Kızılkaya Yenidünya Derneği : Tahtacı Alevileri ile Yeni Bir Dünya

Kızılkaya Yenidünya Derneği

Kızılkaya Yenidünya Derneği hakkında yaptığımız röportajın detaylarına geçmeden hemen önce yeni Dünya Derneği’nin fikir babası ve kurucuları tarihte Tahtacılar olarak anılan Alevi Türkmenler olduğunu belirtelim.

Tahtacılar, genel olarak Ege ve Akdeniz bölgelerinin ormanlık yörelerinde yaşayan, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve kısmen günümüzde ağaç işçiliğiyle uğraşan Alevî Türkmenleridir. İslamiyetin Anadolu’ya girmesinin ardından, Anadolu’daki bu yeni İslam kültürü karşısında kendi inanç ve kültürlerini terk etmeyen, İslamiyet’in Anadolu topraklarında hakim olduğu baskı ve otoriter rejimini kabul etmeyip, dağlarda ormancılık yaparak hayatlarını yaşamayı tercih eden, kendi kültürünü yaşayan, yaşatan insanlardır.

Tarihte Tahtacılar deyimi,  kendi kültürlerini benimsemeyen bu insanları ötekileştirme ve hatta aşağılama aracı olarak kullanılmış olmasına rağmen; gururlu ve mağrur bu insanlar için bu sıfat, onurlu duruşları ve sahip çıktıkları kendi öz kültürleri göz önüne alındığında kendileri için bugün bir gurur kaynağıdır.

 

Yeni Dünya Derneği ‘nin girişi üzerinde Yeni Dünya yazılı bizi karşılayan ağaçtan oyma tabelasından başlayarak, ortak yaşam alanı içerisinde yer alan hemen her şey ağaç kullanılarak imal edilmiş el yapımı yapılardan ibaretti. Her şeyin el yapımı olduğu, ormanla iç içe olan bu şirin köy insanın ilgisini henüz kapısından içeri girdiğiniz anda çekmeye yetiyor, sahip oldukları kültürün izlerini burada gözlemleyebilmek mümkün. Elbette gördüğümüz bunca şey kolay inşa edilmemiş. Derneğin bugüne gelmiş olduğu noktanın, insanların dayanışma ve özverileri ile inşa edilen yıllardır süregelen bir emeğin ürünü olduğunu da ayrıca belirtmek isteriz. Şimdi kendi yorumlarımızı bir kenara bırakıp derneğin kurucusu Hüseyin Kara ile söyleşimizin detaylarına geçelim.

 

Kamprota:

Kızılkaya Yenidünya Derneğini biraz yakından tanımak istiyoruz.

Hüseyin Kara:

Kızılkaya Yeni Dünya Derneği; 17 yıllık bir oluşum, son 3 yılda dernek oldu. Burası bir ortak yaşam alanı. Piknik yeri değil, kamp alanı değil, müzik yapılan yer değil. Burayı “bir şey” olarak değil, her şeyi içine kapsayan “çok şey” olarak tanımlamayı doğru buluyoruz.

Kamprota:

Peki burada komün bir yaşamdan söz edebilir miyiz?

Hüseyin Kara: 

İnsanlar öyle söylüyorlar ama biz kendimize baktığımızda komün yaşamın gereklerini tam olarak yerine getiremediğimizi görüyoruz. Dolayısıyla komün bir yaşama sahibiz de diyemiyoruz. Evet, burada komün bir yaşamın izlerini taşıyan büyük parçalar var sonuç olarak ortak bir yaşam alanı söz konusu.  Ama üretimimiz kendimize yetmiyor, dışa bağımlı olduğumuz, üretimini gerçekleştiremediğimiz metalar var. Dolayısıyla kendimize bu anlamda bir isimlendirme yapmıyoruz, gerek de duymuyoruz zaten. Yeni Dünya bambaşka bir oluşum.

Kamprota:

 Neden Yenidünya?

Hüseyin Kara: 

Özel bir sebebi yok. Bir isim gerekiyordu bu uygun geldi bunun dışında bu isme özel bir anlam yüklemiyoruz. Aslında bu oluşumun ilk yıllarında buralarda pek kimse yoktu tek başımaydım sonraki yıllar gelişmeye başladıkça Oktay katıldı İngilizce Öğretmeniydi. Onu ikna ettim. Yıllarca çalışıp didinip emekli olduğunda böyle bir yaşamı ancak bulabileceksin gel sen bırak Öğretmenliği burada sağlıklı yaşa dedim. Daha sonraları Hüseyin ve Nihal geldi.

Kamprota:

Organik bağlarınız nedir Hüseyin ve Nihal ile?

Hüseyin Kara:

Hüseyin Adıyamandan Nihal de Eskişehirden. Arkadaşlarımız bunlar bir kan bağımız yok.

Kamprota:

Kapınız herkese açık ne kadar güzel

Hüseyin Kara:

Kapımız herkese açık elbette ancak pratik açıdan en azından Maslow Teorisi ‘nin en azından üç temel ilkesini karşılıyor olması gerekli. Nedir bunlar? Barınma, Beslenme, Kendini Gerçekleştirme gibi. Buradaki oluşum Özgürlüğe geçiş değil, bilakis özgürlüğe geçerken ki başlangıçtır burası. Diyoruz ki önce bir ateş yak ısın yoksa üşüyeceksin. Bunun için de odun kesmeli ve onları düzenli tertipli depolayabileceğin bir yer inşa etmelisin. Barınmak ve karnını doyurmak için üretmelisin, üretmeden tüketiyorsan bizi sömürüyorsun diyoruz.

Kamprota:

Uyum sorunu yaşayan insanlarla da karşılaşıyorsunuz sanırım

Hüseyin Kara:

Elbette karşılaşıyoruz. Örneğin bir Profesörsündür kendi branşının gereklerini iyi bir şekilde yerine getiriyorsundur buna saygı duyuyoruz. Ama buraya geldiğinde en temel canlı yaşamının gereklerini yerine getirmelisin. Örneğin tuvaletini temizle, kirli veya dağınık gördüğün bir yeri temizle veya topla yakınma kimseden, önce sen düzelt başkasına deme ben şunu bekliyorum, bunu bekliyorum diye. Sen yap. Bizde bir eksik bir yön varsa biz onu tamamlarız. Sende eksik bir yön varsa sen de onu tamamla. Yenidünya’da şöyle bir sistem mevcut. Diyelim burada yaşamayı seçtiniz, kendini gerçekleştirebilmek için bir fikrin varsa örneğin “ben odunu brikete çevirmek istiyorum” diyorsunuz. Biz de buna karşılık olarak, “Biz sana nasıl yardımcı olabiliriz?” diye soruyoruz. Yardımcı oluyoruz da.

Kamprota:

Sizinle dayanışma halinde olan başka dernekler de mevcut mu?

Hüseyin Kara:

Doğa derneği örneğin, 14. Kuş Konferansını geçen hafta burada yaptılar, kuş gözlem etkinliği düzenlediler daha sonra beraber Göksu Deltasına da gittik. Biz de burada kuş yollarını öğrenmiş olduk. Hatta burası çok önemli. Birleşmiş Millletler’in koruması altında olduğu ifade edilen Küçük Akbaba, halk diliyle Ak Kerkes kuşunun doğal yaşam alanının bizim bölgemizde olduğunu öğrendik. 105 bilim insanı gelip burada kamp yapıp gözlemlerde bulundular.

Doğa Derneği

Kamprota:

Organik bir hayat sürüyorsunuz.

Hüseyin Kara: 

Bu konuda elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. TaTuTa deneme sürecindeyiz. TaTuTa biliyorsunuz “Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi ve Gönüllü Bilgi, Tecrübe Takası” projesinin kısa adıdır. Ekolojik bir yapıda olmaya çalışıyoruz kendi bitki ve tuvalet atıklarımız ile Kompost elde etmek için çalışmalar yapıyoruz. Şuan için altyapımız tüm ihtiyacımızı karşılamak için yetersiz, üretimimizin ancak %20 kadarını geri dönüştürebiliyoruz.

TaTuTa uyum sürecinde bunlara dikkat etmek durumundayız örneğin kendi deterjanımıza kadar organik üretmemiz gerekiyor aksi halde TaTuTa gelip,  siz Ekolojik değilsiniz deyip üyeliğimizi iptal edebilir. Şuan TaTuTa ‘nın resmi sitesine girip baktığınızda Yeni Dünya Derneği’ni deneme sürecinde olarak görebilirsiniz. Mevcut eksiklerimizi de tamamlayıp tam anlamıyla ekolojik bir sistem hedefliyoruz.

Kamprota:

Muhtemelen bu söyleşimizi bir çok insan okuyacak, onları Kızılkaya Yenidünya Derneği ‘ne davet etmek adına söylemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Hüseyin Kara: 

Aslında biz kimseyi davet etmiyoruz. Sebebini şöyle anlatayım ben size.  Geçmişte, adımızı çeşitli mecralardan duyup burası özgür bir yaşam alanı diye kendi başına çıkıp gelen insanlardan yana başımız gerçekten çok ağrıdı. İnsanların kaçmaya çalıştığı kötülüğü de beraberinde getirdiklerine çoğu kez şahit olduk. Bizim bir güvenliğimiz yok ve bu konuda hiç iyi de değiliz zaten. Doğanın güvenliği mi olur?

Ve nihayet ortak bir karar aldık, en başta Facebook ve Instagram olmak üzere sosyal medya sayfalarımız mevcut buradan bize yazan hemen herkese kısa bir süre içerisinde geri dönüş yapıyoruz. Bizi ziyaret etmek isteyenler buradan bizimle iletişime geçip, ziyaretlerinin amacı, kapsamı ve tarihi konusunda bilgi verebilirler.

Reklamsız gezinti için

Facebook: Tıklayın

Instagram: Tıklayın

Atölyeler

 

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır