Kübada ne yenir ne içilir ? : Küba Mutfağı

Kübada ne yenir ne içilir ve nerelerde yenir sorularına yanıt alacağız.  Deniz yaşamı açısından zengin bir adaya göre balık ve deniz ürünleri garip bir şekilde menülerde çok yer kaplamaz. Çoğu deniz ürünü İhraç edilir. Küba mutfağı; pirinç, fasulye, tavuk ve domuz eti üzerine yoğunlaşan İspanyol ve Afro-Karayiplerin  karışımı bir kültüre sahiptir. Yemeklerini büyük ölçüde tavada ve derin yağ fritözlerinde yaparlar. En iyi yemeklerinden biri Istakozdur.

 

Küba’ya Özgü Lezzetler: Kübada ne yenir?

Mevsime bağlı olarak, kuraklık yüzünden taze sebzelerin temin edilmesi zor olabilir.

Bitki ve Baharat çeşitliliğinin yetersizliğinden ötürü Küba mutfağı genelde baharat ve çeşni yönünden zayıftır. Yemekler genelde bu lezzetlerden uzak kalır.

 

 Congris

Yerel olarak ‘Moros y Cristianos’ olarak bilinen siyah fasulye ve pirinç ile yapılan bir yemektir. Karayipler, ABD Güney Devletleri ve Brezilya’da bulunan fasulyeli pilav yemeklerine de benzer. Küba‘da congrí olarak bilinen yemek Veracruz ve Tabascoda kızarmış muz ile beraber yenilir.

Congris , Küba Mutfağı

 

Frita

Kıyma ve sos ile yapılan Amerikan hamburgerin Küba versiyonudur. Soğan ve julienne doğranmış patates kızartması ile tepesinde küçük Küba ekmeği ile servis edilir.

Frita , Küba Mutfağı

 

Pulpeta

Kıyma ve haşlanmış yumurta ile doldurulmuş jambon ile yapılan köftedir.

Pulpeta

 

Ropavieja

Domates sosunda tane tane ayrılana kadar yavaşça pişirilen sığır etiyle yapılır.

Ropavieja

 

Boliche

Chorizo sosis ve yumurta ile doldurulmuş bir sığır eti kızartma.

 

Mojo

Genelde Izgara Etler için hazırlanan, içerisinde yağ, sarımsak, soğan, kekik ve limon suyu yer alan çok lezzetli bir sostur.

 

Picadillo

Kıyma, biber, soğan, sarımsak, kimyon, domates sosu ve zeytin içeren yerinem göre içerisine kuru üzüm ve patates de giren yöresel bir lezzettir.  Genellikle pilav ile servis edilir. Tacos, tuzlu hamur işleri veya kroket gibi yemeklerde dolgu olarak kullanılır.

Picadillo , Küba Mutfağı

 

 

Küba’nın meşhur içecekleri

Küba’ya gelip de bu içecekleri tatmamak olmaz.

Mojito

Küba genelinde merkezi her yerde bulunan; Rom, soda, nane, limon suyu ve buzdan yapılan güçlü ulusal kokteyldir.

Kübada ne içilir? : Mojito

 

Daiquiri

Rom, buz, şeker, limon suyu ve bir maraschino karışımı kokteyl.

Daiquiri

 

Guarapo

Şeker kamışından elde edilen bir içecektir.

Guarapo

 

Cafe Cubano

Meşhur Küba kahvesi ‘dir.

Cafe Cubano

 

Reklamsız gezinti için

Küba’da nerede yenir ? En iyi Restaurantlar

Küba’da 20’yi aşkın farklı bölgede hizmet veren yüzlerce restaurant mevcut. En popüler yerlerden biri olan “Havana” da olduğunuzu düşünerek  hemen denize sıfır olan Paladar Vistamar ‘da havuz kenarında leziz Küba Deniz ürünlerini tadabilirsiniz. Hesaplara %10 servis ücreti eklendiğini belirtelim.  Daha ekonomik bütçe dostu bir yerde yemeyi arzu ediyorsanız Butik restoranları tercih etmelisiniz.

Paladar Sevillas bu mekanlardan biridir. Paladar Sevillas ‘ta Deniz Ürünleri dahil olmak üzere yöresel yemekler de bulabilirsiniz.

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır