Küba Seyahat Sağlığı : Sağlık Koşulları

Küba seyahatiniz öncesinde Küba Seyahat Sağlığı ve Ülkenin Sağlık koşulları ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilmeniz için bu yazıyı hazırladık. Gelin şimdi Küba Sağlık Sistemini ve Sağlık koşullarını tek tek inceleyelim.

 

Ülkeye giriş için zorunlu aşı: Yok

Sağlık açısından Küba’yı ziyaret edecekleri tehdit edecek risklerin başında Tetanoz ve Hepatit A riski gelir.

Küba’ya seyahat ediyorsanız bu iki aşıya da sahip olduğunuzdan emin olun. Ülkede ayrıca bir de Sivrisinekten kaynaklanan Sıtma ve Melania riski mevcuttur. Ancak sivrisineklerden korunarak bu hastalıklardan önemli ölçüde korunabilirsiniz.

Yiyecekler ve İçecekler

Musluk suyu içmek güvenli değildir. Şişelenmiş kapalı su her yerde bulunur. Kapalı su temin edilemiyorsa su mutlaka kaynatılıp tüketilmelidir.  Sütler  pastörize olarak satılır  ve tüketimi güvenlidir. Yerel et, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve meyveler güvenle tüketilebilir.

Küba Seyahat Sağlığı : Diğer Riskler

Dang humması (dang kanaması ateşi) ve menenjit salgınları özellikle Havana ve Santiago gibi kentsel bölgelerde ortaya çıkabilir. Ülkede kuduz hastalığı görüldüğüne dair raporlar var.  Bir Isırılma durumunda, gecikmeden tıbbi yardım almayı ihmal etmeyin.

 

Ülkenin Sağlık Koşulları

Sağlık, ülkede eğitim gibi öncelik verilen alanlardan birisidir. Küba’nın özellikle göz hastalıkları, bazı kanser türleri, cilt hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları gibi tıbbi alanlarda başarılı olduğu ifade edilmektedir. Ancak, Küba’daki bütün yapılar gibi, hastaneler bakıma ve yeni teçhizata muhtaçtır.

Hastaneler

Ülke de 200 hastane bulunmaktadır. Yabancılara hizmet veren “Clinica Central Cira Garcia” bulunmaktadır. Bunun yanısıra Camilo Cienfuegos Kliniği de hizmet vermekte olup, acil servis hizmeti bulunmamaktadır.

 

CLINICA CIRA GARCIA CALLE

Adres: No. 4101 ESQUINA A 41 MIRAMAR, PLAYA, LA HABANA CUBA

Telefon: (537) 204 28 11 Fax: (537) 204 16 63

 

CIMEQ (SURGERY MEDICAL RESEARCH CENTRE)

Adres: CALLE 216 Y 118, SIBONEY, LA HABANA CUBA

Tel: (537) 271 76 68 Fax: (537) 272 98 15

 

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Halktan sağlık masrafı talep edilmemektedir. Yabancılar için muayene 25-40 CUC arası değişmektedir. Yatak ücretleri gecelik 80-100 CUC civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Her Küba vatandaşının sağlık güvencesi mevcuttur.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkede musluk suyu içilmesi tavsiye edilmemektedir.  Küba tarafından üretilen şişe suları (Ciego Montero) çeşme suyuna nisbeten daha sağlıklı olsa da çok kireçlidir.

Reklamsız gezinti için

 

İlaç Temin Koşulları

Ülkede ilaç temini konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır. Uluslararası Hastanelerden ilaç temini mümkündür. Sağlık sistemi halk için ücretsiz ve ilaç imalatı da Devlet destekli olduğu için Halk eczanelerinden yerel para ile (CUP ile ) Kübalılar ilaçlarını satın alabilmektedirler.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır