MADRİD

Gezi Rehberi

MADRİD GEZİ REHBERİ

 GENEL BİLGİLER


Popülasyon:
6,5 Milyon

İklim:
Akdeniz

Rakım:
667 m

Telefon Kodu:
+34 91

Metro Ağı:
Var

Havaalanı:
Var

Konuşulan Dil:
İspanyolca

Bunlara dikkat


PRİZ TİPİ:

MADRID'DE HAVA DURUMU
Videoyu oynat

  BORDO PASAPORT


Vize:
Vizesiz

Başvuru:
Zorunlu değil

Rezervasyon:
Zorunlu

* Ülkeye giriş vizesiz ancak kontrol noktasında seyahat süresince kalacağınız hotel ve dönüş uçak bileti rezervasyonu istenmektedir.

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu Madrid Gezi Rehberi ile Madrid seyahatinizde işinize yarayacak rehberlik hizmetlerinden, tur acentalarına, Madrid‘in tarihinden gezilecek yerlerine , alışveriş ve ulaşım bilgilerinden konaklama imkanlarına kadar tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Madrid gezi rehberi ‘ne seyahatiniz sonrasında eklemek istediklerinizi [email protected] adresine yazarak deneyimlerinizi, anılarınızı Kamprota ile paylaşabilirsiniz.

Enerjik, kozmopolit ve yaratıcı Madrid, modern bir Avrupa başkentinin tüm özelliklerine sahiptir. Bir zamanlar İspanyol İmparatorluğu’nun merkezi ve Katolik hükümdarların hakimiyeti altında olduğunun izlerine her yerde rastlanabilir. Muazzam bir katedrali, Kraliyet Sarayı ve ihtişam dolu sayısız tarihi binaya rast geleceksiniz.

Turistler, Palacio Real ve Puerta del Sol arasındaki merkezi bölgede zaman geçirme eğilimindedir, ancak Madrid’in mahallelerinin her biri farklı tattadır. Lavapiés, Malasaña ve Chueca. Paseo de la Castellana’nın kuzey ucunda Puerta de Europa’nın “eğik kuleleri” bulunurken, Plaza Mayor’dan aşağı inen yeni kafelerin geleneksel barların yanı başında bulunduğu La Latina bölgesi yer alır. Her bir bölge görmeye değerdir.

ULAŞIM

Toplu Taşıma

Madrid’de kapsamlı bir otobüs güzergahları ağı, kapsamlı bir metro ve tren seferleri hizmeti verilmektedir. Aşağıda tüm ulaşım bilgilerine yer verilmiştir.

EMT Otobüs İşletmesi

Madrid otobüs hizmetini yürütüyor. Gece otobüsleri 23:30-06:00 tarihleri arasında Plaza de Cibeles’ten kalkmaktadır.

Telefon: +34 902507 850

Web Adresi: www.emtmadrid.es

 

Cercanías / Tren Ağı

Cercanias tarafından işletilen yerel tren ağıdır. Charmartín ve Atocha istasyonları arasında  12 hattan farklı hatta sahip bir demir yolu ağından oluşmaktadır. Metro ile bağlantı noktalarını aşağıdaki metro haritası üzerinden inceleyebilirsiniz.

Web Adresi: www.renfe.com

Tarjeta Transporte Público (Akıllı Kart)

Madrid’in ulaşım akıllı kartıdır. Metro istasyonlarında, Plaza Mayor turizm bürosunda ve çevrimiçi olarak bir, iki, üç, beş veya yedi günlük turist versiyonları da mevcuttur.

Web Adresi: www.tarjetatransportepublico.es

Metro İle Ulaşım

Metro Telefon: +34 902444 403

Web Adresi: www.metromadrid.es

Metro her gün 01:30’a kadar düzenli olarak çalışır. 12 metro hattının her biri bir renk ve sayı ile ayırt edilir. Haritayı büyütmek için üzerine tıklayın. Hatırlatma: Aynı haritayı yukarıdaki web bağlantı adresinde de bulabilirsiniz.

Madrid Metro Haritası

MADRİD'DE GEZİLECEK YERLER

Parque del Buen Retiro (Retiro Park)

Madrid’in kalbindeki bu yemyeşil park aslında Philip IV’ün özel bahçesi idi. Ziyaretçiler bahçe içinde yürüyüş yapabilir, gölde kürek çekebilir veya geniş ormanlık alanlarda piknik yapabilirler. Falcılar, sokak performans sanatçıları bulunan bu yere hafta sonları pek çok insan akın eder. Bir çocuk kukla tiyatrosu ve çok sayıda ferahlık noktası vardır.

Parque del Buen Retiro

Adres: Plaza de la Independencia, Puerta de Alcalá, Madrid
Telefon: +34 915 30 00 41
Açık Olduğu Saatler:

Nisan-Eylül aylarında 06:00-00:00 arası. Ekim ve Mart ayları arasında ise 06:00-22:00 arasında açıktır.

Website: http://www.esmadrid.com/en/tourist-information/parque-del-retiro
Giriş: Ücretsiz

Museo del Prado (Prado Sanat Müzesi)

The Prado Museum (founded in 1819) is among Europe’s greatest art galleries. Within its 4,000-strong collection of 16th to early 19th-century paintings are masterpieces by Fra Angelico, Botticelli, Bosch (El Bosco), Titian, Rembrandt and Velázquez, as well as evidence of the astonishing development of Goya – from his sun-soaked early paintings of dances and festivities to the grim madness of his black period.

Museo del Prado (Prado Müzesi)

Adres: Calle de Ruiz de Alarcón, 23, 28014 Madrid, İspanya
Telefon: +34 91 330 2800.
Açık Olduğu Saatler:

Pzt-Cts 10:00-20:00, Paz 10:00-19:00.

Website: http://www.museodelprado.es
Giriş Ücretli mi? : Evet

SofíaReina Sofia Ulusal Sanat Müzesi

Museo Nacional Centro de Arte Reina 

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia1977’de İspanyol mimar Antonio Fernánez Alba tarafından tasarlanan Reina Sofia’nın yapımı 1990 yılında tamamlandı. 1992’de Kral ve Kraliçe tarafından resmi olarak açıldı. Picasso, Dalí, Miró ve Juan Gris müzede sergilenen sanatçılar arasında. Son zamanlarda müze, Fransız mimar Jean Nouvel tarafından yapılan bir bina ile genişletildi.

Adres: , Calle Santa Isabel 52, Madrid,
Telefon: +34 91 774 1000.
Açık Saatler: Pzt-Cts 10:00-21:00, Paz 10:00-19:00 Salı günleri kapalı.

Website: http://www.museoreinasofia.es
Giriş Ücretli mi?: Evet. (Saat 19:00 ‘dan ücretsiz. Pazar 14:30-19:00 arası ücretsiz.)

Palacio Real (Royal Palace)

Palacio RealV. Philip, 18. yüzyılda Alcázar’ı tahrip eden bir yangının ardından İtalyan mimarlar Giambattista Sacchetti ve Francesco Sabatini’yi Kraliyet Sarayı’nı inşa etmeleri için görevlendirdi. Kraliyet Sarayı resmi bir ikametgah olmasına rağmen, kral orada yaşamıyor. Bu 3000 odalı yapının yalnızca devlet işlevleri için kullanıldığı anlamına gelir. Turlara ve bireysel ziyaretlere açıktır. Öne çıkan bölümleri arasında Halberdiers Salonu ve Sütunlar Salonu yer alır.  Yapı içerisinde 17. yüzyıl heykelleri, Taht Odası ve lüks özel daireler yer alıyor.

Adres: Plaza de Oriente, Madrid,
Telefon: +34 91 454 87 00.
Açık Saatler: Ekim-Mart tarihleri arasında 10:00-18:00. Nisan-Eylül arasında 10:00-20:00.

Reklamsız gezinti için

Website: http://www.patrimonionacional.es
Giriş Ücretli mi?: Evet.

Plaza Mayor (Main Square)

Plaza MayorBu güzel Arnavut kaldırımlı meydan, 16. yüzyılın başlarında Philip III’ün hükümdarlığı altında inşa edilmiştir. Heykeli gururla meydanın merkezinde durmaktadır. Plaza Mayor hem pazar yeri hem de halkın gösterileri için bir  toplanma alanıdır. Günümüzde burada turistleri yerli halktan daha fazla görmeniz mümkündür.  Meydanın çevresinde çarşılarda dükkanlar ve kafeler vardır.

Adres: Plaza Mayor, Madrid,
Açık Saatler: 7 gün/24 saat

Website: http://www.esmadrid.com/en/tourist-information/plaza-mayor-madrid
Giriş Ücretli mi?: Hayır

Madrid Río

Madrid RioMadrid Río, yaklaşık 10 km uzunluğunda, şehrin daha önce ihmal edilen bir bölümü olan Manzanares Nehri kıyısında inşa edilen bir kent parkıdır. Tarihi anıtları, yaya ve bisiklet yolları ile süslü bu nehir kıyısı oldukça başarılı bir şekilde düzenlenmiştir. Öne çıkan özellikleri arasında 800’den fazla meyve ağacı ile donatılan bahçeleri, seraları, çocuk oyun alanları sayılabilir.

Kraliyet Manastırı (Monasterio de las Descalzas Reales)

Kraliyet Manastırı, Monasterio de las Descalzas RealesV. Charles’in kızı Juana de Austria tarafından 1559 yılında soylu kadınlar için bir sığınma yeri olarak kurulan Convento de las Descalzas Reales hala işlevsel bir manastır. 16ncı ile 17nci yüzyıl barok mimarisinin mükemmel bir örneği olan bu bina, Flaman halıları, İtalyan ve Flaman resim ve heykelleri, dini eserler ve daha fazlasını barındıran sanatsal hazineler içerir. Manastır yalnızca rehberli turlara açıktır. Turlar İngilizce’dir, sorular İngilizce olarak alınmaktadır.

Adres: Plaza de las Descalzas Reales 3, Madrid,
Telefon: +34 91 454 8800.
Açık Saatler: Salı-Cts 10:00-14:00 / 16:00-18:30. Pazar 10:00-15:00.

Website: http://www.patrimonionacional.es
Giriş Ücretli mi?: Evet.

Thyssen-Bornemisza Müzesi (Museo Thyssen-Bornemisza)

Museo Thyssen-BornemiszaÖzel bir koleksiyon merakıyla sanat eserleri toplamaya başlayan Heinrich genelde Amerikalı zenginlerden sanat eserleri alır. 20. yüzyılın başında Avrupa’dan sanat eseri toplayan Amerikalı zenginler 1929 Dünya Ekonomik Bunalımıyla beraber ellerindeki değerli eserleri satma yolunu seçerler. Bu dönemde Heinrich çok önemli eserleri koleksiyonuna ekler. Koleksiyon Heinrich’in oğlu Hans tarafından sürdürülür. Hans bu koleksiyonu genişletip düzenleyerek dünyanın en büyük özel koleksiyonlarından birisi haline getirmiştir. Baronun 1985 yılında evlendiği eşi Carmen Cervera eşini koleksiyonu serilemek konusunda ikna eder. İspanyol Hükûmeti ve aile arasında yapılan anlaşmanın ardından 1992 yılında koleksiyonun sergilendiği müze açılır.

Adres: , Paseo del Prado 8, Madrid, 28014
Telefon: +34 91 791 13 70.
Açık Saatler: Pzt 12:00-16:00; Salı-Pazar 10:00-19:00.

Website: http://www.museothyssen.org
Giriş Ücretli mi?: Evet (Pazartesi ücretsiz).

Mapfre Vakfı Sergi Salonu

Fundación Mapfre Sergi SalonuKâr amacı gütmeyen vakıf Mapfre, Madrid’in en büyük caddelerinden birinde  iki sergi salonuna sahiptir. Düşük fiyatlı biletler ile mükemmel kalitede geniş içerikli sergiler sunar. Şehrin en göz ardı edilen sanatsal hazinelerinden biridir. Ünlü fotoğraf sanatçılarının çalışmalarını, Paris’teki Musée d’Orsay gibi galerilerle işbirliği yaparak getiren, olağanüstü resim, heykel ve diğer sergileri sunar.

Adres:  Paseo de Recoletos 23, Madrid, 28004
Telefon: +34 91 581 61 00.
Açık Saatler: Pzt 14:00-20:00, Salı-Cts 10:00-20:00, Paz 11:00-19:00.

MADRİD'DE YAPILABİLECEKLER

Madrid’i farklı bir açıdan görün

Teleferico Madrid
Şehri farklı bir açıdan görmek için teleferiğe binin. Madrid’in teleferiği Teleférico  Casa de Campo ağaçlarının hemen üzerinden ve Kraliyet Sarayı ve Almudena Katedrali’nin manzarasını sunar. Telefon: +34 91 526 9793

Bisikletle şehrin en iyi yerlerini görün

Pedallamak Madrid’i keşfetmenin en iyi yollarından biridir. 64km ‘lik bisiklet yolunu kullanarak şehri dolaşabilirsiniz.  Bisiklet, Retiro Parkı (Casa de Campo Park) keşfetmek için en ideal yoldur.

Kraliyet yolunu yürüyün

Dağlarla çevrili Madrid, çok sayıda yürüyüş yolu imkânına sahiptir. En iyileri arasında, Kraliyet Yolu yer alır. İspanyol hükümdarları tarafından tarihte Madrid’i dolaşırken kullanılan yolun yeniden düzenlenmesi ile oluşan bu rota yürümek için en ideal yoldur. Daha az bilinen rotalarda yürümek için www.hikingmadrid.com inceleyin.

Teatro Real’de Temsil İzleyin

Teatro Real
Teatro Real’de bugün dünya standartlarında operalar sahneliyor.  İspanya’nın neden en önemli kültürel mekanlarından biri olduğunu görmek için bir temsil izlemenizi tavsiye ederiz. Telefon: +34 91 516 06 60; Web Adresi: www.teatro-real.com

MADRİD'DE KONAKLAMA

Konaklama başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Madrid Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

MADRİD'DE YEME & İÇME

Geleneksel Madrileño mutfağıyla ünlü olan başkent, son zamanlarda daha maceracı bir restoran dalgası gördü. Bölgesel spesiyaliteler için daha küçük püskülleri (tapas barları) deneyin. Başlıca uluslararası mutfaklar da çeşitli mağazalarda bulunabilir, ancak en otantik Asya ve Avrupa dışı diğer mutfaklar için Lavapiés’e gidin.

VEGAN MUTFAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ VERMEK İSTER MİSİN?

Ne yazık ki elimizde Vegan restoranlar ile ilgili bir bilgi mevcut değil. Madrid’e seyahat eden Vegan bireyler için Madrid’in Vegan mutfağı hakkında bilgi vermek ister misin? Lütfen Rehberi Düzenle sekmesini kullanarak bu alana Vegan Mutfağı konusunda yazın.

Aşağıdaki Madrid restoranları üç fiyatlandırma kategorisine ayrılmıştır:

Bu Madrid restoran fiyatlarına ortalama üç çeşit yemek + yarım şişe ev şarabı dahildir. Vergi veya bahşişler dahil değildir. Lüks  (90 € ‘dan fazla) Orta (40 € – 90 €) Ekonomik (40 €’ ya kadar)

LÜKS RESTORANLAR

Hortensio

Mutfak: İspanyol
Hortensio Restaurant
Chamberi bölgesinin kalbinde yer alan Hortensio; ahşap zemini, açık renkte tuğladan duvarları, loş bir ışıkla aydınlatılan iç mekanı ile sizlere özel bir akşam yemeği imkanı sunar. Enfes şarapları (Picarana’yı deneyin) ve şef Mario Vallés’in enfes gastronomi yeteneklerini sergileyişini izleyin. Zencefilli sos ve havyarda haşlanmış yumurta ve boletus mantarı üzerinde servis edilen istiridyeleri meşhurdur. Lulo adı verilen tropikal bir meyve ile Karamelize edilmiş  kaz ciğerini mutlaka deneyin. Adres: Chamberi, Calle del Marqués del Riscal 5, Madrid, Telefon: +34 910 023 554. Website: http://www.hortensio.es

La Terraza del Casino

Mutfak: Katalan
La Terraza del Casino
İspanya’nın en iyi şeflerinden biri Katalan Ferran Adriá’nın olağanüstü lezzet kombinasyonlarını tatmak  için önceden rezervasyon yapmanız gereklidir. Adres: , Calle Alzala 15, Madrid, Telefon: +34 915 321 275. Website: http://www.casinodemadrid.es

ORTA SINIF RESTORANLAR

Botín

Mutfak: İspanyol

Dünyanın en eski restoranı olduğunu iddia eden Botín, kapılarını ilk kez 1725’te  açtı ve o zamandan beri yemekleri ile insanları mutlu ediyor. Geleneksel Kastilya yemekleri bu restoranın uzmanlık alanıdır.

Adres: , Calle Cuchilleros 17, Madrid,
Telefon: +34 91 366 4217.
Website: http://www.botin.es

Sala de Despiece

Mutfak: İspanya

Klasik bir kasap dükkanını çağrıştırmak için özellikle tasarlanmış bir iç mekana sahip bu yer size ilk bakışta bir seçenek gibi görünmeyebilir. Ancak insanlar yaratıcı menüsünü tadabilmek için haftalar önce rezervasyon yaparlar. Kaçırılmaması gereken yemekleri arasında yılan balığı ve stracciatella-peynir sosu ile servis edilen enginarları ve zengin soğan ve biber sosunda pişirilen ağızda eriyen ahtapot bulunur.

Adres: Chamberi, Calle de Ponzano 11, Madrid,
Telefon: +34 91 752 61 06.
Website: http://www.academiadeldespiece.com

EKONOMİK RESTORANLAR

Casa Lucio

Mutfak: İspanyol

Şehrin klasiklerinden biri olan Casa Lucio’da görkemli bir dekoru olmamasına rağmen yemek yiyen ünlü birini görmek olağan dışı değil. Madrid’in en eski bölgelerinden biri olan La Latina’da yer alan restoran, 1950’lerde açıldığından beri huevos estrellados con patatas (esas olarak cips ve genellikle jambonun üzerinde kızarmış yumurta) yemek için ideal bir yer olarak bilinir. Diğer yemekler arasında cocido madrileño (nohut güveç), callos (baharatlı sosta haşlanmış işkembe), taze kroketler ve yılan balığı bulunur.

Adres:  Cava Baja 35, Madrid,
Telefon: +34 91 365 8217.
Website: http://www.casalucio.es

La Buganvilla

Mutfak: İspanyol

Bu şık ve paranızın karşılığını veren restoranda, özellikle de pirinç esaslı yemeklerde, ustalıkla pişirilmiş İspanyol ve geleneksel Akdeniz yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Deniz temalı bir ortamda ıstakoz, deniz ürünleri veya et yemekleri tadabilirsiniz.

Adres: Calle Almagro 12, Madrid,
Telefon: +34 91 319 7550.
Website: http://www.labuganvilla.es

Reklamsız gezinti için

 

La Galette 2

Mutfak: İspanyol/Vejerteryan
Sebze, pirinç ve makarna yemeklerinden oluşan kapsamlı bir yemek listesine sahiptir.

Adres: Calle Barbara de Braganza 10, Madrid,
Telefon: +34 91 319 3148.
Website: http://lagalette2.com

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

Alışveriş & Gece Hayatı başlığı altında eklemek istediklerinizi “Rehberi Düzenle” bölümünden Madrid Gezi Rehberi ‘ne yazabilirsiniz.

REHBERİ DÜZENLE

Madrid Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

Madrid Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek Madrid Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır