayabilir ve geceleri sorunsuz bir şekilde dolaşabilirsiniz. Meksika’nın tehlikeleriyle ilgili şehir efsanelerine rağmen, Tulum’da New York’tan daha güvende olacaksınız.

 

Tulum Pahalı mı?

Yalan söylemeyeyim. Tulum gezginler için epeyce pahalı bir yer. Birçok zengin ABD ve İngiliz ziyaretçinin buralara geliyor olması sebebiyle aşırı pahalı hale geldi. Ekonomik bir seyahat planlayanlar için en iyisi mi burayı düşük sezonda ziyaret etmektir.  Akşam yemeği için dahi bir otel bölgesinde yemek yiyecekseniz şayet az 35 dolar.  yemeğinizin yanında bir kokteyl veya şarap istiyorsanız 55 doları gözden çıkarın.

Şehir merkezine gitmeye karar verirseniz sokak yemekleri veya küçük yerel restoranlarda 5-7 dolara yemek yiyebilirsiniz.

 

Reklamsız gezinti için

Gezinize Tulum ile sınırlı kalmayın!

Yucatan Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızı mutlaka okuyun.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır