Küba Vizesi almak zor mu?

Küba vizesi nasıl alınır? A’sından Z’sine bu rehberde konu alıp, sizi işinin uzmanı vize danışmanlarıyla baş başa bırakıyoruz.

Küba vizesi genelde 1-2 iş günü içinde sonuçlanır. Nadir olsa da Küba Konsolosluğu/Büyükelçiliği gerekli gördüğü durumlarda işlem süresini uzatabilir ve başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Küba vize başvurunuzun değerlendirilmesinin yalnızca Küba Büyükelçiliği’ne ait olduğunu hatırlatmakta fayda var. Küba Konsolosluğunun randevu tarihlerinin yoğunluğu ve ek evrak talebi süreci gibi beklenmedik durumların göz önünde bulundurularak, Küba seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden en az 1 hafta önce başvurunun yapılması uygun olacaktır.

Transit Geçişlerde (Havalanı Üzerinden)
Küba’dan 72 saate kadar havalimanından ayrılmadan transit geçeceğiniz durumlarda Küba Konsolosluğuvize talep etmemektedir. Ancak hava limanından ayrılmak durumunda olduğunuz durumlarda Küba’da 1 günlükte olsa konaklayacağınız durumlarda vize almanız gerekecektir. Küba’da kapı vizesi veya benzeri bir vize türü uygulanmamaktadır.

Küba Vize Ücretleri

Vize ücreti seçilen vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Küba Konsolosluğu’ndan ya da Küba Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği acenteler aracılığıyla öngörülen konsolosluk ücreti ödendiği takdirde Küba vizesi alınabilmektedir. Küba vize ücreti belirli dönem aralıklarında değişebilmektedir. 

Küba Turistik Vizesi

Küba seyahati için gerekli evrak seçilecek vize türüne göre değişiklik gösterir. Küba vizesi için başlıca evrakların başında vize başvuru formu, renkli olarak taratılmış seyahat sonrası için en az 6 ay geçerli pasaport (kişisel bilgileri içeren sayfa) fotoğraf, gidiş dönüş uçak bileti gelir. Türkiye’de oturum izni olan yabancıların oturum izni belgelerini vize başvurusu sırasında beyan etmeleri gerekir. 

Küba vizenizi alırken ad ve soyadınızı  mutlaka kontrol etmelisiniz isminizde ve soyadınızda herhangi bir yazım hatası olmamalıdır.  Tek girişli, 30 gün kalışlı Küba turistik vizenizle Küba’ya seyahat edeceğiniz gün havalimanında Küba’ya gidiş-dönüş uçak biletinizi kontrol esnasında beyan etmeniz gerekir. Türkiye’den alınmış olan Küba vizesi ile Amerika’dan Küba’ya seyahat edilememektedir. Türkiye’den alınan Küba vizesi ile Meksika, Kanada veya diğer bölgelerden giriş yapılabilmektedir.

Gerekli Evraklar

1. Küba seyahatinde bulunacak vatandaşlarımızın Küba vizesi almaları zorunludur. Yeşil pasaport, gri pasaport ve siyah pasaportu olan vatandaşlarımız ise Küba vize işlemlerinde bulunmadan bu ülkeye seyahatlerini vizesiz olarak gerçekleştirebilirler.

2. Küba turistik vizesi pasaporta basılan vize değildir. Küba turistik vizesi bir seyahat kartı olarak başvuru sahiplerine takdim edilir. Bu sebeple kişiler yetkili Küba vize servisinin kaşesinin bulunduğu ve Elçiliğin barkod numarasının olduğu seyahat kartları ile ülkeye girişlerini gerçekleştirebileceklerdir.

3. Küba turistik vize 6 aylık hazırlanmış ve kişiye bu şekilde ibraz edilen bir vizedir. Küba turistik vize ile başvuru sahibinin Küba’da konaklama yapacağı süre ise 30 gündür. Küba’da 30 günden daha fazla kalmak isteyen vatandaşlarımız ise Küba resmi makamlarına başvuruda bulunarak 30 gün konaklamalı küba turistik vizelerini ek olarak 30 gün daha uzatabileceklerdir.

4. Küba turistik vize başvuruları için yukarıda belirtilmiş tek belgenin tarafımıza e-mail yolu ile ulaştırılması yeterlidir. Temsilcilerimiz Küba turistik vize başvuru işlemlerinizi başlatacak ve kısa süre içerisinde vizenizin size teslim edilmesini sağlayacaklardır.

5. Küba turistik vize ve tüm dünya ülkelerinin vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgiler için yukarıda bulunan iletişim bilgilerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Vize Danışmanları

Vize Firmanızla ilgili faaliyetlerinizi paylaşmak için “Temsilci Üye” olun.

Vize Danışmanı
Reklamsız gezinti için Giriş Yap / Üye Ol! Vize hizmetlerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgi...
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır