Karavan Donanım ve Sistemleri ” yazı dizimizin üçüncü alt başlığı olan Karavan Mutfağı başlıklı yazımıza hoş geldiniz. Bundan önce Karavanda Elektrik Üretimi ve Karavan Su Sistemleri konusunu tüm ayrıntıları ile ele almıştık. Bu yazımızda da Karavan Mutfağını, mobilyasından gereçlerine kadar incelemek niyetindeyiz. Keyifli okumalar diliyoruz.

Karavan Mutfağı karavanın muhakkak en özen göstereceğimiz bölümlerinden biri olacak. Yaşamın en temel gereksinimlerinden biri olan “Beslenme” ihtiyacımızı karşılayacağımız bu bölüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek kabiliyetlere sahip olduğu gibi aynı zamanda modüler de olmak zorunda. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi dar bir alana pek çok şey sığdırmak durumundayız. Dolayısıyla evlerimizde kullandığımız standart mutfak tezgahlarını, dolap ve ocaklarını kullanmamız mümkün değil. Bir Karavanda bulunması gereken nitelikte mutfak ekipmanları ve mobilyaları nedir nasıl olmalıdır gelin bunları tek tek inceleyelim.

KARAVAN SU SİSTEMLERİ

Temiz Su Depoları, Su Isıtma Sistemleri, Hidrofor ve Su Tesisatını konu aldığımız ” Karavan Su Sistemleri ” başlıklı yazımıza göz atın. Bu yazımızda her bir Temiz Su, Kirli Su ve Tesisat karavan donanımını sizler için  ayrı ayrı inceledik.  

EVYE VE OCAKLAR

Zengin bir ürün yelpazesi mevcut olmasına rağmen Karavan donanımları genelde pahalı oluyor. Bunun ardındaki sebep kullanım alanı kısıtlılığı. Yalnızca Karavan ve Tekneler için az sayıda üretiliyor olması bu ürünleri pahalı hale getiriyor.   Haliyle odağımızı geleneksel mutfak ürünlerine yönelterek,  ekonomik çözüm arayışları içerisine girebiliyoruz. Ancak kısıtlı bir alana sahip karavanımız için geleneksel mutfak ekipmanları her ne kadar ekonomik bir çözüm gibi görünüyor olsalar da işgal ettikleri alan göz önüne alınca karavanımızın yaşam alanını çok ciddi oranlarda azaltabiliyorlar.

 

Avantajları

Modüler ve pratik olmaları, az yer kaplayarak yaşam alanını ferahlatmaları amacıyla “Karavan ve Tekneler” için özellikle üretilen Evye ve Ocakları kullanmak hayatınızı kolaylaştırır.

KARAVAN BUZDOLABI

 Karavanlar için özel üretilen buzdolapları var mı? Evet var. Tekne ve Karavanlar için özellikle üretilen DC motora sahip şebeke elektriğine ihtiyaç duymadan akü ile çalışabilen buzdolapları mevcut. Ancak yeteri kapasitede Invertere ve depolama kapasitesine sahip bir elektrik sisteminiz varsa şayet; buzdolabı seçimi konusunda tamamen özgürsünüz. Ancak elektrik sarfiyatları göz önüne alındığında daha az sarfiyatlı bir seçim yapmak akıllıca olur. Genel olarak 1-2 Kişi için 90-120Lt, 4 kişilik bir aile için 140-160 Lt bir buzdolabı karavan için yeterlidir. Elbette üzeri hacimde bir buzdolabı da tercih edebilirsiniz. Ancak yaşam alanınızı kısıtlayacağı için bu seçime değip değmeyeceğini iyi analiz etmelisiniz.

 

Ev tipi Buzdolabı Karavan’larda nasıl çalışabiliyor merak ediyorsanız;  Karavan’da Elektrik Üretimi konulu başlığımıza göz gezdirebilirsiniz.

Reklamsız gezinti için

 

Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır