KÜBA

Gezi Rehberi

KÜBA GEZİ REHBERİ

 GENEL BİLGİLER


Yüzölçüm:
110,860 km2

Popülasyon:
11,3 Milyon

Nüf. Yoğunluğu:
99 kişi/km2

Başkent:
Havana

Yönetim:
Sosyalist Cumhuriyet

Para Birimi:
Küba Pezosu ₱

Konuşulan Dil:
İspanyolca

Bunlara dikkat


PRİZ TİPİ:

 Tavsiyeler

[sc name="traveladvicegeneral"]
Play Video

  BORDO PASAPORT


Vize:
Zorunlu

Başvuru:
Min. 1 Ay önce

Pasaport Süresi:
Min. 3 Ay

Rezervasyon:
Zorunlu

* Vize için Gidiş-Dönüş uçak ve seyahat süresince kalacağınız hotel rezervasyonu istenmektedir.

  YEŞİL PASAPORT


Vize:
Vizesiz

Vize Süresi:
90 Gün

KONSOLOSLUK BİLGİLERİ

Küba’da bir Türkiye Büyükelçiliğimiz var. İhtiyaç halinde Büyükelçiliğimize aşağıdaki bilgilerle ulaşmanız mümkün. Kamprota’da Seyahat Rehberlerimiz daima güncel tutulur. Tüm iletişim ve adres bilgilerini güvenle kullanabilirsiniz.

Türkiye Büyükelçisi:  Ayşe Berris Ekinci

Konsolosluk Adresi:
2207 CD, La Habana, Küba


+53 7 204 12 04
+53 7 204 12 05
+53 7 204 22 37

 Nöbetçi / Acil Durum Telefonu
+53 5 999 15 25

Fax: +53 7 204 28 99
E-mail: [email protected]

GENEL BAKIŞ

GİRİŞ

Bu Küba Gezi Rehberi seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm bilgiler düşünülerek hazırlandı. Yemeden, içmeye.. Gezip görülebilecek yerlere, yapılabilecek aktivitelere ve hatta Küba Gezi Rehberi içinde Küba’nın kültür ve bilmeniz gereken yerel yasaları ve zor bir durumda kalmanız halinde konsolosluk iletişim bilgilerini içerir. Şimdi lafı uzatmadan gelin, Küba Gezi Rehberi ‘ni yakından inceleyelim.

 

Genel Bakış

Tertemiz plajlar ve yemyeşil tepeleri, vahşi yaşam açısından zengin yağmur ormanları şehri sarmalayan sıra dağları ile Küba hiç şüphesiz  gezegendeki en ilgi çekici yerlerden biridir.

Karayipler’deki en büyük ve en kalabalık yer olan Küba’nın 1959 sosyalist devriminin ardından ABD’nin uyguladığı ticaret ambargosu adada adeta  zamanı dondurmuş oldu.  Klasik Amerikan arabalarını şehirlerden kırsal kesimlere varıncaya kadar her yerde görmek mümkün.

GÜVENLİK

Sokak suçları yok denecek kadar azdır.  Ülkeyi ziyaret eden Turistlere yönelik işlenen bir suç raporuna ulaşamadık. Ancak yine de Pasaportunuzun bir fotokopisini alıp, cüzdanınızı da güvenli bir yerde taşıyarak zihninizi bu düşüncelerle meşgul etmekten kurtarıp, seyahatinizin keyfini çıkarmaya odaklanabilirsiniz.

Acil Numaraları

106 – Polis
105 – İtfaiye
104 – Ambulans

Küba’da Ambulanslar ortalama 15-30dk aralığında reaksiyon gösterir. Polisler ise ülkede genel olarak çok aktif olduklarından ötürü hızlı bir şekilde geri dönüş sağlarlar.

Dil

Telefondaki operatörün İngilizce konuşup konuşamadığından ne yazık ki emin olamazsınız. Tamamen şansınıza kalmış. Acil durumlarda Yardım alabilmek için bir yerlere bir kaç kelime de olsa İspanyolca notlar almakta fayda var.

“Ambulancia de emergencia por favor”  İspanyolca Acil ambulans lütfen diyerek hayatınızı kurtarabilirsiniz.

LGBT+ YOLCULAR

Küba’da 1979’dan bu yana, 16 yaş üstü bireyler için eş cinsellik yasalarla koruma altındadır. Küba, LGBT+ bireyler için güvenle seyahat edilebilir ülkeler arasında yer alır. Ancak özellikle son yıllarda LGBT evliliklerin yasal hale getirilmesi ile ilgili toplumsal eylemler olabilmektedir.  Kişisel güvenliğiniz için toplumsal etkinliklerden uzak durmanızı, seyahat güvenliğiniz ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için bağlı bulunduğunuz şehrin LGBT+ dernekleri ile iletişime geçmenizi öneririz.

SAĞLIK

Ülkeye giriş için zorunlu aşı: Yok

Sağlık açısından Küba’yı ziyaret edecekleri tehdit edecek risklerin başında Tetanoz ve Hapatit A riski gelir.

Küba’ya seyahat ediyorsanız bu iki aşıya da sahip olduğunuzdan emin olun. Ülkede ayrıca bir de Sivrisinekten kaynaklanan Sıtma ve Melania riski mevcuttur. Ancak sivrisineklerden korunarak bu hastalıklardan önemli ölçüde korunabilirsiniz.

Yiyecekler ve İçecekler

Musluk suyu içmek güvenli değildir. Şişelenmiş kapalı su her yerde bulunur. Kapalı su temin edilemiyorsa su mutlaka kaynatılıp tüketilmelidir.  Sütler  pastörize olarak satılır  ve tüketimi güvenlidir. Yerel et, kümes hayvanları, deniz ürünleri ve meyveler güvenle tüketilebilir.

Diğer Riskler

Dang humması (dang kanaması ateşi) ve menenjit salgınları özellikle Havana ve Santiago gibi kentsel bölgelerde ortaya çıkabilir. Ülkede kuduz hastalığı görüldüğüne dair raporlar var.  Bir Isırılma durumunda, gecikmeden tıbbi yardım almayı ihmal etmeyin.

Ülkenin Sağlık Koşulları

Sağlık, ülkede eğitim gibi öncelik verilen alanlardan birisidir. Küba’nın özellikle göz hastalıkları, bazı kanser türleri, cilt hastalıkları, sinir sistemi rahatsızlıkları gibi tıbbi alanlarda başarılı olduğu ifade edilmektedir. Ancak, Küba’daki bütün yapılar gibi, hastaneler bakıma ve yeni teçhizata muhtaçtır.

Hastaneler

Ülke de 200 hastane bulunmaktadır. Yabancılara hizmet veren “Clinica Central Cira Garcia” bulunmaktadır. Bunun yanısıra Camilo Cienfuegos Kliniği de hizmet vermekte olup, acil servis hizmeti bulunmamaktadır.

CLINICA CIRA GARCIA CALLE

Adres: No. 4101 ESQUINA A 41 MIRAMAR, PLAYA, LA HABANA CUBA

Telefon: (537) 204 28 11 Fax: (537) 204 16 63

CIMEQ (SURGERY MEDICAL RESEARCH CENTRE)

Adres: CALLE 216 Y 118, SIBONEY, LA HABANA CUBA

Tel: (537) 271 76 68 Fax: (537) 272 98 15

 

Tedavi ve Yatak Ücretleri

Halktan sağlık masrafı talep edilmemektedir. Yabancılar için muayene 25-40 CUC arası değişmektedir. Yatak ücretleri gecelik 80-100 CUC civarındadır.

Sağlık Sigortası ve Primler

Her Küba vatandaşının sağlık güvencesi mevcuttur.

İçme Suyu Temin Koşulları

Ülkede musluk suyu içilmesi tavsiye edilmemektedir.  Küba tarafından üretilen şişe suları (Ciego Montero) çeşme suyuna nisbeten daha sağlıklı olsa da çok kireçlidir.

İlaç Temin Koşulları

Ülkede ilaç temini konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır. Uluslararası Hastanelerden ilaç temini mümkündür. Sağlık sistemi halk için ücretsiz ve ilaç imalatı da Devlet destekli olduğu için Halk eczanelerinden yerel para ile (CUP ile ) Kübalılar ilaçlarını satın alabilmektedirler.

ULAŞIM

Havayolu Seyahati

Küba’nın ulusal havayolu şirketi Cubana’dır. (www.cubana.cu) Meksika, Kolombiya ve Dominik Cumhuriyeti’ne doğrudan hizmet vermektedir. Küba’ya uçuşlar, adaya hizmet veren sınırlı sayıda uçuşlar nedeniyle fiyatlarda çok fazla faklılık yaşanmıyor. Ancak belirtmeliyiz, yüksek sezonda Haziran-Ağustos aylarında çok daha pahalı oluyor. Erken rezervasyon yapmakta var.

Başlıca havaalanları: Varadero Juan Gualberto Gomez Havaalanı ve Havana Jose Marti Uluslararası Havaalanı.

 

Havana José Martí Uluslararası Havaalanı

IATA KODU: HAV

Havana José Marti Uluslararası Havaalanı, Havana’nın 15 km (9 mil) güneybatısında yer alır.

Telefon: +53 726 64644

Adres

 

Varadero Juan Gualberto Gómez Havaalanı

IATA KODU: KDY

Varadero Juan Gualberto Gómez Havaalanı, Varadero’nun 35 km (21 mil) güneybatısında ve Kuzey Küba’da Matanzas’ın 40 km (24 mil) doğusunda yer alîr.

TELEFON: +53 553312

ADRES:

KÜBA'DA GEZİLECEK YERLER

Hazırlanıyor. Takipte kalın.

KÜBA'DA KONAKLAMA

Hoteller

Küba’da en iyi şeylerden birinin Hotelleri olduğunu söyleyemeyeceğiz. Ülkemizin Akdeniz ve Ege Sahil şeridinden görmeye aşina olduğumuz o bir birbirinden kaliteli Hotelleri görmek mümkün değil. Beklentileri yüksek tutmadan memnun kalacağınız en iyi seçenekleri aşağıda sıraladık.

En iyi Seçenek, Brisas del Caribe

Brisas del Caribe

Adres: Brisas del Caribe, Varadero, Küba

Web Adresi: www.cubanacan.cu

Alternatif Oteller

www.melia.com

www.islazul.cu

KÜBA'DA YEME & İÇME

Deniz yaşamı açısından zengin bir adaya göre balık ve deniz ürünleri garip bir şekilde menülerde çok yer kaplamaz. Çoğu deniz ürünü İhraç edilir. Küba mutfağı; pirinç, fasulye, tavuk ve domuz eti üzerine yoğunlaşan İspanyol ve Afro-Karayiplerin  karışımı bir kültüre sahiptir. Mevsime bağlı olarak, kuraklık yüzünden taze sebzelerin temin edilmesi zor olabilir.

Bitki ve Baharat çeşitliliğinin yetersizliğinden ötürü Küba mutfağı genelde baharat ve çeşni yönünden zayıftır. Yemekler genelde bu lezzetlerden uzak kalır. Yemeklerini büyük ölçüde tavada ve derin yağ fritözlerinde yaparlar. En iyi yemeklerinden biri Istakozdur.

VEGAN MUTFAĞI İLE İLGİLİ BİLGİ VERMEK İSTER MİSİN?

Ne yazık ki elimizde Vegan restoranlar ile ilgili bir bilgi mevcut değil. Ülkeyi seyahat eden Vegan bireyler için Küba’nın Vegan mutfağı hakkında bilgi vermek ister misin? Lütfen Rehberi Düzenle sekmesini kullanarak bu alana Vegan Mutfağı konusunda yazın.
Küba’ya Özgü Lezzetler

 Congris

Congris , Küba Mutfağı

Yerel olarak ‘Moros y Cristianos’ olarak bilinen siyah fasulye ve pirinç ile yapılan bir yemektir. Karayipler, ABD Güney Devletleri ve Brezilya’da bulunan fasulyeli pilav yemeklerine de benzer. Küba’da congrí olarak bilinen yemek Veracruz ve Tabascoda kızarmış muz ile beraber yenilir.

Frita

Frita , Küba Mutfağı

Kıyma ve sos ile yapılan Amerikan hamburgerin Küba versiyonudur. Soğan ve julienne doğranmış patates kızartması ile tepesinde küçük Küba ekmeği ile servis edilir.

Pulpeta: Kıyma ve haşlanmış yumurta ile doldurulmuş jambon ile yapılan köftedir.

Ropavieja: Domates sosunda tane tane ayrılana kadar yavaşça pişirilen sığır etiyle yapılır.

Boliche: Chorizo sosis ve haşlanmış yumurta ile doldurulmuş bir sığır eti kızartma.

Mojo: Kızarmış domuz veya diğer etlere sos olarak hazırlanır. İçerisinde yağ, sarımsak, soğan, kekik ve limon suyu ile yapılan lezzetli bir sostur.

Picadillo

Picadillo , Küba Mutfağı

Kıyma, biber, soğan, sarımsak, kimyon, domates sosu ve zeytin içeren yerinem göre içerisine kuru üzüm ve patates de giren yöresel bir lezzettir.  Genellikle pilav ile servis edilir veya tacos, tuzlu hamur işleri veya kroket gibi yemeklerde dolgu olarak kullanılır.

Mojito: Rom, soda, ezilmiş nane, limon suyu ve kıyılmış buzdan yapılmış güçlü ulusal kokteyl.

Daiquiri: Rom, buz, şeker, limon suyu ve bir maraschino karışımı kokteyl.

Guarapo: Şeker kamışı suyu

Cafe Cubano: Küba kahvesi

ALIŞVERİŞ & GECE HAYATI

Küba’da Alışveriş

Küba’da alışveriş çılgınlığı yapmayı umanlar muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaktır.  Old Havana’da ve Habana Libre gibi büyük otellerde birkaç lüks dükkan var, ancak stoklarındaki ürünler beklentilerinize karşılık sönük kalacaktır. Küba dünyanın en iyi purolarını yapıyor. Kübada yapabileceğiniz en iyi alışveriş Küba purosu olacaktır. Havana’daki Real Fábrica de Tabacos Partagás gibi muhteşem süslü puro kutuları satan fabrikalardan gerçek olanı satın alın.

La Casa del Habano adlı resmi mağazalarda otantik mallar satılıyor. Sokak satıcılarından gelen purolar muhtemelen sahte veya fabrika reddi ürünlerdir.

La Cada del Habano

Fidel Castro’nun en sevdiği marka Cohiba, Ché Guevara’nın ise Montecristos’u tercih ettiği ürünler arasında yer alıyordu.

Santiago de Cuba bir zamanlar Bacardi damıtımına ev sahipliği yaptı, ancak Havana Club şimdiki en ünlü Küba ROM ‘udur.

El sanatları pazarı olan Almacenes San José, Avenida del Puerto’daki tarihi liman binasında, San Francisco de Paula kilisesi; Pazartesi’den Cumartesi’ye 10:00-18:00 arası açık.

Almacenes San José

Alışveriş Saatleri

Ülke genelinde işletmeler Pzt-Cts 10:00-17:00 ve Paz 10:00-12:00 saatlerinde hizmet verirler. İstisnalar olabilir.

Küba Gece Hayatı

Havanada, sıcaktan bunaltan gün akşama döndüğünde hayat başlar. Küba, karanlık çöktükten sonra başlayan eğlence hayatı ile ünlüdür ve kısa süreli bir ziyarette sadece buzdağının ucunu görmeniz mümkündür. Orta ölçekli barlarda bile Küba klasikleri çalan gruplar vardır.

Havana’daki Casas de la Música, turistleri ve yerlileri kendine çeker. Devrim öncesi günlere bir geri dönüş olan her gece açık hava kabare sahneler. Hotel Nacional’daki Cabaret Parisien benzerdir ve her ikisi de sahil plajlarından ‘gündüz ve gece’ paketlerinde tur gruplarını çekmektedir.

REHBERİ DÜZENLE

Küba Gezi Rehberi ‘ne katkıda bulunan kimse olmadı. Bu rehbere eklemek veya düzenlemek istediğin bilgileri yukarıda yer alan “REHBERİ DÜZENLE” bölümünden ekleyebilir, düzenleyebilirsin.

YORUMLAR

Küba Gezi Rehberi ile ilgili düşüncelerinizi, bildirimlerinizi veya geliştirilmesini arzu ettiğiniz yönlerini yorum alanında ifade ederek Küba Gezi Rehberi ‘ne katkı sağlayabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Tur Fırsatları

Gaziantep Günübirlik Tur (Mersin Hareketli)

  • 89₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

Mersin Hareketli Eskişehir Turu

  • 175₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

Mardin – Midyat Turu

  • 175₺/Kişibaşı
  • Günübirlik Turlar

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır