Kaya Tırmanış Ayakkabıları

Kaya Tırmanış ayakkabıları ; adından da anlaşılacağı üzere ister serbest, isterse ekipmanlı kaya tırmanışlarında kullanılması gereken, hafif, zeminin şekline kolayca uyum sağlayabilecek şekilde esnek ve dayanıklı ayakkabılardır. İdeal bir kaya tırmanış ayakkabısından olması gereken temel özellikler ve nitelikleri aşağıda veriyoruz.

 

Tabanlar : Lastikten yapılmış olup kayayı tutma özelliğine sahiptir .

Bantlar : ön ve yanlara lastik bantlar takılarak kayaya sürtünmeden dolayı gövdenin yıpranması önlenmiş olmalıdır .

Gövde : Nefes alabilen kumaştan yapılmış ve bağlama ipleriyle güçlendirilmiş olmalıdır .

Yan bantlar : Ayakkabının yıpranmasını ve kolayca yırtılmasını önlemek için tabandan başlayıp üstte birleşen güçlendirme bantları takılmış olmalıdır.

Bağlama : Ayakkabının kolayca giyilip / çıkarılabilmesi için bağlama ipleri veya yapışkan bantlarla desteklenmiş olmalıdır.

Ayakkabı ölçüsü : Ayakkabının tırmanışta ayakta dönmesini önlemek ve temas edilen yeri hissetmek için ayağa tam oturmalıdır.

Ayakkabi Boğazı: Yüksek boğazlı ayakkabılar bileğinize ve ayak kaslarınıza destek olurlar. Ayrıca ayak bilekleriniz çizilmeler sürtünmelere karşı korurlar. Düşük boğazlı ayakkabılar belki ayak bileğinize daha az destek verirler ama dik yüzeylerde sürtünme basısı yada diğer gelişmiş tırmanış teknikleri uygulamak için daha uygun bir hareket kabiliyetine sahiptirler.

Destek/Orta taban sertliği:Sert ve destekleyici tabanları ayaklarınızı korurlar, ayak kaslarınızın daha az kasılmasını sağlarlar, ince kenarlar ve basamaklar üzerinde daha kolay durmanız mümkündür. Ayrıca ayağınızı çatlaklara yada büyük ceplere sıkıştırdığınızda ayakkabınızın bükülmesini kısıtladıkları için ayağınızı oldukça rahatlatırlar! Esnek orta tabanlar kayayı daha iyi hissetmenizi sağlarlar. Esnek tabanların bir diğer avantajı geniş kauçuk tabanı ile kayaya daha geniş bir yüzey alanı ile basabilmenizdir. Böylelikle daha rahat tırmanışlar yapılabilir.

Reklamsız gezinti için

YüksekPerformans:
Tırmanış yarışmaları ve zor spor tırmanış rotalarında avantaj sağlaması için üretilirler. Belirli bir basit tekniğinin şart olduğu tırmanışlarda güvenebileceğiniz yüksek performans sunarlar. Bu tip  boğazlarının düşük tutulmasının sebebi ayağın hareket kabiliyetini kısıtlamamak ve daha hafif bir kaya tırmanış ayakkabıları üretmektir.
Ayağınıza çok iyi oturarak basış kontrolünü daha rahat sağlamanıza yardımcı olurlar.

Tartışmaya Katıl

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır